Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
14.06.2016 08:20

V Bratislave sa počet turistov zvýšil o viac ako 25 percent


Ilustračná snímka: (int.).


Bratislava sa stáva čoraz atraktívnejšou destináciou pre zahraničných turistov, o čom svedčí aj ich neustály enormný nárast.


Nárast počtu turistov potvrdzuje aj skutočnosť, že za prvý kvartál roka 2016 v porovnaní s minulým obdobím zaznamenalo hlavné mesto až 25-percentný nárast počtu návštevnosti a prenocovaní v slovenskej metropole. Na dnešnej tlačovej besede to uviedla predsedníčka predstavenstva Bratislava Tourist Board (BTB) Alžbeta Melicharová.      

"Teší ma, že nám tie čísla rastú a že Bratislave sa v oblasti turizmu darí," skonštatovala Melicharová. Pritom práve v roku 2015 sa podarilo historicky prvýkrát prelomiť hranicu milióna návštevníkov a mesto rovnako vysoké čísla očakáva aj v tomto roku, čomu zatiaľ štatistiky nasvedčujú.      

Zároveň sa zvyšuje aj počet prenocovaní, v uplynulom roku to bolo 2 200 000, priemerná dĺžka pobytu zahraničného turistu v Bratislave sa pohybuje okolo dvoch nocí. Práve tieto priemerné dĺžky prenocovaní sú podľa Melicharovej pre samosprávy najdôležitejšie, pretože z nich plynú financie pre mestá, obce a regióny. Najviac turistov prichádza podľa nej z Česka, Nemecka, Rakúska, Veľkej Británie, Talianska, Poľska, USA, Číny, Francúzska, Španielska či Maďarska.      

Keďže hlavné mesto predpokladá nárast počtu návštevníkov aj v tomto roku, zvyšuje okrem iného aj možnosti na poskytovanie informácií pre turistov. Na vstupných bránach do mesta otvára desať oficiálnych miest, a to napr. v centre, na železničnej či vlakovej stanici, na letisku, v prístave, pod Mostom SNP, ale taktiež aj v Hainburgu či vo Viedni. Zmenou prejdú aj veľkoplošné mapy v meste, rozširuje sa špeciálna edícia skladacích máp a informačno-propagačných brožúr. Dôležité informácie by mala poskytnúť aj webová stránka visitbratislava.com či nová aplikácia Bratislava city.      

Mesto by sa malo naďalej prezentovať ako mladé, dynamické, avšak s jedinečným príbehom. "Mesto bolo mestom keltským, rímskym, slovanským, latinským. Prevalili sa tu všetky etniká, politické systémy, náboženstvá, feudalizmus, buržoázia, komunisti a teraz tu máme opäť slobodu. Každý sa snažil Bratislave niečo zanechať, ovládnuť mesto, nikomu sa to nepodarilo, ale zanechali tu stopy. A to je jedinečný mix, ktorý Bratislava má a nemá ho Viedeň, Budapešť," skonštatoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Avšak okrem historicko-kultúrneho potenciálu sa chce Bratislava prezentovať aj ako inovatívna startupová a technologická destinácia a pozornosť chce pritom venovať všetkým segmentom v rámci turizmu, čiže tak korporátnemu, teda obchodnému cestovnému ruchu, ako aj kongresovej turistike a v neposlednom rade samotným turistom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Starostlivosti o mestskú zeleň by mal pomôcť zelený balíček opatrení
Ide o systém opatrení na komplexnú a efektívnu starostlivosť o stromy a zeleň v Bratislave, ktorý samospráva spúšťa s okamžitou platnosťou.
viac
23.12.2016
Vianočné stretnutie s osamelými Bratislavčanmi
Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal aj tento rok pozval k sviatočnému stolu osamelých občanov mesta, aby si spoločne vychutnali vianočnú atmosféru a spoločne sa porozprávali o tom, aký bol uplynulý rok a čo si prajú v novom roku.
viac
23.03.2017
Bratislave hrozí úbytok turistov
Staré Mesto plánuje už na najbližšom zastupiteľstve prijať nové všeobecne záväzné nariadenie o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti, ktoré výrazne skráti záverečné hodiny nočných prevádzok typu nočný bar, diskotéka či klub.
viac
15.09.2017
Návštevnosť Trenčianskeho kraja rastie
Záujem o Trenčiansky kraj z roka na rok stúpa. Potvrdzujú to štatistické údaje a porovnania návštevnosti z predchádzajúcich rokov. Rozlohou síce malý, ale turistickým potenciálom veľký Trenčiansky kraj navštívilo v prvom polroku 2017 o 19 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roku. 
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %