Nedeľa 21.10.2018
Dnes má meniny 
Uršuľa
11°C Bratislava
05.11.2017 03:35

Ústav pamäti národa pripravil už siedmy ročník Festivalu slobody


Pozvánka.


Festival slobody je multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Prinesie zaujímavé dokumentárne aj hrané filmy, výstavy, divadelné predstavenia či koncert.


Filmová prehliadka v kine Lumière bude pozostávať z dopoludňajších blokov pre študentov a večerných programov pre verejnosť. Súčasťou vybraných premietaní budú aj diskusie. S divákmi sa tak pri debate stretne Daniel Friedmann, autor filmu Posledná z prvého transportu, a Robert Kirchhoff, autor filmu o rómskom holokauste Diera v hlave.

Počas Dňa pre Poľsko (8. november) priblíži prokurátor poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) aktuálne vyšetrovanie smrti Poliakov na československo-rakúskej hranici. Záujemcovia sa dozvedia viac aj o vzdelávacích aktivitách a archíve IPN a o tom, ako sa poľská spoločnosť vyrovnáva s totalitnou minulosťou.

Okrem premietaní filmov a diskusií sú pripravené tri divadelné predstavenia: "Anna Franková" o židovskom dievčati, ktoré sa ukrýva pred deportáciami do koncentračných táborov, "Zrezivělé dětství" o životoch detí, ktorých rodičia sa stali obeťami politických procesov v 50. rokoch 20. storočia, a "Nepolepšený svätec" o viere a sile katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho, ktorého nedokázali zlomiť ani najbrutálnejšie metódy komunistickej Štátnej bezpečnosti (na toto tretie predstavenie je možné – vzhľadom na obmedzenú kapacitu hľadiska – získať vstupenky v súťaži na facebookovej stránke Festivalu slobody).

Pesničkári, ktorí tvorili neodmysliteľnú súčasť verejného odporu proti komunistickému režimu v Československu a mnohí sú dodnes hlasom svedomia spoločnosti, vystúpia na koncerte Hlas slobody. 9. novembra sa na jednom pódiu stretnú dve generácie pesničkárov: Peter Janků, Trojka Zuzany Homolovej, Dagmar Andrtová-Voňková, Katarína Koščová a Daniel Špiner, skupina Longital a Kristína Prekopová.

Výstava Ivana Köhlera "Jude osudy – Rezidencia smrti" vzdá česť pamiatke Židom odvlečeným do koncentračných a vyhladzovacích táborov a výstava "Maďari v sovietskych táboroch 1944 – 1956" spojená s premietaním filmu "Prežili sme gulag" zasa tým ľuďom, ktorí boli deportovaní do sovietskych pracovných táborov. 12. novembra sa budú konať modlitby za obete totalitných režimov.

Súčasťou programu bude aj spomienka pochod odvážnych študentov 16. novembra 1989. Železnú oponu a kruté zaobchádzanie s tými, ktorí sa ju snažili prekročiť, pripomenie symbolické uzatvorenie Cyklomostu slobody medzi Slovenskom a Rakúskom počas Víkendu zatvorených hraníc.

Festival slobody sa opäť tento rok rozšíri aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka spojená napríklad s diskusiami.

Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 6. novembra, kde je vstup len na pozvánky, a divadelné predstavenie Nepolepšený svätec 23. novembra v Slovenskom národnom divadle, na ktoré môžu záujemcovia získať lístky v súťažiach na našej facebookovej stránke.

Viac informácií nájdete na: http://www.festivalslobody.sk/program.html

 

Autor: (brt)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2016
Deň otvorených dverí Ústavu pamäti národa
Ústav pamäti národa pripravil na štvrtok 20. októbra 2016 Deň otvorených dverí ÚPN. V čase od 9. do 16. hodiny bude v jeho sídle na Miletičovej 19 a v Archíve ÚPN na Miletičovej 7 prezentovaná činnosť inštitúcie.
viac
21.03.2017
Pozvánka na festival Hory a mesto 2017
Spoločnosť ASEKOL SK je už po piatykrát partnerom festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa v Bratislavskom Auparku uskutoční od 22. do 26. marca 2017.
viac
05.05.2017
Cirkul'art bude po novom trvať mesiac
V Bratislave sa dnes večer začne festival nového cirkusu Cirkul'art.
viac
22.06.2017
Park Film Fest prichádza s mnohými novinkami
Film a Trenčianske Teplice k sebe neodmysliteľne patria už viac ako štvrťstoročie. Bohatý program v kinosálach, ale aj bohaté sprievodné podujatia. Diskusie, koncerty, ale aj párty. Zábava pre každého v tých najrôznejších formách. Aj to je Park Film Fest.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.23 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.12 %