Piatok 18.01.2019
Dnes má meniny 
Bohdana
6°C Bratislava
29.05.2018 03:27

Vo Veličnej na Orave zasadal SPOD


Pohľad na predsednícky stôl počas rokovania


V obci Veličná sa 10. mája 2018 uskutočnilo valné zhromaždenie Spolku pre obnovu dediny /SPOD/. Okrem členov spolku sa na tomto zhromaždení zúčastnili aj zástupcovia SAŽP a VIPA.


Hostiteľskú obec predstavil starosta Ing. Daniel Laura, v prezentácii spomenul nielen históriu, ale aj súčasnosť Veličnej, ktorá je vďaka rôznym športovým, kultúrnym a ochranárskym aktivitám veľmi atraktívnou obcou. Obec založili v roku 1272 a bola župným mestom Oravy. Neskôr sa župným mestom stal Dolný Kubín, po veľkom požiari vo Veličnej. V 80-tych rokoch bola v obci bytová uzávera, pretože sa obec nachádzala v zátopovej oblasti. Dnes je možné opäť stavať a túto možnosť využívajú stavebníci v plnom rozsahu. Pri prehliadke obce upriamil starosta pozornosť na kultúrne pamiatky, katolícky kostol a kaštieľ stojaci oproti obecnému úradu, v ktorom v 50-tych rokoch bola zriadená Gazdinská škola, ako jediná na Slovensku.

Svoj pohľad na túto obec vyjadril vo svojich kresbách aj výtvarník, člen SPOD a hodnotiteľ detskej výtvarnej súťaže „Moja dedina ako ju vidím ja...“ Hieroným Balko.

 

 

 

 

Autor: Mgr. Mária Čuchtová, starostka obce Miklušovce a podpredsedníčka SPOD


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2016
Podpoľanci zrenovovali v Ríme 30-ročný detviansky vyrezávaný kríž
Detviansky vyrezávaný kríž, ktorý ešte za minulého režimu, v roku 1985, zhotovil ľudový umelec Ondrej Ďurica z Raticovho vrchu nad Hriňovou a poslal Pápežskému slovenskému kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríma, obnovil v uplynulých dňoch jeho syn Jozef.
viac
05.07.2016
Lokalita bývalého kúpaliska Lido má podľa mesta slúžiť na rekreáciu
Priestor bývalého bratislavského kúpaliska Lido, medzi Starým mostom a Prístavným mostom, má slúžiť na rekreáciu a šport.
viac
06.02.2017
O vypracovanie projektu obnovy hradieb nemal nikto záujem
Ani jeden záujemca nereagoval na výzvu trnavskej radnice predložiť cenovú ponuku na vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. Mesto zverejnilo výzvu s uzávierkou 3. februára, odozva však bola nulová.
viac
23.02.2018
Vyhlásenie 4. ročníka súťaže v kreslení a maľovaní detí
Spolok pre obnovu dediny vyhlasuje výtvarnú súťaž pre deti, ktoré žijú v krásnych dedinkách na Slovensku s ústrednou témou: „Moja dedina, ako ju vidím ja...“ 2018
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.69 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.53 %