Štvrtok 17.01.2019
Dnes má meniny 
Nataša
0°C Bratislava
02.05.2018 01:50

V Združení miest a obcí Kysúc rezonuje najmä téma stavebného zákona


Pohľad na účastníkov snemu


Vo štvrtok 8. marca sa na radnici v Krásne nad Kysucou uskutočnil prvý tohtoročný snem Združenia miest a obcí Kysúc (ZMOK ) za účasti primátorov a starostov obcí z okresu Čadca, na ktorom sa zúčastnila aj predsedníčka ŽSK Erika Jurinová spolu s podpredsedom ŽSK Petrom Dobešom.


Na úvod rokovania predseda ZMOK Jozef Grapa predstavil predsedníčke a podpredsedovi Žilinského samosprávneho kraja svojich kolegov zo samosprávy. Erika Jurinová oboznámila prítomných o svojich predstavách pri napĺňaní svojho mandátu a vystúpil aj podpredseda Peter Dobeš, ktorý informoval o kompetenciách a požiadavkách samosprávy a ďalšej spolupráci. Predseda ZMOK a primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa e-Kysuciam priblížil rokovanie slovami. „Po živej diskusii nasledovali pracovné otázky, ktoré trápia kysuckú samosprávu.“ Predseda združenia ďalej informoval starostov a primátorov o schválenej a pripravovanej legislatíve, zákone o obecnom zriadení, zákone o sociálnych službách a o opatrovateľskej službe, stavebnom zákone a ďalších legislatívnych úpravách. V pléne rezonoval najmä pripravovaný stavebný zákon, s jeho znením samosprávy vyslovili nesúhlas a budú ho pripomienkovať aj na 29. sneme ZMOS, ktorý sa uskutočni 23. a 24. mája v Bratislave.

Účastníci rokovania zvolili aj delegátov, ktorí budú zastupovať okres Čadca na sneme ZMOS.

Riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Cech informoval účastníkov zasadania o aktuálnom stave nezamestnanosti v okrese a avizoval nové formy spolupráce s nezamestnanými ľuďmi, ktorí sú evidovaní na úrade práce.

„Zasadnutie ZMOK potvrdilo, že ťažkostí v samospráve nie je málo, ale všetci sú si vedomí, že len vďaka usilovnej práci starostov, primátorov miest, ale aj zamestnancov samospráv sú naše mestá a obce krajšie, vynovenejšie a poskytujú modernejšie služby obyvateľom Kysúc,“ pripomenul v závere predseda ZMOK Jozef Grapa. K toľko pertraktovanému stavebnému zákonu sa vyjadril aj starosta Starej Bystrice Ján Podmanický. „Nový stavebný zákon pripravuje ministerstvo dopravy a deje sa tak bez bližšej komunikácie so ZMOS. Ja ako starosta obce, kde stavebný úrad funguje už dlhé roky, považujem tento zákon za veľmi nešťastný. V konečnom dôsledku prinesie vzdialenie stavebného konania, vybavovanie stavebných povolení pre občanov, pretože štát chce stiahnuť stavebné úrady len do vybraných miest. Z tohto dôvodu sme tlmočili názor, ktorý by sa mal pretaviť do vyjadrenia ZMOS, v ktorom chce vyzvať premiéra, aby zastavil tieto snahy, ktoré poškodia našich občanov,“ vyjadril znepokojenie Ján Podmanický.

Primátori a starostovia absolvovali exkurziu na najmodernejšom zimnom štadióne, kde okrem ľadovej hracej plochy zavítali aj do wellnessu, telocvične, kongresovej miestnosti a reštaurácie. Konštatovali, že MM Aréna je unikátny projekt na Slovensku. MM Arénu navštevujú aj športovci zo zahraničia a Kysučania sú na ňu právom hrdí.

Obecné noviny č. 17-18/2018

Autor: (Zdroj: e-Kysuce)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
Z 26. snemu Združenia miest a obcí regiónu JE Jaslovské Bohunice
Už 26-krát sa 15. marca tohto roku stretli mestá a obce regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice na sneme svojho regionálneho združenia. Uskutočnil sa tradične v Maduniciach.
viac
24.04.2016
Nedobudované komunikácie brzdia rozvoj celého regiónu
V Krásne nad Kysucou sa vo štvrtok 17. marca uskutočnil snem starostov a primátorov miest Združenia miest a obcí Kysúc pod vedením jeho predsedu Jozefa Grapu.
viac
25.04.2016
Starostovia v michalovskom regióne poukázali najmä na problémy v školstve
Členovia Regionálneho združenia Zemplín – Michalovský región sa na svojom výročnom sneme zišli 16. marca. Snem otvoril a viedol jeho predseda a primátor Michaloviec Viliam Zahorčák, ktorý privítal prítomných členov a hostí.
viac
22.05.2018
Starostovia a primátori budú odmeňovaní po novom
Starostov a primátorov čaká nový spôsob odmeňovania. Koaliční poslanci ešte tento piatok (25. 5.) predložia novelizáciu zákona, ktorá to zabezpečí. Starostovia a primátori by mali byť podľa návrhu rozdelení do deviatich platových tried.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.60 %