Piatok 21.06.2019
Dnes má meniny 
Alojz
°C
14.06.2016 08:20

V Bratislave sa počet turistov zvýšil o viac ako 25 percent


Ilustračná snímka: (int.).


Bratislava sa stáva čoraz atraktívnejšou destináciou pre zahraničných turistov, o čom svedčí aj ich neustály enormný nárast.


Nárast počtu turistov potvrdzuje aj skutočnosť, že za prvý kvartál roka 2016 v porovnaní s minulým obdobím zaznamenalo hlavné mesto až 25-percentný nárast počtu návštevnosti a prenocovaní v slovenskej metropole. Na dnešnej tlačovej besede to uviedla predsedníčka predstavenstva Bratislava Tourist Board (BTB) Alžbeta Melicharová.      

"Teší ma, že nám tie čísla rastú a že Bratislave sa v oblasti turizmu darí," skonštatovala Melicharová. Pritom práve v roku 2015 sa podarilo historicky prvýkrát prelomiť hranicu milióna návštevníkov a mesto rovnako vysoké čísla očakáva aj v tomto roku, čomu zatiaľ štatistiky nasvedčujú.      

Zároveň sa zvyšuje aj počet prenocovaní, v uplynulom roku to bolo 2 200 000, priemerná dĺžka pobytu zahraničného turistu v Bratislave sa pohybuje okolo dvoch nocí. Práve tieto priemerné dĺžky prenocovaní sú podľa Melicharovej pre samosprávy najdôležitejšie, pretože z nich plynú financie pre mestá, obce a regióny. Najviac turistov prichádza podľa nej z Česka, Nemecka, Rakúska, Veľkej Británie, Talianska, Poľska, USA, Číny, Francúzska, Španielska či Maďarska.      

Keďže hlavné mesto predpokladá nárast počtu návštevníkov aj v tomto roku, zvyšuje okrem iného aj možnosti na poskytovanie informácií pre turistov. Na vstupných bránach do mesta otvára desať oficiálnych miest, a to napr. v centre, na železničnej či vlakovej stanici, na letisku, v prístave, pod Mostom SNP, ale taktiež aj v Hainburgu či vo Viedni. Zmenou prejdú aj veľkoplošné mapy v meste, rozširuje sa špeciálna edícia skladacích máp a informačno-propagačných brožúr. Dôležité informácie by mala poskytnúť aj webová stránka visitbratislava.com či nová aplikácia Bratislava city.      

Mesto by sa malo naďalej prezentovať ako mladé, dynamické, avšak s jedinečným príbehom. "Mesto bolo mestom keltským, rímskym, slovanským, latinským. Prevalili sa tu všetky etniká, politické systémy, náboženstvá, feudalizmus, buržoázia, komunisti a teraz tu máme opäť slobodu. Každý sa snažil Bratislave niečo zanechať, ovládnuť mesto, nikomu sa to nepodarilo, ale zanechali tu stopy. A to je jedinečný mix, ktorý Bratislava má a nemá ho Viedeň, Budapešť," skonštatoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Avšak okrem historicko-kultúrneho potenciálu sa chce Bratislava prezentovať aj ako inovatívna startupová a technologická destinácia a pozornosť chce pritom venovať všetkým segmentom v rámci turizmu, čiže tak korporátnemu, teda obchodnému cestovnému ruchu, ako aj kongresovej turistike a v neposlednom rade samotným turistom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Starostlivosti o mestskú zeleň by mal pomôcť zelený balíček opatrení
Ide o systém opatrení na komplexnú a efektívnu starostlivosť o stromy a zeleň v Bratislave, ktorý samospráva spúšťa s okamžitou platnosťou.
viac
23.12.2016
Vianočné stretnutie s osamelými Bratislavčanmi
Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal aj tento rok pozval k sviatočnému stolu osamelých občanov mesta, aby si spoločne vychutnali vianočnú atmosféru a spoločne sa porozprávali o tom, aký bol uplynulý rok a čo si prajú v novom roku.
viac
23.03.2017
Bratislave hrozí úbytok turistov
Staré Mesto plánuje už na najbližšom zastupiteľstve prijať nové všeobecne záväzné nariadenie o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti, ktoré výrazne skráti záverečné hodiny nočných prevádzok typu nočný bar, diskotéka či klub.
viac
15.03.2019
Návštevnosť Košického regiónu rástla už štvrtý rok po sebe
Rok 2018 bol z pohľadu ubytovacích štatistík rekordný v oboch kľúčových ukazovateľoch. Počet ubytovaných návštevníkov prekonal vlaňajší rekord, v počte prenocovaní dokonca padol zatiaľ najúspešnejší rok 2008.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %