Piatok 19.10.2018
Dnes má meniny 
Kristián
18°C Bratislava
31.10.2017 06:00

Využívanie ortuti by sa u nás malo výrazne znížiť


Ilustračná snímka.


Slovenská republika je v súčasnosti jednou z 84 krajín, ktoré ratifikovali dohovor o ortuti. Zmluvné strany dohovoru sa stretli 29. septembra v Ženeve.


Minamatský dohovor o ortuti výrazne obmedzuje jej používanie v zdravotníctve, priemysle a i v niektorých výrobkoch. Na prvú Konferenciu zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti v švajčiarskej Ženeve prišli delegácie z vyše sto krajín. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila otvorená ministerská diskusia pri okrúhlom stole.

„Je to dôležité z pohľadu uvedomenia si našej zodpovednosti za stav životného prostredia. Práve Minamatský dohovor o ortuti je významným krokom pri riešení problematiky ortuti nielen v Európskej únii, ale na celom svete,“ povedal minister životného prostredia Lázsló Sólymos.

Súčasný spôsob využívania ortuti je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Minamatský dohovor o ortuti je nástroj, ktorého hlavným cieľom je znižovať emisie ortuti pochádzajúcej z ľudských činností a jej negatívnych vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí. Účastníci konferencie sa zhodli na potrebe čo možno najskoršej implementácie dohovoru.

Na európskej úrovni sa dohovor bude implementovať prostredníctvom už platnej, ale aj novej legislatívy s účinnosťou od 1. januára 2018. V nadväznosti na tento proces nastanú zmeny aj v slovenských zákonoch. Od 1. júla 2018 bude potrebné zaviesť nové požiadavky na obmedzenie amalgámových výplní pre zraniteľné skupiny, ako sú tehotné a dojčiace ženy a deti do 15 rokov. Od januára 2019 sa zubný amalgám bude môcť používať iba vo forme vopred preddávkovaných kapsúl a prevádzkovatelia zubných ambulancií si musia zabezpečiť odlučovače zubného amalgámu. Obmedzí sa aj používanie ortuti v priemyselnej výrobe.

Implementáciou Minamatského dohovoru o ortuti sa postupne znížia emisie a vylučovanie ortuti zo všetkých hlavných zdrojov, ako sú napríklad remeselná a drobná ťažba zlata, ťažba zdrojov na výrobu ortuti a jej spracovanie, spaľovanie uhlia a priemyselné činnosti.

Autor: (mžpsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.05.2017
Témou konferencie v Patinciach bude ochrana vzácnych biotopov
Záverečnú konferenciu projektu Life+ na tému Obnova endemických panónskych slanísk a piesočných dún na južnom Slovensku zorganizuje Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR a Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v dňoch od 31. 5. do 1. 6. v Patinciach.
viac
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
10.03.2018
EK: V ochrane životného prostredia Slovensko pokročilo, stále však zaostáva
V odpadovom hospodárstve Slovensko pokročilo, v recyklácií však stále patrí k najhorším v Európskej únii. Vyplýva to z najnovšej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK). Komisia Slovensku vyčíta nadmerné využívanie skládok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.25 %