Štvrtok 17.01.2019
Dnes má meniny 
Nataša
0°C Bratislava
31.12.2017 04:42

Výstava diel s pútnickou tematikou začala svoju púť v Starej Ľubovni


Ilustračná snímka.


V knižnici v Starej Ľubovni 12. decembra sprístupnili putovnú výstavu diel s pútnickou tematikou s názvom Ja, pútnik. Dovedna 10 obrazov od autorov z Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Ekvádoru a zo Slovenska vzniklo počas umeleckého sympózia v júni tohto roku ako plánovaná aktivita medzinárodného projektu


Medzinárodné umelecké sympózium, na ktorom sa zúčastnilo desať maliarov zo siedmich krajín, sa konalo v Prešove. Umelci tvorili diela na tému Ja, pútnik. Téma a miesto boli zvolené v zmysle odkazu pápeža Jána Pavla II., ktorý pred viac ako 20 rokmi, počas svojej druhej apoštolskej návštevy Slovenska, navštívil Prešov. Počas návštevy sa pápež zastavil v gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa, kde sa modlil pri telesných ostatkoch biskupa - mučeníka P. P. Gojdiča. Ján Pavol II. sa tiež na osobnú žiadosť zastavil pri pamätníku 24 obetí evanjelických veriacich, zavraždených v Prešove za Caraffovho krvavého súdu v roku 1687. Túto chvíľu Prešovčanom i obyvateľom mesta dnes pripomína socha Jána Pavla II. Práve tento priestor bol dejiskom umeleckej tvorby maliarov.

Vytvorené obrazy sú základom pre budúcu stálu expozíciu. Kým bude definitívne určené, kde bude výstava umiestnená, postupne sa bude prezentovať v jednotlivých okresoch Prešovského kraja i v poľských regiónoch. Zo Starej Ľubovne sa v januári 2018 presunie do Stropkova. Následne by mala byť inštalovaná vo Vranove nad Topľou a neskôr v Bardejove. K desiatke obrazov zo sympózia Ja, pútnik pribudne v budúcnosti ďalších desať, ktoré vzniknú na ďalšom sympóziu.

Umelecké sympózium Ja, pútnik sa uskutočnilo ako plánovaná aktivita medzinárodného projektu Svätomariánska púť (Svetlo z východu), na ktorom participuje Prešovský samosprávny kraj ako vedúci partner. Projekt je spoločným projektom 13 partnerov (7 na slovenskej a 6 na poľskej strane). Hlavným cieľom je dobudovať infraštruktúru na vybraných pútnických miestach (Levoča, Ľutina, Litmanová, Gaboltov, Stara Wies, Kalwaria Paclawska, Krosno a Debowiec) a ponúknuť tak nový produkt cestovného ruchu, inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela.

Projekt s rozpočtom 4 milióny eur spolufinancuje Európska únia z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020. Rozpočet pre slovenskú stranu presahuje 2,1 milióna eur.Obecné noviny č. 51-52/2017

 

Autor: Veronika FITZEKOVÁ, koordinátorka projektu


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
V okolí Starej Ľubovne vznikli tri turistické trasy dlhé 38 km
Oblasť Severného Spiša a Pienin je známa prírodnými krásami a bohatou históriou, ktorá každoročne láka tisícky turistov.
viac
31.12.2017
Gymploviny opäť vyhrali v súťaži stredoškolských časopisov
Študenti Gymnázia T. Vansovej v Starej Ľubovni získali prvé miesto v súťaži stredoškolských časopisov PSK. Odborná porota skonštatovala, že kvalita periodík z roka na rok rastie.
viac
14.03.2018
Stará Ľubovňa tento rok ožíva aj vďaka cyklistike
Rok 2018 bude v Starej Ľubovni okrem iného aj rokom cyklistiky. Okrem nových cyklochodníkov a horských trás poteší nadšencov cyklistiky ďalšie cyklistické podujatie medzinárodného charakteru, ktoré sa po rokoch opäť vráti do Starej Ľubovne.
viac
01.07.2018
Výstavba juhovýchodného obchvatu mesta schválená!
Neúnosné dopravné zaťaženie historického centra mesta Stará Ľubovňa predstavuje dlhodobý problém. V súčasnosti prejde Námestím sv. Mikuláša denne viac než 6 000 vozidiel. Riešením tejto kritickej situácie je výstavba juhovýchodného obchvatu, ktorá v posledných rokoch dostáva reálnejšie kontúry.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.60 %