Štvrtok 22.03.2018
Dnes má meniny 
Beňadik
2.1°C Bratislava
10.06.2016 02:47

Trofej muflóna zo zvernice Mrázov je druhou najsilnejšou trofejou na svete


Trofeje poľovnej zveri ulovenej v sezóne 2015/16 v revíroch poľovných združení v pôsobnosti Obvodnej poľovníckej komory v Nitre, približuje výstava, ktorú sprístupnili v Ponitrianskom múzeu v Nitre 4. apríla 2016. Snímka: (tasr, Henrich MIŠOVIČ).


Najlepšie poľovnícke trofeje zo Slovenska i zahraničia, poľovnícku kultúru, históriu a tradície predstavuje poľovnícka výstava Poľovníctvo a príroda, ktorá potrvá do nedele 12. júna na nitrianskom výstavisku.


Cieľom výstavy je zhodnotiť kvalitu chovu zveri, správnosť lovu a zoznámiť sa so súčasným stavom a vývojom slovenského poľovníctva. Samotné trofeje, vystavené na celoštátnej výstave s medzinárodnou účasťou, hodnotila odborná komisia. „Výstava sa koná raz za päť rokov, preto aj bodovanie a vystavovanie trofejí je o trofejach, ktoré boli ulovené v súlade s poľovníckou legislatívou SR za obdobie rokov 2011 až 2015. Bodovanie trofejí členmi Ústrednej hodnotiteľskej komisie bolo potvrdené aj expertmi Medzinárodnej rady pre poľovníctvo a ochranu prírody, ktorá je známa pod celosvetovou skratku CIC,“ konštatoval tajomník komisie Štefan Engel.      

S bodovou hodnotou 225,25 CIC bol uznaný nový národný rekord daniela škvrnitého z voľného revíru Raková v regióne Skalica, ktorého ulovil Arpád Figura. Nový národný rekord 236,35 bodu dosiahol muflón z voľnej prírody, ktorého v roku 2013 ulovil Ladislav Sedmák z OPK Lučenec. Ako najsilnejšia trofej zo zvernice bol vyhodnotený muflón s 254,80 bodu CIC zo Zverníka Mrázov v regióne Banská Štiavnica. Lovcom bol Vladimír Stračina. Trofej je druhou najsilnejšou trofejou na svete. Slovensko má tiež tretím miestom a bodovou hodnotou 254,70 bodov CIC zastúpenie vo svetovom rebríčku u trofeje muflóna zo zvernice pod Hrancom, ktorého ulovil Jozef Gíbl.       

Podľa prezidenta Slovenskej poľovníckej komory Tibora Lebockého je starostlivosť o voľne žijúcu poľovnú zver na Slovensku nadštandardná, čo sa prejavuje aj neustálym nárastom počtov zveri, najmä raticovej. "Početnosť týchto druhov nám rastie, tým rastie aj redukcia. Napriek tomu ju nestíhame zabezpečovať do tej miery, aby sme trvalo dokázali zabraňovať škodám, ktoré táto zver spôsobuje na poľnohospodárskych kultúrach a lesoch," skonštatoval Lebocký. Problém sa usiluje poľovnícka komora riešiť prostredníctvom Koncepcie rozvoja poľovníctva v SR do roku 2025, kde sú presne stanovené úlohy pre užívateľov poľovníckych revírov, o aké počty by sa mali ročne znižovať stavy raticovej zveri.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2016
Festival chutí ponúkne jahodové dezerty, ale aj jahodové pivo
Festival chutí Nitrianskeho kraja oživí Svätoplukovo námestie a nitriansku pešiu zónu v sobotu 4. júna.
viac
05.08.2016
Výstava o svadobných tradíciách otvorila program Jánošíkových dní
Vernisáž výstavy Môj vienok zelený dolu vodou padá vo štvrtok 4. augusta v priestoroch Makovického domu v Žiline otvorila 54. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, ktorý potrvá do 7. augusta.
viac
29.08.2016
Poľovníci budú opäť oslavovať Dni sv. Huberta
Už po 26. raz sa v areáli svätoantonského kaštieľa uskutočnia celoslovenské poľovnícke slávnosti Dni svätého Huberta. Konať sa budú v prvý septembrový víkend (3. a 4. 9.)
viac
31.08.2016
Vo Fiľakove vystavia ocenené snímky z Medvešského fotomaratónu
V dňoch 3. - 5. júna 2016 sa na území Novohrad-Nógrád UNESCO geoparku uskutočnil tretí ročník Medvešského fotomaratónu, v rámci ktorého bola vyhlásená aj fotosúťaž. Putovná výstava zostavená z ocenených fotografií bude predstavená na vernisáži Hradného múzea vo Fiľakove 2. septembra 2016.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.88 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.35 %