Pondelok 16.07.2018
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
17°C Bratislava
01.10.2017 09:29

Združenie Za silné regióny chce pomôcť vinárom nájsť cestu k zákazníkom


Ilustračná snímka: (int).


Pomáhať drobným vinárom pri umiestňovaní ich produkcie na trhu je jedným z mnohých zámerov občianskeho združenia Za silné regióny. Jeho hlavným cieľom je podpora domácich producentov a snaha dostať čo najviac regionálnych výrobkov na trh.


Združenie začína svoj pilotný projekt rozbiehať v Nitrianskom kraji. „A ten je prakticky celý vinohradníckou oblasťou. Aj preto je pre nás podpora regionálnych výrobcov vína veľmi dôležitá. Do istej miery nám nahráva aj to, že v posledných rokoch sa veľmi skvalitnila výroba. Vína, ktoré sa dnes produkujú v Nitrianskom kraji, naozaj môžu konkurovať vínam v rámci sveta, pretože tí vinohradníci, ktorí na to majú prostriedky a chodia na medzinárodné súťaže, získavajú mnohé ocenenia. Čiže máme produkty, ktoré sú naozaj vysoko kvalitné,“ skonštatoval koordinátor projektu Za silné regióny Daniel Balko.       

Združenie sa zaoberá predovšetkým podporou malých producentov, pre ktorých je náročné dostať sa do obchodných reťazcov. „Sme radi, že aj v tomto smere sa črtá istá zmena a aj obchodné siete už začínajú vyčleňovať priestory pre regionálne produkty. Keď si však pozrieme ich skladbu, tak väčšinu ide o výrobky, ktoré sú už na trhu etablované,“ vysvetlil Balko.       

Drobní vinári tak budú mať podľa jeho slov aj naďalej problém dostať svoju produkciu na regály obchodov. „Nie je jednoduché dostať ich víno na trh a k zákazníkom, preto by sme im chceli pomôcť prilákať zákazníkov k ich vínu. Chceme ich podporiť aj v takých technických veciach, aby si napríklad uvedomili, že kvalitná vineta je dôležitá, ale hlavne, aby pochopili, že organizovanie miestnych oberačkových slávností či otváranie pivníc pre turistov sú tými cestami, ako sa dostať k potenciálnemu zákazníkovi. Sme radi, že tieto podujatia sa už rozbiehajú, ale stále to nie je systémovo podporené,“ povedal Balko.       

Podľa jeho slov by v tomto smere mohli pomôcť regionálnym vinárom aj obce a Nitriansky samosprávny kraj (NSK) tým, že by v turistických informačných kanceláriách zriaďovali pulty s regionálnymi produktmi. „Treba si uvedomiť, že tam, kde je v Nitrianskom kraji najväčšia turistická návštevnosť, teda na termálnych kúpaliskách, sú zároveň aj vinárske oblasti, kde sa dnes už dorába veľmi kvalitné víno. Prepojiť cestovný ruch s propagáciou a podporou malých regionálnych výrobcov by mohlo priniesť úspech. Máme tu kúpaliská, kde návštevníci po pár dňoch nemajú čo robiť. Výlety do miestnych pivníc a ochutnávky kvalitných vín môžu zatraktívniť turistickú ponuku a zároveň prinesú zákazníkov priamo k regionálnym výrobcom vín,“ dodal Balko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.09.2016
Z príspevku od vlády začne Kežmarok s výstavbou študentského kempusu
Ešte počas februárového výjazdového zasadnutia vlády SR pridelili okresu Kežmarok 4 600 000 eur na obdobie piatich rokov na aktivity akčného plánu, ktorého cieľom je znížiť nezamestnanosť.
viac
25.10.2016
Biskupstvo chce otvoriť objekt služieb pre turistov tesne pred Vianocami
Nový objekt služieb pre turistov na Nitrianskom hrade by mal byť otvorený tesne pred tohtoročnými Vianocami. Podľa hovorcu Biskupstva Nitra Miroslava Lyka je objekt skolaudovaný, stále však chýba časť gastro technológie. Práve to je dôvodom, prečo sa otvorenie objektu služieb posunulo o pol roka.
viac
03.02.2017
Nitru a Vráble spojí nový cyklistický chodník
Mestá Nitru a Vráble spojí nový 18-kilometrový cyklistický chodník. Prvé dve etapy jeho výstavby už majú stavebné povolenie.
viac
19.01.2018
Centrum Prešova zdobí nová atrakcia - jeho historický 3D model
Prešov má novú turistickú atrakciu – centrum mesta zdobí od štvrtka 18. januára jeho historický 3D model. Bronzový model stvárňuje historickú podobu jadra Prešova z 18. storočia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.37 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.34 %