Nedeľa 19.05.2019
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
29.05.2018 03:27

Vo Veličnej na Orave zasadal SPOD


Pohľad na predsednícky stôl počas rokovania


V obci Veličná sa 10. mája 2018 uskutočnilo valné zhromaždenie Spolku pre obnovu dediny /SPOD/. Okrem členov spolku sa na tomto zhromaždení zúčastnili aj zástupcovia SAŽP a VIPA.


Hostiteľskú obec predstavil starosta Ing. Daniel Laura, v prezentácii spomenul nielen históriu, ale aj súčasnosť Veličnej, ktorá je vďaka rôznym športovým, kultúrnym a ochranárskym aktivitám veľmi atraktívnou obcou. Obec založili v roku 1272 a bola župným mestom Oravy. Neskôr sa župným mestom stal Dolný Kubín, po veľkom požiari vo Veličnej. V 80-tych rokoch bola v obci bytová uzávera, pretože sa obec nachádzala v zátopovej oblasti. Dnes je možné opäť stavať a túto možnosť využívajú stavebníci v plnom rozsahu. Pri prehliadke obce upriamil starosta pozornosť na kultúrne pamiatky, katolícky kostol a kaštieľ stojaci oproti obecnému úradu, v ktorom v 50-tych rokoch bola zriadená Gazdinská škola, ako jediná na Slovensku.

Svoj pohľad na túto obec vyjadril vo svojich kresbách aj výtvarník, člen SPOD a hodnotiteľ detskej výtvarnej súťaže „Moja dedina ako ju vidím ja...“ Hieroným Balko.

 

 

 

 

Autor: Mgr. Mária Čuchtová, starostka obce Miklušovce a podpredsedníčka SPOD


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2016
Podpoľanci zrenovovali v Ríme 30-ročný detviansky vyrezávaný kríž
Detviansky vyrezávaný kríž, ktorý ešte za minulého režimu, v roku 1985, zhotovil ľudový umelec Ondrej Ďurica z Raticovho vrchu nad Hriňovou a poslal Pápežskému slovenskému kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríma, obnovil v uplynulých dňoch jeho syn Jozef.
viac
05.07.2016
Lokalita bývalého kúpaliska Lido má podľa mesta slúžiť na rekreáciu
Priestor bývalého bratislavského kúpaliska Lido, medzi Starým mostom a Prístavným mostom, má slúžiť na rekreáciu a šport.
viac
23.02.2018
Vyhlásenie 4. ročníka súťaže v kreslení a maľovaní detí
Spolok pre obnovu dediny vyhlasuje výtvarnú súťaž pre deti, ktoré žijú v krásnych dedinkách na Slovensku s ústrednou témou: „Moja dedina, ako ju vidím ja...“ 2018
viac
11.02.2019
OOCR Záhorie schválila rozpočet na rok 2019
V priestoroch Kultúrno–osvetového centra Holíčskeho zámku sa konalo Valné zhromaždenie Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie. Informovala o tom vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a dotačnej politiky Mestského úradu (MsÚ) v Holíči Katarína Turečková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %