Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
6°C Bratislava
02.07.2018 03:00

V Ďurkove stavajú novú nájomnú bytovku, záujem o byty je veľký


Nový nájomný bytový dom v Ďurkove. Snímka: TASR


Obec Ďurkov (okres Košice-okolie) stavia pre veľký záujem nový nájomný bytový dom. Bytovka blízko hlavnej križovatky na dolnom konci obce bude mať spolu 11 jeden-, dvoj- a trojizbových bytov. Slúžiť má najmä pre mladé rodiny, ale aj seniorov.


Výstavba začala koncom minulého roka, ukončená by mala byť do konca tohto roka.       

"Dôvod je, aby nám z obce neodchádzali mladé rodiny. Mnohí mladí si začínajú stavať domy, ale na to prechodné obdobie im poslúži nájomný byt. Takisto je to pre niektorých starších ľudí, ktorí ostali sami a takéto bývanie by pre nich bolo vhodné," uviedol pre TASR starosta Ďurkova Ondrej Valik.       

Už pri žiadosti o úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) bolo podľa starostu predbežne zhruba 17 záujemcov o byty a záujem odvtedy výrazne stúpol. Oficiálne bude obec ešte prijímať žiadosti o pridelenie bytov podľa stanovených podmienok.       

"Chceli by sme tú bytovku dokončiť a skolaudovať určite do Vianoc. Mnoho záujemcov bude sklamaných, lebo nevieme vyhovieť každému, tých žiadostí bude možno aj 30. Je to ďalšia výzva do budúcna, že tá bytová výstavba by sa mala uberať aj v obciach takýmto spôsobom. Neboli sme na to v minulosti zvyknutí, lebo každý mal rodinný dom a svoje zázemie, ale ukazuje sa v podstate nevyhnutnosť stavať ako sociálne, tak aj nájomné byty," povedal Valik.       

Náklady na výstavbu nájomných bytov sú zhruba 570.000 eur, z toho dotácia od ministerstva dopravy a výstavby tvorí 200.000 eur, zvyšok ide z úveru od ŠFRB. Súvisiaca technická vybavenosť vychádza na zhruba 35.000 eur, polovica je hradená z ministerskej dotácie.       

Obec v minulých rokoch postavila v rómskej časti nájomný dom so šiestimi bytmi a ďalších osem sociálnych bytov nižšieho štandardu. Ďurkov má v súčasnosti 1860 obyvateľov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Karlova Ves nesúhlasí s vytypovanými lokalitami pre náhradné byty
Bratislavská Karlova Ves nesúhlasí s vytypovanými lokalitami v mestskej časti, kde by sa mohli postaviť náhradné nájomné byty. Podľa karloveskej starostky Dany Čahojovej ide o lokality na Nábělkovej, Hlaváčikovej ulici a na ulici J. Stanislava.
viac
20.01.2017
Hlavné mesto začína stavať prvé náhradné nájomné byty
Hlavné mesto SR Bratislava už v najbližších dňoch začne s výstavbou náhradných nájomných bytov pre nájomcov z reštituovaných bytov. Prvých 68 bytových náhrad sa bude stavať v lokalite Pri kríži v mestskej časti Dúbravka.
viac
12.04.2017
Stanovisko hlavného mesta k výstavbe bytových náhrad Pri kríži
Primátor berie na vedomie hlasovanie poslancov, pri svojom rozhodovaní však musí postupovať tak, aby konal v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy a zároveň tak, aby prijaté uznesenia neboli v rozpore so zákonom  či v rozpore s efektívnym a hospodárnym nakladaním s majetkom mesta.
viac
07.02.2018
Mesto postavilo 24 nových nájomných bytov
Vo Vrábľoch v okrese Nitra pribudla v závere minulého roka nová nájomná bytovka na sídlisku Žitava. Z celkového počtu 24 bytov je deväť jednoizbových, 12 dvojizbových a tri trojizbové. Celkové náklady na výstavbu dosiahli 992 970-tis. eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %