Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
2°C Bratislava
17.01.2018 07:00

V Kráľovciach-Krnišove už môžu občania dovážať k úradu päť druhov odpadu


Na snímke starosta obce Kráľovce-Krnišov Ľubomír Slančík pri obnovenom tradičnom ľudovom dome. Snímka zdroj: (tasr, Jozef POLIAK).


Obyvatelia malej obce Kráľovce-Krnišov v okrese Krupina, majú už niekoľko mesiacov možnosť prinášať viacero zložiek triedeného odpadu k obecnému úradu. Obec tam totiž zriadila zberné miesto s prístreškom. Získala na to dotáciu 5000 eur od Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).


„Už pred tým mohli občania prinášať na toto miesto niektoré zložky odpadu. Po vybudovaní prístrešku môžu ale na dvor doniesť už aj vyseparované sklo, plasty, železo, papier a textil,” povedal starosta Ľubomír Slančík.

Obec, ktorá patrí do mikroregiónu Zlatá cesta, má dnes iba 153 obyvateľov, no eviduje asi 130 nehnuteľností. Väčšina je ale využívaná ako víkendové domy či prechodne obývané chalupy. Možnosť priniesť separovaný odpad však využívajú ako domáci, tak aj chalupári.       

Vedenie obce v uplynulom období často využívalo pomoc Miestnej akčnej skupiny (MAS) Zlatá cesta na zveľaďovanie dediny. Keďže sa ale uplynulé dva roky čakalo na štart ďalšej etapy jej fungovania, starosta a poslanci sa rozhodli využiť peniaze plánované na projekty MAS na úpravu miestnych potokov. „Vlani sme takto preinvestovali 5000 eur a rovnakú sumu chceme ešte využiť tento rok,” uviedol Slančík. Okrem toho perspektívne uvažujú aj o obnove kultúrneho domu a obecného úradu.

Obec je známa najmä svojou dedinskou architektúrou. Asi desiatka tradičných domov na tzv. Vrchnom rade pochádza z polovice a konca 19. storočia. Samospráva chce túto časť dostať na zoznam pamiatkových rezervácií. V obci sú aj štyri domy so statusom kultúrnej pamiatky. V blízkosti sa nachádza aj zachovaný rad 22 vínnych pivničiek a tiež vzácny, 450-ročný tzv. Koháryho dub.

Autor: (ts)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.11.2016
Nové financovanie zberu a odvozu triedeného odpadu sa zabieha
Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, ktorý odštartoval 1. júla, napreduje, potrebuje však „utriasť“ a zabehnúť sa.
viac
20.12.2016
Denne posúvame odpadovú gramotnosť, aby Slováci triedili viac
Od septembra zatiaľ preškolených 206 základných a 234 materských škôl – taká je bilancia organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK o ozrejmovaní správneho separovania odpadov v slovenských domácnostiach a všetkého čo s tým súvisí.
viac
06.03.2017
Vybudovaním zberného dvora ušetrí obec na vývoze komunálneho odpadu
Hornooravská obec Hruštín, ktorá je vstupnou bránou do námestovského okresu, vybuduje v tomto roku nový zberný dvor na separáciu odpadu.
viac
11.04.2017
Tak vlani triedili vo Vranove nad Topľou
V minulom roku vyzbierali vo Vranove nad Topľou 7125 ton zmiešaného komunálneho odpadu, čo je o 35 ton viac ako v roku 2015. Zároveň vytriedili aj 337 ton papiera, skla a plastov, čo je o 32 ton viac ako v roku 2015.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %