Piatok 24.05.2019
Dnes má meniny 
Ela
°C
04.11.2016 12:20

Trenčiansky hrad je opäť sprístupnený verejnosti aj cez týždeň


Trenčiansky hrad.


Od 29. októbra 2016 je Trenčiansky hrad opäť otvorený aj počas týždňa. Po necelom mesiaci vytrvalých prác sa robotníkom podarilo odstrániť kovovú konštrukciu spred vstupu na hrad.


Po páde hradbového múru v roku 2003 bolo potrebné zabezpečiť bezpečný vstup verejnosti na hrad. Udialo sa tak vybudovaním kovového bezpečnostného zastrešenia prístupovej cesty. Po rokoch opráv, rozobratí a zabezpečení staticky narušeného múru prestali tieto kovové zábrany spĺňať svoj účel. Z tohto dôvodu sa správca Trenčianskeho hradu - Trenčianske múzeum v Trenčíne, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), rozhodlo tieto zábrany odstrániť a sprístupniť verejnosti staronové výhľady a priestranstvo pri vstupnej bráne. Po vypracovaní dvoch statických posudkoch sa zistilo, že kovová klietka už niekoľko rokov neplní svoju funkciu.

Ešte pred začiatkom prác vedenie múzea priamo na mieste, pri vstupe na hrad, o prácach informovalo média i verejnosť. Odstraňovanie oceľových zábran, ktoré pred vstupom na hrad stáli viac ako celú dekádu, začalo 5. októbra 2016 a skončilo 26. októbra 2016. Do náročného technologického procesu odstraňovania bolo zapojených 11 robotníkov zo Správy ciest TSK, 4 zamestnanci Trenčianskeho múzea a ťažká technika, ako autožeriav, úžitkové osobné auto pre dovoz a odvoz spotrebného materiálu, Škoda 706 pre odvoz materiálu, UNC nakladač a plošina pre prácu vo výškach. „Konštrukcia sa odpaľovala po dieloch a ihneď sa nakladala a odvážala na správu ciest. Kvôli terénu a malému priestoru bola táto demontáž pre nás veľkou výzvou,“ povedal Tibor Cabala zo Správy ciest TSK. Celkovo bolo uskutočnených približne 20 vývozov materiálu. Cena za vykonané práce pri odstránení stavebnej konštrukcie a odvozu stavebného materiálu bola takmer 23 200 eur s DPH.

Brány Trenčianskeho hradu sú opäť sprístupnené verejnosti aj cez týždeň od 29. októbra 2016. Návštevníci sa môžu tešiť na nový výhľad na hrad a aj na čistejší priestor pri vstupe. Čistenie vonkajšieho priestoru v okolí hradu však bude pokračovať aj v nasledujúcom mesiaci. Nebude však obmedzovať bežnú prevádzku hradu. Celý postup demontáže kovovej konštrukcie z prístupovej cesty na hrad ste pomocou fotiek mohli sledovať na facebookovej stránke Trenčianskeho samosprávneho kraja.

 

Autor: (tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.05.2016
V Šimonovanoch otvorili jeden z najstarších kaštieľov na Slovensku
Vodný hrad v Partizánskom, jeden z najstarších kaštieľov na Slovensku svojho druhu, slávnostne otvorili a sprístupnili verejnosti.
viac
13.06.2016
Na opravu cesty Tále-Srdiečko vyčlenili poslanci 300 000 eur
Na opravu vybraných úsekov nízkotatranskej cesty II. triedy Tále-Srdiečko v okrese Brezno, vedúcej na južné svahy Chopku, vyčlenili poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) 300 000 eur.
viac
25.10.2016
Biskupstvo chce otvoriť objekt služieb pre turistov tesne pred Vianocami
Nový objekt služieb pre turistov na Nitrianskom hrade by mal byť otvorený tesne pred tohtoročnými Vianocami. Podľa hovorcu Biskupstva Nitra Miroslava Lyka je objekt skolaudovaný, stále však chýba časť gastro technológie. Práve to je dôvodom, prečo sa otvorenie objektu služieb posunulo o pol roka.
viac
21.06.2017
V Humennom pribudli nové autobusové zastávky
V Humennom sa tento rok výrazne spríjemní čakanie na autobusy Mestskej hromadnej dopravy. Obyvatelia mesta žiadali radnicu, aby im postavila, resp. zrekonštruovala prístrešky hlavne v tých lokalitách, kde je ich málo alebo už neslúžia svojmu účelu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %