Sobota 26.05.2018
Dnes má meniny 
Dušan
26°C Bratislava
04.09.2017 12:46

Vlády SR a ČR spoločne zasadnú na zámku Lednice


Zámok Lednice.


Ministri slovenskej a českej vlády sa dnes zídu na spoločnom výjazdovom rokovaní. Historicky piate stretnutie sa uskutoční na moravskom zámku Lednice.


Hlavnými témami schôdzky budú vzájomné bilaterálne vzťahy a príprava spoločných podujatí a osláv pri príležitosti významných výročí v roku 2018: 100. výročia vzniku Československa, 50. výročia Pražskej jari a 25. výročia novodobej samostatnosti ČR a SR.       

Šéfovia rezortov však budú rokovať aj o spolupráci v oblasti cestnej a železničnej infraštruktúry, energetiky, obrany a bezpečnosti. Tiež o aktuálnej agende Európskej únie či o regionálnej spolupráci v rámci V4 alebo tzv. Slavkovského formátu.       

Stretnutie sa bude konať vo veľkej rokovacej sále multifunkčného centra, ktoré vzniklo prestavbou a renováciou barokových koniarní zámku Lednice. Okrem spoločného rokovania sa tu uskutoční aj separátne rokovanie predsedov vlád SR a ČR Roberta Fica a Bohuslava Sobotku a paralelne aj pracovné rokovania jednotlivých členov vlád.       

Kabinety sa stretnú následne na pracovnom obede, po ktorom premiéri podpíšu spoločné vyhlásenie. Súčasťou schôdzky je aj podpis memoranda medzi ministerstvami kultúry oboch krajín o Slovensko-českom konzultačnom výbore pre bábkarstvo ako prvok nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.       

V Lednici bude podpísané aj memorandum o spolupráci medzi Slovenským národným múzeom v Bratislave a Národným múzeom v Prahe. Generálni riaditelia RTVS a Českého rozhlasu tiež podpíšu spoločné vyhlásenie.       

Tradícia spoločných stretnutí sa začala v roku 2012, kedy sa ministri stretli súčasne v Trenčíne a v Uherskom Hradišti (29. októbra 2012), následne sa stretli v Skalici (24. apríla 2014), vo Valticiach (12. mája 2015) a v Bratislave (26. septembra 2016).

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.09.2017
V Tatrách začalo dvojdňové rokovanie Rady ZMOS
Rokovanie bude prebiehať 21. a 22. septembra v Kongresovej sále hotela Patria v Štrbskom Plese k témam, ktoré sa v rôznych oblastiach dotýkajú činnosti miest a obcí.
viac
03.11.2017
Žiaci základných škôl budú objavovať tajný život ich miest a obcí
Česko-slovenský vzdelávací projekt Tajný život mesta, ktorý realizuje organizácia Živica, pokračuje aj v tomto školskom roku. Jeho cieľom je zmeniť bežne zaužívané metódy vzdelávania prírodovedných predmetov a ukázať, že majú potenciál zaujať žiakov.
viac
06.12.2017
Po roku bude vláda opäť zasadať v Revúcej
Vládny kabinet sa po roku vracia do Revúcej. Dnes (6. 12.) tam bude mať opäť svoje výjazdové rokovanie. Ministri majú na programe doplnenie akčného plánu pre jeden z najmenej rozvinutých okresov Slovenska. Ako z neho vyplýva, pre región by mala vláda zo svojej rezervy vyčleniť milión eur.
viac
18.04.2018
Premiér: Nová vláda chce so ZMOS zachovať dobré vzťahy
Nová vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) bude udržiavať dobré vzťahy so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a chce si zachovať partnerský dialóg, na aký sme boli zvyknutí v predchádzajúcich rokoch. Po rokovaní s predstaviteľmi ZMOS-u to deklaroval premiér.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.62 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %