Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
08.03.2018 07:00

Združenie miest a obcí – región Turiec oslávilo štvrťstoročnicu


Ilustračná snímka - pohľad na účastníkov


Združenie miest a obcí – región Turiec (ZMOT) si v závere minulého roku pripomenulo 25. výročie svojho vzniku. V Dražovciach sa členovia združenia stretli s jeho zakladateľmi - bývalými starostami a primátormi.


Podujatie, ktoré sa uskutočnilo v sále kultúrneho domu v Dražkovciach 13. decembra 2017, bolo výnimočné tým, že naň boli pozvaní nielen súčasní, ale aj všetci žijúci bývalí primátori a starostovia miest a obcí. V neformálnom stretnutí plnom emócii dostal každý účastník ďakovný list za rozvoj miestnej územnej samosprávy v regióne Turiec a malý darček v taške s logom ZMOT a informáciou o tomto výročí.

Bývalí primátori a starostovia vysoko ocenili, že sa na nich nezabúda. Pre mnohých z nich to bolo nielen rozhodujúce zamestnanie, v ktorom strávili roky života, ale aj akási „široká rodina“ a priateľstvá na celý život. Tí súčasní si zas uvedomili, že už po nasledujúcich voľbách môžu byť niektorí z nich v rovnakej pozícii a určite by podobné stretnutia v budúcnosti uvítali aj oni.

K darčekom patrilo aj vystúpenie miestnej speváckej skupiny žien a detí zo základnej a materskej školy. V slávnostných prejavoch postupne vystúpili predseda ZMOT, primátor mesta Turany Miroslav Blahušiak, ako aj bývalý starosta obce Mošovce a expredseda ZMOT Ján Žirko, no a Ivica Súkeníková, predsedníčka Krajskej rady ZPOZ „Človek – človeku“.

M. Blahušiak: Máme za sebou štvrťstoročie plodnej práce

K účastníkom slávnostného podujatia sa v jeho úvode prihovoril predseda ZMOT, primátor mesta Turany Miroslav Blahušiak, ktorý pripomenul rýchly beh času: Len nedávno sa začínalo volebné obdobie 2014 – 2018 a odrazu sa nachádzame v jeho záverečnej fáze. „Je tu preto čas zamyslieť sa, bilancovať a pripravovať plány do budúcnosti. Platí to v plnom rozsahu aj pre Združenie miest a obcí – región Turiec, ktorého som predsedom a ktoré si na našom slávnostnom sneme pripomína významné výročie svojho vzniku. Pozvali sme naň aj bývalých starostov a primátorov. Mnohí z nich si veľmi dobre pamätajú na začiatky pôsobenia územných samospráv a vznik regionálnych združení miest a obcí. Možno tiež majú pocit, že to bolo nedávno, keď vznikalo aj naše Združenie miest a obcí - región Turiec. Medzitým však ubehlo už neuveriteľných 25 rokov.“

V ďalšej časti M. Blahušiak stručne zhrnul históriu združenia: ustanovujúca členská schôdza členov združenia, ako pripomenul, sa konala 17. 9. 1992. „Zo súčasných starostov, ktorí sú nepretržite vo svojich funkciách si na toto obdobie určite veľmi dobre spomínajú už len Viera Šalagová, Oľga Wágnerová, František Hideg a Ján Záborský...

Viac v Obecných novinách č. 9-10/2018

 

Autor: (r)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.03.2016
Najkrajším regionálnym kalendárom na Slovensku je Objavuj Prešovský kraj
V súťaži o najkrajší kalendár Slovenska 2016 získal Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii regióny po štvrtý raz prvé miesto. Tohtoročný kalendár s názvom Objavuj Prešovský kraj pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
viac
18.04.2018
Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí oslávilo štvrťstoročnicu
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pri príležitosti osláv 25. výročia Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí (MC UMB) pripravila slávnostné zhromaždenie s názvom Korene a krídla. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Auly Rotunda na EF UMB dňa 12. apríla 2018.
viac
29.05.2018
XXXIV. Turčianske slávnosti folklóru
Turčianske slávnosti folklóru, ako významné podujatie v turčianskom regióne, majú za sebou vyše tridsaťročnú históriu. Zámerom podujatia je prezentácia ľudovej kultúry v regióne Turiec, motivácia folklórnych kolektívov k ďalšej činnosti a oživenie vzťahu obyvateľov k vlastnej minulosti a tradíciám.
viac
13.11.2018
Štvrťstoročie od zápisu Vlkolínca do zoznamu UNESCO pripomína putovná výstava
V Liptovskom Mikuláši otvorili výstavu 5. novembra a pozrieť si ju možno do 29. novembra v priestoroch obchodného centra Stop shop. V decembri zavŕši svoje putovanie v Bratislave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %