Pondelok 22.10.2018
Dnes má meniny 
Sergej
9°C Bratislava
09.01.2018 07:00

Varovné nálepky upozorňujú cestujúcich po vystúpení z autobusov


Snímka zdroj: (tsk).


Najviac dopravných nehôd s účasťou chodca vzniká neuváženým vybehnutím ľudí na cestu spoza stojaceho autobusu. Trenčiansky samosprávny kraj sa podobné situácie rozhodol eliminovať prostredníctvom varovných nálepiek na autobusoch.


Trenčiansky samosprávny kraj spolu so svojimi zmluvnými dopravcami SAD Trenčín, a. s., a SAD Prievidza, a. s., každoročne zvyšuje komfort a kvalitu cestovania hromadnou dopravou. „Cestovanie novými autobusmi po kraji je teraz ekologickejšie i bezpečnejšie. Nové nízkopodlažné autobusy uľahčujú presun napríklad starším ľuďom alebo mamičkám s deťmi. Navyše sú vybavené aj bezpečnostnými pásmi,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Kraj však dbá aj na bezpečnosť cestujúcich, a to nielen v autobuse, ale aj mimo neho. Ako informoval vedúci Odboru dopravy Úradu TSK Jaroslav Pleva, najviac nehôd s účasťou chodca vzniká, keď osoba vbehne na cestu spoza stojaceho autobusu. Vodič vozidla idúceho po ceste nemá kvôli autobusu dobrý výhľad a neočakáva chodca na ceste, čím môže dôjsť k nehode. Trenčiansky samosprávny kraj sa preto rozhodol strety vozidiel s chodcami eliminovať formou vizuálneho varovania. Verejnosť si tak môže na modrých autobusoch všimnúť úplne nové nálepky, ktoré majú za úlohu odradiť chodcov od nebezpečného vstupu na vozovku spoza autobusu. „Trenčiansky samosprávny kraj je presvedčený, že keď budú cestujúci postupovať podľa pokynov uvedených na piktogramoch, vždy prejdú bezpečne cez cestu a to je účelom uvedených opatrení,“ dodal Pleva.

Cieľom tohto opatrenia je upozorniť cestujúcich, ktorí vystupujú z autobusu, aby prechádzali cez vozovku, až keď autobus opustí priestor zastávky. Toto pripomenutie je strategicky umiestnené nielen na dverách autobusov, aby ho cestujúci brali na vedomie už pri vystupovaní, ale aj na zadnej časti autobusu, kde chodcom znova pripomenie obozretnosť pri prechádzaní cez cestu.

Autor: (lb, tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.04.2017
V Trenčíne sa začal veľtrh potrieb pre milovníkov záhrad a sadov
Pod hradom Matúša Čáka si už po 23.-krát našiel svoje miesto veľtrh potrieb pre všetkých milovníkov záhrad a sadov s názvom Záhradkár 2017. Termín výstavy prvýkrát presiahne hranicu 4-dňového podujatia, tento rok totiž trvá od stredy 5. apríla až do nedele 9. apríla, vždy od 9. hodiny ráno.
viac
15.11.2017
Efektívnejšie a lacnejšie cestovanie prinesie integrovaná doprava
Žilinský samosprávny kraj intenzívne pracuje na projekte zavedenia integrovanej dopravy, ktorý počíta so spustením systému v roku 2019 v prvej etape na Kysuciach a Hornom Považí, následne v Turci, Liptove a na Orave.
viac
28.12.2017
Mesto do autobusov zavedie zariadenie na monitorovanie ich pohybu
Koncom roka končí zmluva medzi mestom Žiar nad Hronom a Slovenskou autobusovou dopravou (SAD) na prevádzkovanie spojov Mestskej hromadnej dopravy (MHD). Žiarčania sa však nemusia obávať, pravidelné spoje MHD budú premávať aj od januára budúceho roku.
viac
12.01.2018
Návšteva najstaršieho pútnického miesta na Slovensku je bezpečnejšia
Na ceste medzi Zamarovcami a Skalkou nad Váhom pribudla dvojica autobusových zastávok a osvetlený priechod pre chodcov. Zvýšiť bezpečnosť pod kláštorom Veľká Skalka sa podarilo vďaka spolupráci Trenčianskeho samosprávneho kraja a Rímskokatolíckej cirkvi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.28 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.07 %