Piatok 20.04.2018
Dnes má meniny 
Marcel
15.1°C Bratislava
01.04.2016 10:00

V Prievidzi sa mení systém umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov


Na prievidzskom sídlisku Píly sa mení systém umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov. (Foto: Shutterstock)


Nový spôsob umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov čaká od jari obyvateľov prievidzského sídliska Píly. Kým v minulosti bol na sídlisku zavedený spôsob umiestňovania podľa stanoveného termínu a miesta umiestnenia, už čoskoro si budú môcť obyvatelia objednať kontajner priamo k bytovému domu.


Iniciátormi tejto myšlienky sú poslanci, ktorí pôsobia v občianskom združení Spolu sme Prievidza. Sídlisko Píly sa tak stane už druhým prievidzským sídliskom, ktoré mení systém umiestňovania veľkokapacitných kontajnerov. Od roku 2007 totiž tento systém funguje na sídlisku Kopanice, na ktorom sa zber objemného odpadu zefektívnil a mestu priniesol finančnú úsporu.

,,Výhodou je, že obyvatelia majú kontajner priamo pred domom, nemusia odpad nosiť ďaleko, alebo byť svedkami preplnených kontajnerov. Takisto si môžu dopredu naplánovať napríklad upratovanie okolia alebo spoločných priestorov domu a nečakať na dátum plánovaného pristavenia kontajnera," vysvetlil pre TASR Peter Paulík, ktorý je poslancom Mestského zastupiteľstva Prievidze a predsedom Výboru volebného obvodu číslo II – sídlisko Píly.  

Podľa slov Paulíka odpad do veľkokapacitných kontajnerov vozili aj ľudia z okolitých obcí a často pri nich vznikali čierne skládky, ktoré sa tvorili vtedy, keď bol kontajner preplnený a nebolo doň možné umiestňovať ďalší odpad. V prípade, že majú obyvatelia o pristavenie veľkokapacitného kontajnera záujem, môžu tak urobiť prostredníctvom svojho bytového spoločenstva, ktoré túto skutočnosť nahlási na Mestskom úrade v Prievidzi.

Veľkokapacitné kontajnery slúžia na umiestňovanie objemného odpadu, ktorý nie je vhodné vhadzovať do kontajnerov určených na triedený zber odpadu. Menší odpad by mali ľudia vhadzovať do farebných kontajnerov podľa príslušných komodít a do nádoby na zmesový komunálny odpad. Ako nám povedala Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK, do veľkokapacitných kontajnerov nie je vhodné vhadzovať nebezpečný odpad, elektroodpad a stavebný odpad. Tie patria na miesta odberu a zberný dvor.

Autor: (SZ, tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.03.2016
Obce a ich triedenie – predstavujeme vám mesto Prievidza
V našej novej rubrike ,,Obce a ich triedenie“ vám budeme predstavovať jednotlivé mestá a obce, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné, a preto sa mu snažia pomôcť triedením odpadu.
viac
24.11.2016
Trnava má nové červeno-biele kontajnery na zber malých elektrospotrebičov
V Trnave slávnostne predstavili novinku na Slovensku. Červeno-biele kontajnery, ktoré budú slúžiť občanom na zber veľmi malého elektroodpadu, ako i prenosných batérií a akumulátorov.
viac
25.11.2016
Nadišiel už na Slovensku čas podzemných kontajnerov?
„Pri praktickom riešení problémov s odpadmi zaostáva Slovensko za Českom o približne 20 rokov,“ konštatuje riaditeľka Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI-PAK Hana Nováková.
viac
20.11.2017
Na sídlisku Mostná spustili projekt vertikálneho zberu odpadu
V Handlovej dnes (20. 11.) dali do užívania polopodzemné kontajnery. Pilotný projekt realizuje samospráva na sídlisku Mostná, kde v rámci projektu vertikálneho zberu odpadu pribudlo 19 takýchto nových nádob. Pilotný projekt vyšiel samosprávu na približne 74 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.10 %