Pondelok 16.07.2018
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
19°C Bratislava
07.08.2017 11:06

Zákon o duálnom vzdelávaní je nevyhnutné novelizovať


Ilustračná snímka z konferencie.


V Bratislave sa uskutočnila medzinárodná konferencia Perspektívy celoživotného vzdelávania, ktorá hodnotila výsledky unikátneho dvojročného projektu Slovak Austrian German Alliance for Vocational Education and Training. (SAGA for VET).


Projekt sa uskutočňoval v rámci programu Európskej únie Erasmus+ a zapojili sa doň slovenské štátne vzdelávacie inštitúcie, súkromné spoločnosti, pôsobiace v oblasti vzdelávania a rekvalifikácie, akademická obec ako aj vzdelávacie inštitúcie a spoločnosti z Nemecka a Rakúska. Už niekoľko rokov sa na Slovensku hovorí o nepriaznivej situácii na trhu práce, ktorá vyplýva predovšetkým z nedostatku odborne pripravenej pracovnej sily. Projekt sa preto zaoberal novými akreditovanými programami na Slovensku, úspešnými príkladmi v Nemecku a Rakúsku, osobitne pri uskutočňovaní systému duálneho vzdelávania a zároveň mal ambíciu vypracovať odporúčania pre štátne inštitúcie i súkromné spoločnosti, ktoré sa na Slovensku venujú problematike celoživotného vzdelávania a rekvalifikácie nezamestnaných.

V rámci projektu SAGA for VET sa uskutočnila pilotná rekvalifikácia 89 uchádzačov o zamestnanie, a to v šiestich profesiách, konkrétne zámočník, pracovník vo vodárenstve, pracovník veľkoobchodu, pracovník maloobchodu, sadrokartonista a strojný zámočník. Do projektu sa počas dvoch rokov zapojilo 5 úradov práce (Michalovce, Trebišov, Čadca, Zvolen a Spišská Nová Ves).

Štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová vo svojom vystúpení informovala, že ministerstvo pripravuje novelizáciu zákona o celoživotnom vzdelávaní, ktorá by mala reagovať na najnovšie trendy. V rámci duálneho vzdelávania vyzdvihla tiež nevyhnutnosť priameho prepojenia škôl so zamestnávateľmi.

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič, ktorý je zároveň aj podpredsedom Rady vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu hovoril vzhľadom na požiadavky trhu práce o potrebe transformácie stredného odborného školstva . Informoval tiež, že v najbližšom čase sa rozbehne 30 až 50 rekvalifikačných kurzov v reálnych podmienkach, čiže v spolupráci so zamestnávateľmi. Zdôraznil aj nevyhnutnosť presadzovať koncepciu Priemysel 4.0, čiže reagovať na postupnú informatizáciu v spoločnosti a viac ako komunikačné alebo manažérske zručnosti zdokonaľovať predovšetkým odbornú prípravu.

Člen Prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Andrej Hutta hovoril o zefektívnení celoživotného vzdelávania, vyzdvihol pritom potrebu legislatívnych zmien, a osobitne sa venoval nevyhnutnosti novelizácie zákona o duálnom vzdelávaní. Vyzval tiež na výraznejšiu orientáciu na technicky zamerané rekvalifikačné kurzy pre nezamestnaných. Najmä pre kritickú skupinu dlhodobo nezamestnaných by navrhoval dlhodobé kurzy.

Bernhard Beckmann, predseda dozornej rady nemeckého vzdelávacieho koncernu Europäisches Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft (EBG), ktorý na Slovensku pôsobí už 12 rokov v oblasti súkromných stredných odborných škôl, ocenil prínos projektu SAGA for VET, ktorý umožňuje – aj napriek rozdielnym legislatívnym podmienkam v Nemecku, Rakúsku a na Slovensku – efektívne preberanie vzájomných skúseností pri skvalitňovaní celoživotného vzdelávania a uskutočňovaní rekvalifikačných kurzov pre nezamestnaných.

Obecné noviny 29-30/2017

Autor: (r)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Na konferencii PLACE! 2016 sa bude hovoriť o meste a jeho rozvoji
Na vplyv kreativity a kreatívneho priemyslu na imidž mesta sa zameria konferencia PLACE! 2016 v Košiciach, ktorá sa uskutoční 5. mája v Kunsthalle a 6. mája v Kasárňach/Kulturparku.
viac
16.11.2016
Asociácia komunálnych ekonómov má za sebou dvadsať rokov činnosti
Občianske združenie Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska (AKE SR) si na svojej konferencii v dňoch 19. - 21. októbra v Dudinciach pripomenulo 20. výročie svojej existencie .
viac
01.03.2017
Nový návštevný poriadok Slovenského raja ponúkne viacero noviniek
Správa Národného parku (NP) Slovenský raj pripravuje nový návštevný poriadok parku. Jeho pracovnú verziu zverejnila na pripomienkovanie na svojej webstránke.
viac
12.04.2017
Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy
Keď je v lete v okolí obchodného centra v susedstve bratislavského Sadu Janka Kráľa teplota 33 stupňov, jeho čierna strecha je rozpálená na 50. V korunách stromov v sade je to však len 17,5 stupňa.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.37 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.34 %