Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
23.03.2018 07:52

ŽSK predstavil komplexný plán rozvoja Žilinský kraj 22+


ŽSK


Urobiť zo Žilinského kraja najlepšie miesto pre rodiny a dosiahnuť, aby sa doň sťahovali ľudia z iných častí Slovenska, je hlavným cieľom komplexného plánu rozvoja s názvom Žilinský kraj 22+. Na ostatnom zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK ho predstavila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.


"Nejde nám len o vytvorenie stratégie na najbližších päť rokov, ale aj presah do budúcnosti. S tým súvisí stratégia v oblasti sociálnych služieb, ktorú takisto odštartovalo zastupiteľstvo. Väčšina opatrení je zameraná práve na rodiny, ale aj na lepšie poskytovanie služieb. Kraj tvoria ľudia a slúži ľuďom," povedala Jurinová.       

Doplnila, že jedným z prvých krokov je zriadenie nadácie pre pomoc rodinám v núdzi. ŽSK zároveň plánuje vybudovať v každom regióne centrum pre rodinu. "Budú slúžiť ako strediská krízovej intervencie, poskytovať poradenstvo rodinám v krízových situáciách, podporovať a organizovať finančné vzdelávanie rodín. Aby dokázali predchádzať dlhovej pasci a následným exekúciám a aby im bola poskytnutá v takýchto prípadoch i pomoc. Súčasťou centra bude aj prvé stredisko na pomoc obetiam trestných činov v Žilinskom kraji," uviedla predsedníčka ŽSK.      

 Ambíciou je podľa nej vybudovať aj prvý hospic v Žilinskom kraji. "Chceme zriadiť minimálne jeden stacionárny a jeden mobilný hospic pre nevyliečiteľne chorých pacientov," dodala Jurinová s tým, že sa budú zvyšovať aj kapacity v sociálnych zariadeniach.       

Podotkla, že pre podporu rodiny je nevyhnutné kvalitné a dostupné zdravotníctvo. "Prvý kontakt s lekárom je najpodstatnejší. Uvedomujeme si akútny nedostatok lekárov v odľahlejších regiónoch. Využijeme preto eurofondy na zriadenie zdravotno-sociálnych integrovaných centier v spádových oblastiach jednotlivých regiónov kraja," vysvetlila.       

Sociálne a komunitné podnikanie bude podľa nej ŽSK podporovať okrem iného založením vlastného sociálneho podniku. "Túto spoločnosť využijeme v sociálnej pomoci, ale aj na drobné práce. Bude to lacnejšie a zároveň zásadne obmedzíme priestor pre korupčné správanie," zdôraznila predsedníčka ŽSK.       

V oblasti vzdelávania bude samosprávny kraj klásť dôraz na moderné vzdelávanie s novými predmetmi, aby boli študenti čo najviac flexibilní na trhu práce. Mení sa aj filozofia financovania školských zariadení. "Deti a mládež si pri vzdelávaní zaslúžia rovnaký prístup, preto ŽSK zabezpečí zrovnoprávnenie financovania verejných a neverejných školských a vzdelávacích zariadení. Podstatné sú aj mimoškolské aktivity a vzdelávanie. Preto budeme podporovať dobrovoľnícke aktivity mládeže, samozrejme, vrátane športu," dodala Jurinová.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.07.2016
Slovenské rytierske dni 2016 na hrade Sklabiňa
V nedeľu 10. júla 2016 môžete prežiť deň v spoločnosti rytierov, sokoliarov a stredovekej atmosféry priamo na tajuplnom hrade Sklabiňa.
viac
05.04.2017
Za kultúrou v ŽSK vyrazte aj v apríli
Žilinský samosprávny kraj opäť vytvoril bohatý kultúrny program vo všetkých župných regiónoch. Múzeá, galérie, knižnice, divadlá, kultúrne strediská i hvezdáreň v pôsobnosti Žilinskej župy privítajú prvé slnečné dni výberom tých najzaujímavejších podujatí.
viac
30.11.2017
Aj tento rok prichádza tradičná vianočná výstava
Vianočnú atmosféru prinesie od piatka 1. decembra obľúbená výstava domovov sociálnych služieb v Žilinskom kraji.
viac
19.03.2019
Rozhliadnite sa po Žilinskom kraji
Kým minulý rok oslavoval Žilinský kraj dosiahnutý turistický milión, teraz sa teší z ďalšieho rastu v návštevnosti. Počet ubytovaní v Žilinskom kraji v uplynulom roku vzrástol o viac ako 8,2% oproti roku 2017.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %