Utorok 22.01.2019
Dnes má meniny 
Zora
-7°C Bratislava
01.04.2016 10:00

V Prievidzi sa mení systém umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov


Na prievidzskom sídlisku Píly sa mení systém umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov. (Foto: Shutterstock)


Nový spôsob umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov čaká od jari obyvateľov prievidzského sídliska Píly. Kým v minulosti bol na sídlisku zavedený spôsob umiestňovania podľa stanoveného termínu a miesta umiestnenia, už čoskoro si budú môcť obyvatelia objednať kontajner priamo k bytovému domu.


Iniciátormi tejto myšlienky sú poslanci, ktorí pôsobia v občianskom združení Spolu sme Prievidza. Sídlisko Píly sa tak stane už druhým prievidzským sídliskom, ktoré mení systém umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov. Od roku 2007 totiž tento systém funguje na sídlisku Kopanice, na ktorom sa zber objemného odpadu zefektívnil a mestu priniesol finančnú úsporu.

,,Výhodou je, že obyvatelia majú kontajner priamo pred domom, nemusia odpad nosiť ďaleko, alebo byť svedkami preplnených kontajnerov. Takisto si môžu dopredu naplánovať napríklad upratovanie okolia alebo spoločných priestorov domu a nečakať na dátum plánovaného pristavenia kontajnera," vysvetlil pre TASR Peter Paulík, ktorý je poslancom Mestského zastupiteľstva Prievidze a predsedom Výboru volebného obvodu číslo II – sídlisko Píly.  

Podľa slov Paulíka odpad do veľkokapacitných kontajnerov vozili aj ľudia z okolitých obcí a často pri nich vznikali čierne skládky, ktoré sa tvorili vtedy, keď bol kontajner preplnený a nebolo doň možné umiestňovať ďalší odpad. V prípade, že majú obyvatelia o pristavenie veľkokapacitného kontajnera záujem, môžu tak urobiť prostredníctvom svojho bytového spoločenstva, ktoré túto skutočnosť nahlási na Mestskom úrade v Prievidzi.

Veľkokapacitné kontajnery slúžia na umiestňovanie objemného odpadu, ktorý nie je vhodné vhadzovať do kontajnerov určených na triedený zber odpadu. Menší odpad by mali ľudia vhadzovať do farebných kontajnerov podľa príslušných komodít a do nádoby na zmesový komunálny odpad. Ako nám povedala Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK, do veľkokapacitných kontajnerov nie je vhodné vhadzovať nebezpečný odpad, elektroodpad a stavebný odpad. Tie patria na miesta odberu a zberný dvor.

Autor: (SZ, tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.02.2017
OLO začalo s distribúciou hnedých kontajnerov na bioodpad
Bratislavská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala v hlavnom meste s distribúciou hnedých kontajnerov na biologicky rozložiteľný komunálny odpad zo záhrad. Distribúcia kompostérov sa začne v marci.
viac
30.03.2017
Za jarné upratovanie môžu Handlovčania vyhrať zeleň
Handlovská samospráva pripravuje jarné upratovanie mesta pod názvom V Handlovej kvitnú kvety, nie smeti. Za najaktívnejší prístup pri čistení verejných priestranstiev, ktoré sa bude konať od 1. do 13. apríla, obyvateľov i odmení, informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
viac
20.11.2017
Na sídlisku Mostná spustili projekt vertikálneho zberu odpadu
V Handlovej dnes (20. 11.) dali do užívania polopodzemné kontajnery. Pilotný projekt realizuje samospráva na sídlisku Mostná, kde v rámci projektu vertikálneho zberu odpadu pribudlo 19 takýchto nových nádob. Pilotný projekt vyšiel samosprávu na približne 74 000 eur.
viac
14.09.2018
Prievidza začala s realizáciou pilotného projektu podzemných kontajnerov
Samospráva Prievidze začala v týchto dňoch s realizáciou pilotného projektu budovania veľkoobjemných podzemných kontajnerov. Celkovo zabezpečí výstavbu siedmich stojísk s 28 podzemnými kontajnermi na triedený odpad, informoval hovorca mesta Michal Ďureje.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.58 %