Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
24.06.2019 11:10

Univerzita Mateja Bela je partnerom Banskobystrického samosprávneho kraja


Banskobystrický samosprávny kraj po dosiaľ neformálnej spolupráci s banskobystrickou Univerzitou Mateja Bela podpísal s Univerzitou memorandum o spolupráci.


Banskobystrický samosprávny kraj bude užšie spolupracovať s Univerzitou Mateja Bela vo výmene informácií a vo výskume, ktorý je súčasťou aktívnej politiky župy.


Banskobystrický samosprávny kraj po dosiaľ neformálnej spolupráci s banskobystrickou Univerzitou Mateja Bela podpísal s Univerzitou memorandum o spolupráci. Spolupráca bude prebiehať vo výskume a výmene informácií v oblastiach, ktoré vyplývajú z hlavného programového dokumentu BBSK z Programových priorít pre dobrý kraj. Teda najmä v oblasti rozvoja cestovného ruchu, analýz zameraných na zvyšovanie konkurencieschopnosti regiónu a tvorbu pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou, či rozvoja a implementácie SMART politík.

Univerzita Mateja Bela bude partnerom pri riešení a implementovaní projektu Catching-Up Regions v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou Bankou, ktorý v týchto dňoch pokračuje do ďalšej fázy realizácie vybraných tém.

Banskobystrický samosprávny kraj tiež s Univerzitou a jej pracovníkmi nadviaže spoluprácu pri prezentácii Banskobystrického kraja a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na národných a medzinárodných podujatiach, počas medzinárodných návštev kraja.

„Tento blízky vzťah so študentmi je pre nás dôležitý napríklad aj preto, aby šikovní študenti, ktorí v kraji strávili niekoľko rokov štúdiom, neodchádzali po absolvovaní do zahraničia alebo iných krajov. Chceme s nimi nadviazať spoluprácu a ukázať im, že aj v samospráve je priestor na realizáciu zaujímavých nápadov,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Kvalitných študentov chce samosprávny kraj už počas štúdia prilákať k práci pre samosprávu najskôr formou stáží a praxe študentov s previazaním na ich vedecké a záverečné práce.

„Spolupráca medzi UMB a BBSK je v oblasti trhom žiadaných študijných programov jednou z kľúčových platforiem spolupráce. Naša univerzita sa bude snažiť nastaviť systém vzdelávania tak, aby prínos zo spolupráce videl aj samotný región v podobe našich absolventov. Cieľom všetkých zúčastnených strán je, aby naši absolventi zostávali v kraji a región prostredníctvom nich cítil pridanú hodnotu kvalifikovanej a vzdelanej pracovnej sily, ktorá zastabilizuje existujúcich a pritiahne do kraja nových potenciálnych zamestnávateľov,“ uviedol Vladimír Hiadlovský, rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Ako prvý krok, ktorý po podpise bude citeľný v rámci spolupráce s Univerzitou je spoločný koordinovaný postup a aktivity zamerané na zvyšovanie konkurencieschopnosti regiónu a tvorbu pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou či už v sektore centier podnikových služieb alebo IT. Z toho môže vyplynúť spolupráca pri rozvoji nových študijných odborov a programov na Univerzite Mateja Bela,“ povedala Zuzana Lafférsová, riaditeľka odboru regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Úradu BBSK a programová riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK.

Autor: (ts-umb-Ing. Dana Straková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Príklad spolupráce v rámci duálneho vzdelávania
Súkromná Stredná odborná škola DSA v Trebišove bude vychovávať budúcich vodohospodárov.
viac
21.11.2016
Trenčiansky samosprávny kraj odštartoval spoluprácu s mladými podnikateľmi
Uľahčiť mladým podnikateľom vstup do sveta biznisu bolo hlavným cieľom podpisu memoranda o spolupráci medzi Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) a Združením mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS). Memorandum minulý týždeň podpísali predseda TSK Jaroslav Baška a predseda ZMPS Ján Solík.
viac
27.02.2017
Prešov ako centrum kreatívneho priemyslu
Mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj budú spolupracovať pri príprave regionálneho Kreatívneho centra. Podpisom Memoranda o spolupráci to v utorok (21. 2.) potvrdili primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a predseda VÚC Peter Chudík.
viac
16.06.2017
Bratislave s bikesharingom pomôže Slovnaft
Systém zdieľania verejných bicyklov (bikesharing) vybuduje Bratislava v spolupráci so Slovnaftom. Memorandum o spoločnej realizácii bikesharingu podpísal 14. júna primátor hlavného mesta SR Bratislava Ivo Nesrovnal s predstaviteľmi spoločnosti SLOVNAFT, a.s.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %