Utorok 25.06.2019
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
04.01.2019 09:35

Učitelia môžu využívať nový portál edukačných aktivít slovenských múzeí


Ilustračná snímka


Nový centrálny internetový portál edukačných aktivít múzeí SR s názvom MuzPed už môžu využívať najmä pedagógovia všetkých typov škôl a vzdelávacích inštitúcií. Pripravila ho odborná komisia pre výchovu a vzdelávanie (OKVAV) v múzeách Zväzu múzeí na Slovensku (ZMS).


"Kompletná ponuka programov z oblasti múzejnej pedagogiky na Slovensku bude slúžiť učiteľom, ktorí chcú rozšíriť výučbu vybraných predmetov prostredníctvom jedinečnej formy – vzdelávania v múzeu," informuje Zuzana Vášáryová zo Slovenského národného múzea (SNM), ktoré ako koordinačné, metodické a vzdelávacie centrum pre oblasť múzejníctva v SR sa prostredníctvom praktickej činnosti múzejných pedagógov v 18 múzeách SNM a aktívnou účasťou svojich odborníkov v OKVAV podieľa na rozvoji vzdelávacej funkcie múzeí na Slovensku.       

Nový portál http://muzped.zms.sk je užívateľsky prispôsobený potrebám školských pedagógov s možnosťou vyhľadávania vzdelávacích programov podľa niekoľkých filtrov (vek detí, zameranie, lokalita a iné).       

Databáza vzdelávacích aktivít určených pre rodiny s deťmi, seniorov a ďalšie cieľové skupiny návštevníkov múzeí poslúži aj múzejným pedagógom ako inšpirácia ich ďalšej práce. Postupne sa portál rozrastie o programy a lektoráty tzv. stálych priestorov, čiže expozícií a dlhodobých výstav v múzeách. Portál editujú múzejní pedagógovia, ktorí vkladajú dáta podľa aktuálnej ponuky jednotlivých múzeí.       

Hlavným zámerom OKVAV je posilnenie postavenia vzdelávania v činnosti múzeí na Slovensku. Jej aktivity sú určené pre členov sekcie, múzejných pedagógov a všetkých pracovníkov múzeí na Slovensku, ktorí sa špecializujú na prípravu vzdelávacích aktivít a prácu s návštevníkmi.       

Riešiteľom projektu MuzPed – Centrálny portál edukačných aktivít múzeí SR je OKVAV v múzeách ZMS. Portál vznikol vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.01.2017
V bratislavskom kraji vyrastie unikátny rodinný park
Nový rodinný park v atraktívnej lokalite, ktorý bude mať zábavno-vzdelávací či oddychovo-rekreačný charakter, bude klásť dôraz na životné prostredie či ekológiu a určený bude predovšetkým pre rodiny s deťmi a mládež.
viac
10.04.2017
Cez žiakov učí škola triediť aj rodičov a starých rodičov
Už osem rokov sa pozoruhodným spôsobom pedagógovia kremnickej Základnej školy na Angyalovej ulici venujú environmentálnej výchove žiakov.
viac
06.09.2017
Učitelia sa môžu bezplatne vzdelávať ako učiť envirovýchovu
Metodicko-pedagogické centrum v spolupráci so Slovenským centrom pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) pripravilo pre učiteľov druhého stupňa základných škôl a stredných škôl sériu bezplatných vzdelávacích podujatí s cieľom prezentovať možnosti, ako zážitkovo učiť environmentálnu a globálnu výchovu.
viac
03.11.2017
Žiaci základných škôl budú objavovať tajný život ich miest a obcí
Česko-slovenský vzdelávací projekt Tajný život mesta, ktorý realizuje organizácia Živica, pokračuje aj v tomto školskom roku. Jeho cieľom je zmeniť bežne zaužívané metódy vzdelávania prírodovedných predmetov a ukázať, že majú potenciál zaujať žiakov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %