Nedeľa 25.03.2018
Dnes má meniny 
Marián
-1.2°C Bratislava
31.10.2017 06:00

Využívanie ortuti by sa u nás malo výrazne znížiť


Ilustračná snímka.


Slovenská republika je v súčasnosti jednou z 84 krajín, ktoré ratifikovali dohovor o ortuti. Zmluvné strany dohovoru sa stretli 29. septembra v Ženeve.


Minamatský dohovor o ortuti výrazne obmedzuje jej používanie v zdravotníctve, priemysle a i v niektorých výrobkoch. Na prvú Konferenciu zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti v švajčiarskej Ženeve prišli delegácie z vyše sto krajín. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila otvorená ministerská diskusia pri okrúhlom stole.

„Je to dôležité z pohľadu uvedomenia si našej zodpovednosti za stav životného prostredia. Práve Minamatský dohovor o ortuti je významným krokom pri riešení problematiky ortuti nielen v Európskej únii, ale na celom svete,“ povedal minister životného prostredia Lázsló Sólymos.

Súčasný spôsob využívania ortuti je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Minamatský dohovor o ortuti je nástroj, ktorého hlavným cieľom je znižovať emisie ortuti pochádzajúcej z ľudských činností a jej negatívnych vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí. Účastníci konferencie sa zhodli na potrebe čo možno najskoršej implementácie dohovoru.

Na európskej úrovni sa dohovor bude implementovať prostredníctvom už platnej, ale aj novej legislatívy s účinnosťou od 1. januára 2018. V nadväznosti na tento proces nastanú zmeny aj v slovenských zákonoch. Od 1. júla 2018 bude potrebné zaviesť nové požiadavky na obmedzenie amalgámových výplní pre zraniteľné skupiny, ako sú tehotné a dojčiace ženy a deti do 15 rokov. Od januára 2019 sa zubný amalgám bude môcť používať iba vo forme vopred preddávkovaných kapsúl a prevádzkovatelia zubných ambulancií si musia zabezpečiť odlučovače zubného amalgámu. Obmedzí sa aj používanie ortuti v priemyselnej výrobe.

Implementáciou Minamatského dohovoru o ortuti sa postupne znížia emisie a vylučovanie ortuti zo všetkých hlavných zdrojov, ako sú napríklad remeselná a drobná ťažba zlata, ťažba zdrojov na výrobu ortuti a jej spracovanie, spaľovanie uhlia a priemyselné činnosti.

Autor: (mžpsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.05.2017
Témou konferencie v Patinciach bude ochrana vzácnych biotopov
Záverečnú konferenciu projektu Life+ na tému Obnova endemických panónskych slanísk a piesočných dún na južnom Slovensku zorganizuje Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR a Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v dňoch od 31. 5. do 1. 6. v Patinciach.
viac
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
17.10.2017
Parlament dal zelenú efektívnejšej ochrane ovzdušia
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes schválili novelu zákona o ochrane ovzdušia. O aplikačnej novele odpadového zákona budú hlasovať v stredu (18.10.). Informoval o tom hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.49 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.64 %