Štvrtok 18.07.2019
Dnes má meniny 
Kamila
°C
04.01.2019 02:35

Zberný dvor a triedenie majú zastaviť zvyšovanie platieb za odpad


Ilustračná snímka (msu hrinova)


Mesto Hriňová chce v tomto roku požiadať o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia na výstavbu Zberného dvora v Hornej Hriňovej na zvýšenie kapacity triedeného zberu komunálneho odpadu.


Mesto muselo totiž od januára 2019 kvôli rastúcim nákladom na zber, odvoz a uloženie odpadov opakovane pristúpiť k zvýšeniu poplatkov za komunálne odpady. "Nová situácia nastáva najmä s prijatím nového zákona o odpadoch, no najmä v súvislosti so zvýšením poplatku za uloženie komunálneho odpadu. Našou prvoradou úlohou je teda zefektívniť zber separovaného odpadu v meste. Výsledkom by malo byť zníženie objemu zmesového komunálneho odpadu ukladaného na skládku. Pretrvávajúcim rizikom je ale zabezpečenie zodpovedného prístupu občanov pri triedení separovaných zložiek odpadu," uviedol k problému primátor Hriňovej Stanislav Horník.       

Navyše, mesto musí neustále kvôli "tiežobyvateľom" likvidovať nepovolené skládky odpadu. "Táto činnosť 'vyháňa' z rozpočtu peniaze, ktoré následne chýbajú napríklad pri budovaní infraštruktúry pre mládež," konštatoval Horník.       

Mesto chce tento rok začať aj s obnovou kúpaliska. "Dlho očakávaný projekt prestavby kúpaliska v celkovej hodnote 706.000 eur počíta s vybudovaním troch bazénov vstavaním do telesa pôvodného plaveckého bazénu. Plavecký bazén, bazén pre neplavcov a detský bazén sa zrealizujú vrátane technológie so strojovňou a kolektorom. Zároveň sa zrealizuje zázemie kúpaliska s prevádzkovou budovou, šatňami so sprchami a stánkami občerstvenia. Doba výstavby je nastavená na obdobie 30 mesiacov. Verím, že dokončením diela, financovaného z vlastných rozpočtových prostriedkov mesta, sa začne písať nový, veselší príbeh hriňovského kúpaliska," konštatoval primátor.       

Z aktuálnych projektov spomenul aj projekt vybudovania wifi internetových prístupových bodov pre verejnosť v rámci výzvy vyhlásenej Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Na novú výzvu je pripravený projekt Bezpečne, zdravo, za prácou – cyklomobilne v Hriňovej.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2017
Vybudovaním zberného dvora ušetrí obec na vývoze komunálneho odpadu
Hornooravská obec Hruštín, ktorá je vstupnou bránou do námestovského okresu, vybuduje v tomto roku nový zberný dvor na separáciu odpadu.
viac
22.03.2017
Petržalka odvezie nadrozmerný odpad opäť bezplatne
Deväťdesiat veľkokapacitných kontajnerov rozmiestni opäť petržalská samospráva bezplatne na rôznych miestach podľa naplánovaného harmonogramu. Kontajnery sú určené na nadrozmerný odpad ako sú veľké kusy nábytku, stoly, stoličky, matrace.
viac
19.12.2017
Ako bude OLO odvážať počas Vianoc a Nového roka
Za odvoz zmesového komunálneho aj triedeného odpadu v Bratislave zodpovedá spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu, a. s. (OLO) aj počas blížiacich sa sviatkov.
viac
07.05.2019
V Košiciach pribudol ďalší zberný dvor, je v MČ Nad Jazerom
Košičania majú k dispozícii ďalší zberný dvor, spoločnosť Kosit ho v pondelok otvorila v lokalite Napájadlá v mestskej časti (MČ) Nad Jazerom. Starostka Lenka Kovačevičová je presvedčená, že sa zvýši čistota a poriadok okolo kontajnerov, pri ktorých sa objavoval nadrozmerný odpad.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %