Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
14.04.2019 09:55

Tajomné chodby pod hradmi Fiľakovo a Šomoška ožívajú


Hrad Somoška, ilustračná snímka, zdroj: Wikipedia


Sprístupnenie podzemných priestorov pod fiľakovským hradným vrchom a konzervácia veže a múrov na Hrade Šomoška sú projekty, ktorých realizáciu spustili v piatok (12. 4.) OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie za finančnej podpory Rozvojovej agentúry BBSK.


Rozvojová agentúra BBSK podporila sumou 6000 eur riešenie odvlhčenia podzemných výstavných priestorov Hradného múzea vo Fiľakove. "Výstupom projektu je ventilačný systém zabezpečujúci prúdenie vzduchu po celom úseku chodieb. Hradné múzeum touto investíciou sprístupní podzemné priestory ako výstavné miesto," uviedla pre TASR hovorkyňa BBSK Marcela Glevická. V jednej z nich bude umiestnená inštalácia dokumentujúca miestne udalosti obdobia druhej svetovej vojny, súčasťou ktorej je aj pamätná tabuľa pre židovské obete vojny.       

Na konzerváciu veže a hradných múrov Hradu Šomoška vyčlenila Rozvojová agentúra BBSK 10-tis.  eur na zlepšenie technickej infraštruktúry hradnej veže. "Veža poskytuje výhľady na vrch Karanč, okolitú krajinu, pri dobrej viditeľnosti až po maďarské pohorie Matra až Budapešť," priblížila Glevická. Hrad Šomoška je navyše lokalitou globálneho geoparku aj vďaka unikátnemu kamennému vodopádu, ktorý vznikol pred štyrmi miliónmi rokov z bazaltovej lávy, a kamennému moru, ktorý vytvárajú hranoly z bazaltu a má pôvod v dobe ľadovej.       

Pred letnou turistickou sezónou spolupracujúce organizácie prvýkrát v histórii spustili zľavový program na obidvoch hradoch. Pri návšteve Hradu Šomoška dostanú návštevníci bezplatný vstup do vlastivedného múzea vo Fiľakove. Rovnako návštevníci z vlastivedného múzea majú zľavu zo vstupného na Hrad Šomoška.       

Fiľakovský hrad a hrad Šomoška spolu ročne navštívi takmer 60-tis. návštevníkov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.04.2016
Novohradský geopark potrebuje viac peňazí od štátu
Podľa Attilu Agócsa, primátora Fiľakova, geopark od štátu nedostal ešte žiadne peniaze. Financie prišli len z projektu cezhraničnej spolupráce.
viac
12.10.2016
Šuster, drž sa svojho kopyta!
Hradné múzeum vo Fiľakove každého srdečne pozýva na vernisáž výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom „Šuster drž sa svojho kopyta!“, ktorá sa uskutoční 14. októbra 2016 v galérii Mestského vlastivedného múzea o 17. hodine.
viac
19.07.2017
Cieľom sociálneho podniku okrem výroby je i navrátenie ľudí na trh práce
Tvrdí to primátor Fiľakova Attila Agócs. Podporu z programu Európa pre občanov získalo tento rok aj mesto Fiľakovo. Z 962 000 eur, ktoré dostali slovenské projekty, mesto Fiľakovo s partnermi získalo na rok a pol 150 000 eur.
viac
17.12.2017
Adventné podujatie s pracovníkmi Domu tradícií v Budapešti
Ďalšie podujatie Hradného múzea zo série pre deti a mládež „Do knižnice nielen pre vedomosti!“, sa tentokrát zameria na uchovávanie a priblíženie ľudovej hudby a zvykov našich predkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %