Utorok 21.05.2019
Dnes má meniny 
Zina
°C
29.11.2018 08:00

V hanušovskom kaštieli predstavia historické dominanty mesta


Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou


Návštevníci kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou môžu lepšie spoznať jedinečné mestské stavby, ktoré sa nachádzajú v jeho historickom jadre. Ide o dodnes zachované dominanty tohto dolnošarišského mestečka.


 Zaujímavé informácie o pamiatkovo chránených unikátoch a odbornú prehliadku kaštieľa ponúka podujatie v rámci cyklu Okná do histórie.

 Najstarším sakrálnym objektom v Hanušovciach nad Topľou je ranogotický kostol z prvej polovice 13 storočia, ktorého stavba je pripisovaná rytierskemu rádu Johanitov. Pamiatok, ktoré si zaslúžia obdiv, je tu však podľa historika Samuela Brussa určite viac. Patrí medzi ne napríklad renesančná zvonica.

„Zvonica sa nachádza pod ranogotickým kostolom. Pochádza zo 17. storočia a je v nej umiestnený najväčší zvon okresu z roku 1646, ktorý váži až 1200 kilogramov,“ uviedol Ing. Samuel Bruss z Krajského múzea v Prešove, vedúci organizačnej jednotky Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou

Ďalším renesančným skvostom je podľa jeho slov budova, ktorú miestni obyvatelia nazývajú „malý kaštieľ“. Nachádza sa asi 40 metrov pod zvonicou a je to jedna z najstarších profánnych stavieb kaštieľového typu na Slovensku.

„Výstavbu kaštieľa datujeme do roku 1564. Jeho staviteľom bol slávny rod Soós zo Solivaru,“ prezradil Bruss.

Najväčšou stavbou historického centra je barokový kaštieľ, postavený v prvej polovici 18. storočia rodinou Dessewffy z Černeku a Kamenice. Bruss však pripomína aj ďalšie „naj“ európskeho formátu.

„.Nesmieme zabudnúť ani na dominantu celého mesta a to na najdlhšie klonený viadukt v strednej Európe, dnes technickú pamiatku Hanušovský viadukt, ktorý bol postavený v období Slovenského štátu počas druhej svetovej vojny,“ dodáva Bruss.

Odborná prednáška pod názvom Historické stavby v Hanušovciach nad Topľou sa uskutoční v piatok 30. novembra o 16.00 h v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou.

Autor: (ts-tripolitana)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Potulka mestom Revúca predstaví významné historické pamiatky
Spoznať významné pamiatky a zaujímavé historické miesta jednej z metropol Gemera trochu inou formou než doteraz môžu turisti vďaka sérii podujatí Potulka mestom Revúca.
viac
13.07.2016
Nové múzeum približuje dejiny obce Divín, jej hradu i okolitého regiónu
Históriu obce a hradu Divín, ako aj dejiny okolitého regiónu v okrese Lučenec približuje novootvorené múzeum, ktoré od polovice júna funguje v priestoroch tamojšieho Zichyovského kaštieľa.
viac
19.05.2017
Mesto Stará Turá oslávi 550. výročie oslobodenia od kráľovských poplatkov
Príďte si pripomenúť 550. výročie udelenia privilégia, ktoré obyvateľov Starej Turej navždy oslobodilo od všetkých kráľovských poplatkov.
viac
27.03.2018
Návštevníci múzea môžu spoznávať históriu Domaše
Návštevníci hanušovského múzea môžu od utorka spoznávať prírodu Domaše, históriu zaniknutých obcí i výstavby tohto vodného diela, ale aj jeho súčasnosť. Tím pracovníkov pre nich pripravil výstavu pri príležitosti 50. výročia vzniku tejto nádrže, ktorú si verejnosť pripomenula vlani.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %