Piatok 24.05.2019
Dnes má meniny 
Ela
°C
11.04.2016 10:00

V Gelnici vznikne nový priestor pre kultúru. Bude v bývalej fabrike


Nový kultúrny priestor v Gelnici pripravujú dobrovoľníci. (Foto: Jozef Kotulič)


Skupina dobrovoľníkov z Gelnice a okolia upravuje priestory v bývalej fabrike Antony. Slúžiť budú na výstavy, premietanie filmov, koncerty, diskusie a iné akcie.


"Dokopy sme sa dali niekoľkí Gelničania, ktorí mali chuť v meste niečo urobiť v oblasti kultúry, pretože jej bol nedostatok. Prišlo nám vhod, že majiteľ fabriky Andrej Antony nám ponúkol nevyužitý priestor s tým, že ho môžeme pretvoriť na kultúrne centrum a popritom vyvíjať aktivitu, napr. na premietania," uviedol pre TASR jeden z dobrovoľníkov Ľubomír Slovinský. Podľa neho takýto priestor v Gelnici doposiaľ chýbal. "Jediným, kde bolo možné premietanie alebo organizovať koncerty, bol amfiteáter. Už dlhšie sa v ňom však nič nedialo. Bolo preto potrebné zriadiť priestor, ktorý by ponúkol možnosti na kultúrne vyžitie," povedal Slovinský. 

Priestory bývalej fabriky momentálne zveľaďujú. Zároveň vyzvali Gelničanov, aby im za odvoz darovali nepotrebný nábytok. Chystajú tiež registráciu občianskeho združenia s názvom Zapadnutý KÚT. "Na koniec mája je pripravená otváracia akcia - výstava. Dôraz kladieme na individualitu, ak niekto príde s nápadom, tak ostatní ho podporia," priblížil Slovinský s tým, že už druhý rok organizujú v Gelnici prehliadku dokumentárnych filmov KineDok. Stáli aj za prvým videomappingom v meste s názvom Na vežu, ktorý sa uskutočnil vlani počas oslavy Dňa baníkov.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Medzinárodný folklórny festival Myjava 2016 ponúkne 40 programov
Takmer 40 scénických i nescénických programov pre všetky vekové kategórie prinesie tohtoročný 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016.
viac
06.06.2016
Kultúrne leto v Poprade bude trvať 88 dní
Kultúrne leto v Poprade bude aj tento rok bohaté, vystúpi na ňom 1000 účinkujúcich. Začína sa vo štvrtok 9. júna a potrvá do 4. septembra.
viac
14.07.2016
Skanzeny prezentujú život ľudí v historickom prostredí krajiny
Domáci i zahraniční turisti môžu na desiatich miestach Slovenska spoznať atmosféru života ľudí v prostredí historickej krajiny.
viac
11.08.2016
V Gelnici sa stretnú baníci z piatich krajín
Viac ako 700 baníkov zo Slovenska a okolitých štátov sa od piatka (12. 8.) do nedele (14. 8.) zúčastní 9. stretnutia banských miest a obcí, ktoré sa uskutoční v Gelnici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %