Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
15.05.2018 02:45

Turistický vláčik začne premávať v Nitre od začiatku júna


Ilustračná snímka


Od začiatku júna začne v Nitre premávať turistický vláčik. Turistov bude voziť po okruhu Svätoplukovo nám., pešia zóna, Palárikova ulica, Hodálova ulica, Parkové nábrežie, Mestský park Sihoť, Župné námestie, Nitriansky hrad a späť cez Župné námestie, Farskú a Kupeckú ulicu na Svätoplukove námestie.


Na hrade bude mať vláčik 20-minútovú prestávku. V rámci platnosti cestovného lístka je možné si pobyt na hrade predĺžiť a pokračovať späť až nasledujúcim spojom. "Na Deň detí 1. júna bude vláčik premávať po zmenenej trase a všetky deti do 14 rokov sa odvezú zdarma," informovala Timea Galová z nitrianskeho mestského úradu.       

Nový turistický vláčik bude prevádzkovať spoločnosť Arriva Nitra ako súčasť mestskej autobusovej dopravy. Bielo-modrý expres premával v meste pod Zoborom od roku 2006, prevádzkoval ho súkromný podnikateľ. Vlani mu vypršala zmluva o spolupráci, mesto Nitra ju už nepredĺžilo. Dôvodom bol technický stav vozidla.  Vláčik bude premávať do konca septembra v dvoch režimoch. V mimosezóne v mesiacoch máj, jún, september a október bude premávať každú hodinu od 13. do 17. hodiny. V hlavnej sezóne v júni, júli, auguste a septembri sa prvá jazda začne už o 10. hodine a posledný spoj vyštartuje o 18. hodine.       

Celková kapacita vláčika s lokomotívou a dvoma vagónmi bude 40 miest. Jeden z vagónov bude mať bezbariérový prístup, bude disponovať bezbariérovou rampou pre imobilných alebo detské kočíky. Prevádzkovateľ odhaduje, že vláčik ročne prepraví viac ako 30.000 cestujúcich. Celkové ročné náklady na jeho prevádzku by mali pri predpokladanej 40-percentnej naplnenosti dosiahnuť zhruba 13.200 eur.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.08.2017
Cyklisti sa opäť vydajú na spoločnú jazdu mestom
Cyklisti v Nitre sa opäť vydajú do ulíc mesta, aby upozornili na svoju prítomnosť na cestách. Milovníci bicyklovania vyrazia na spoločnú jazdu 25. augusta večer zo Svätoplukovho námestia.
viac
02.07.2018
Historický vláčik ako nová letná atrakcia na Liptove
Historický vláčik začal svoju letnú prevádzku v Ružomberku už 30. júna a premávať bude až do 2. septembra každý víkend a sviatok. Vďaka novej atrakcii na Liptove ožije kus histórie, ktorá v minulosti spájala Ružomberok s Korytnicou.
viac
13.08.2018
Turistický vláčik bude voziť ľudí aj k Zoborskému kláštoru
Nitriansky turistický vláčik bude v septembri voziť pasažierov po novej trase. Mestskí poslanci odsúhlasili zmenu v jeho cestovnom poriadku, v rámci ktorej bude premávať aj k Zoborskému kláštoru.
viac
25.12.2018
Turistický vláčik by mal v meste premávať celoročne, nielen sezónne
Spoločnosť Arriva plánuje prevádzkovať turistický vláčik v Nitre celoročne. Vláčik premáva v meste pod Zoborom už niekoľko rokov sezónne od konca mája do konca októbra. Arriva ho začala prevádzkovať v júni tohto roka, keď nahradila pôvodného prevádzkovateľa.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %