Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
07.06.2019 03:55

V obci si slávnosťami pripomenú tradíciu pestovania čerešní


Ilustračný výrez plagátu


V Šútovciach v okrese Prievidza si opäť pripomenú tradíciu pestovania čerešní. Čerešňové slávnosti ponúknu 15. júna kombináciu folklóru a ochutnávky tradičných šútovských špecialít z čerešní.


Informovala o tom Jana Hvojniková z Regionálneho kultúrneho centra (RKC) v Prievidzi.       

V programe slávností, ktoré sa začnú o 14.30 h, sa predstaví Detská ľudová hudba spod Rokoša, Veronika Rabada s kapelou, Ľudová hudba spod Rokoša, Beťári a hudobná skupina Karamel. Návštevníci budú môcť ochutnať čerešňové gule a ďalšie tradičné špeciality z tohto ovocia. Pre deti obec pripravila i skákací hrad, maľovanie na tvár, cukrovú vatu a predstavenie Dračí príbeh v podaní Divadelnej spoločnosti z Prievidze.       

Pestovaním čerešní boli Šútovce kedysi vychýrené. Tradíciu spomína i zápis v miestnej kronike z roku 1834. Pestovanie ovocia ustalo v 80. rokoch minulého storočia, keď vtedajšie štátne majetky v rámci rekultivácie pôdy mnohé pôvodné stromy odstránili.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2016
Staromestské slávnosti v Žiline opäť ponúknu pestrý program
Mesto Žilina pozýva na XXII. ročník Staromestských slávností, ktoré sa budú konať 26. - 28. mája.
viac
28.06.2017
Mesto pod Zoborom pozýva všetkých na mestské slávnosti
Od pondelka do stredy (3. - 5. júla 2017) ožije centrum Nitry mestskými slávnosťami „Nitra, milá Nitra...“, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami, ktoré bývajú každoročne venované významným osobnostiam histórie a súčasnosti Nitry. Nad slávnosťami prevzal záštitu predseda vlády SR Robert Fico.
viac
30.08.2017
Premiéru na Dňoch svätého Huberta bude mať Poľovnícke pasovanie
V kaštieli a priľahlom parku vo Svätom Antone sa bude konať cez blížiaci sa víkend 27. ročník celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Zúčastňujú sa na nich poľovníci zo všetkých kútov Slovenska, ale aj zahraničia.
viac
30.08.2019
Cez Salamandrové slávnosti otvoria Európske dni kultúrneho dedičstva
Súčasťou programu tohtoročných Salamandrových slávností, ktoré budú v Banskej Štiavnici 5. až 7. septembra, bude aj slávnostné otvorenie Európskych dní kultúrneho dedičstva (EDKD).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %