Streda 16.01.2019
Dnes má meniny 
Kristína
1°C Bratislava
21.04.2018 10:18

Za zlepšením života Rómov stoja hlavne samosprávy a MVO, tvrdia mimovládky


Ilustračná snímka


Napriek nedostatočnej schopnosti Slovenska efektívne čerpať eurofondy sa prostredníctvom aktivít samospráv a mimovládnych organizácií darí v integrácii Rómov dosahovať hmatateľné výsledky.


V monitorovacej správe, pripravenej pre Európsku komisiu a týkajúcej sa zavádzania opatrení Národnej stratégie integrácie Rómov na Slovensku, to konštatuje konzorcium siedmich mimovládnych organizácií (MVO).       

Ich zástupcovia v správe upozorňujú, že kľúčovým pre zavádzanie integračných politík a konkrétnych opatrení zlepšujúcich život Rómov na Slovensku však naďalej ostáva spolupráca a angažovanosť všetkých aktérov – štátnej správy, obcí a miest, tretieho sektora i samotných Rómov. Jarmila Vaňová z košickej organizácie ROMED to dáva do pozornosti najmä v súvislosti so vzdelávaním. "Obce, kde sú iba tzv. rómske školy, nedokážu samy túto situáciu zmeniť. Výsledkom je, že viac Rómov pracuje, zlepšili si bývanie, ale ich deti nemajú šancu dostať sa na stredné a vysoké školy, kde by dosiahli adekvátne vzdelanie na kvalifikovanú prácu, ktorá je cestou z chudoby," uviedla.       

Zuzana Havírová zo skalického Rómskeho advokačného a výskumného strediska upozorňuje, že vzdelávanie rómskych detí je oblasť, v ktorej naďalej SR fatálne zlyháva. Upozorňuje v tejto súvislosti na to, že ministerstvo školstva nemá žiadny reálny plán, ako situáciu riešiť. "U našich susedov - v Česku a Maďarsku prijali zásadné reformy, či už špeciálneho školstva, alebo vzdelávania v rannom detstve. Slovenské ministerstvo sa týmito skúsenosťami neinšpiruje," dodala.       

Správa sa okrem vzdelávania, riadenia politík začleňovania, čerpania fondov, zameriava i na pretrvávajúci problém volebnej korupcie, diskrimináciu a tiež prípady policajného násilia v rómskych osadách.       Monitorovaciu správu pripravili Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), Človek v ohrození, Komunitné centrum menšín, Roma Media – ROMED, Rómska platforma, Rómske advokačné a výskumné stredisko.       

Správa sa zameriava na štrukturálne a horizontálne predpoklady úspešnej implementácie národnej stratégie integrácie Rómov na Slovensku, a to konkrétne na riadenie a celkový rámec verejných politík v tejto oblasti, boj proti diskriminácii a anticiganizmu a na oblasť vzdelávania. Tiež obsahuje dve prípadové štúdie, z lokalít Veľký Krtíš a Hlinné, na ktorých ilustruje potenciál a obmedzenia slovenských integračných politík v praxi. Správa bola pripravená ako súčasť pilotného projektu rómskeho občianskeho monitoringu v 27 krajinách EÚ. Je financovaná Európskou komisiou.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.07.2016
Samosprávy aj v roku 2015 hospodárili s financiami efektívne
V nútenej správe boli iba dve a v ozdravnom režime šesť obcí. Samosprávy získali o 1,78 % viac podielových daní ako sa predpokladalo. Na jedného obyvateľa SR pripadlo v priemere 270,47 eura.
viac
12.01.2017
Rómske občianske hliadky by sa mohli obnoviť do polroka
Fungovanie rómskych občianskych hliadok na Slovensku by sa mohlo obnoviť do polroka. Informoval o tom splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, v súvislosti s navrhovanými opatreniami na riešenie problému fetovania toluénu v okrese Lučenec.
viac
19.05.2017
Výzva na predkladanie žiadostí o grant Fondu pre azyl, migráciu a integráciu
Ministerstvo vnútra SR ako zodpovedný orgán fondov pre oblasť vnútorných záležitostí vyhlásilo dňa 4. apríla 2017 otvorenú výzvu na predkladanie žiadostí o grant Fondu pre azyl, migráciu a integráciu.
viac
22.01.2018
Slovenské mestá sa viac zazelenajú
Viac zelene, zdravšie ovzdušie či revitalizácia verejných priestorov. To sú oblasti, na ktoré môžu mestá získať finančné prostriedky z eurofondov. Agrorezort vyhodnotil prvé kolo výzvy z eurofondov zamerané na zelenú infraštruktúru a schválil 38 projektov za takmer 13 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.60 %