Streda 17.10.2018
Dnes má meniny 
Hedviga
12°C Bratislava
27.08.2017 11:53

V areáli kaštieľa Esterházyovcov v Galante ožila bitka pri Vozokanoch


Aj delostrelci mali rešpekt z výstrelu z dela.


Múry a park kaštieľa, ktorý rod vlastnil, sa stali kulisou rekonštrukcie bitky, ktorá je považovaná za symbol protitureckého odboja.


Podujatie pripravilo občianske združenie (OZ) Neogotický kaštieľ v Galante spolu s mestskou samosprávou. Bitke pri Vozokanoch a hrdinskej smrti štyroch príslušníkov rodu Esterházy  - Františka, Ladislava, Tomáša a Gašpara,  bolo venované víkendové podujatie v Galante. Scénické predstavenie naštudovala spoločnosť Fringia v spolupráci s partnerskými spoločnosťami zo Slovenska i zahraničia.

Zsolt Takáč (vľavo), výkonný riaditeľ OZ občianskeho združenia Neogotický kaštieľ v Galante  a Pavol Navalanič Uličný zo spoločnosti Fringia, ktorý moderoval rekonštrukciu bitky.

Oba víkendové dni boli naplnené od dopoludnia až do večerných hodín  moderovanými vstupmi stretu tureckých a uhorských vojsk a bohatým sprievodným programom.

Bitka sa odohrala 26. augusta a 27. augusta 1652 medzi obcami Malé a Veľké Vozokany, na mieste odvtedy zvanom ako Martovo pole, neďaleko Arboréta v Tesárskych Mlyňanoch. Dodnes ju pripomína  impozantný pomník sediaceho bronzového leva drviaceho tureckú zástavu. Turci o sile 4000 mužov sa vydali rabovať do horného Uhorska napriek tomu, že v tom období vládol mier. Veliteľ obrany banských miest a Pohronia Adam Forgáč im po vyplienení niekoľkých miest a dedín postavil do cesty vozovú hradbu s približne 1300 mužmi. Bitka trvala dva dni, v boji padlo asi 800 tureckých vojakov, vrátane popredných veliteľov. Z kresťanského vojska padlo 48 vojakov vrátane štyroch Eszterházyovcov. Ich telá previezli do Trnavy, kde sa 26. novembra konal veľkolepý pohreb, na ktorom sa zúčastnili najvýznamnejší predstavitelia kráľovstva.

„Za dvanástimi trubačmi v červených rúchach niesli vojaci zbrane, vyznamenania a hodnosti padlých Eszterházyovcov. Za nimi išli symbolicky neosedlané štyri kone pokryté až po zem červeným súknom a štyri rakvy takisto pokryté červeným súknom. ... Na čele smútiacej rodiny išiel starý barón Daniel Eszterházy. Práve on stratil vo Vozokanskej bitke dvoch synov... Za smútočného spevu uložili rakvy štyroch padlých Eszterházyovcov do rodinnej krypty v presbytériu univerzitného chrámu sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Na tomto mieste v pokoji odpočívajú dodnes.“

Zdroj https://www.valka.cz/12251-Bitka-pri-Vozokanoch 

Autor: (st)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2016
V galantsko-šalianskom regióne sa diskutovalo najmä o doprave a komunikáciách
Zástupcovia členských miest a obcí Združenia miest a obcí galantsko-šalianskeho regiónusa 28. apríla zišli na výročnom valnom zhromaždení. Združenie miest a obcí Slovenska na ňom zastupoval jeho výkonný podpredseda Jozef Turčány.
viac
08.08.2016
Tradičné Galantské trhy sa ponesú v znamení jedla, kultúry a atrakcií
Na tohtoročné Galantské trhy, ktoré sa budú konať 11. až 13. augusta, sa prihlásilo vyše 230 záujemcov o predaj.
viac
05.09.2016
Na nádvorí Migazziovského kaštieľa sa bude variť slivkový lekvár
Tradíciu jeho varenia, ktorá sa pomaly vytráca z domácností, oživí 9. septembra Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre. O kultúrny program sa postará spevácky súbor Kolovrátok z Prílep.
viac
12.06.2018
Neogotický kaštieľ bude mať novú strechu, identickú s pôvodnou
Ukončenie prác na obnove strechy hlavnej budovy neogotického kaštieľa v Galante, ktoré sa začali minulý týždeň, je naplánované na koniec júla. Na novú strechu, ktorá bude identická s pôvodnou, schválili mestskí poslanci 200.000 eur. Radnica si na tento účel zobrala úver.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.29 %