Nedeľa 24.06.2018
Dnes má meniny 
Ján
13°C Bratislava
06.09.2017 04:10

Sviatok piva bez odpadu


Napriek mnohým návštevníkom a niekoľkým tisíckam vypitých pív zostalo námestie čisté.


Druhý ročník podujatia Sviatok piva v Myjave bol iný ako predošlý, vlastne bol úplne iný ako ostatné podobné akcie. Smetné koše zívali prázdnotou. Vďaka organizácii zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK sa tu totiž čapovalo pivo do zálohovaných pohárov.


Deväť pivovarov a štyri stánky s občerstvením nepoužívali na nápoje jednorazové poháre, ako býva zvykom, ale vratné poháre.

Zálohovanie pohárov bolo pre niektorých známe – poznajú to z festivalov a zoologických záhrad. Pre ostatných to bola novinka, ktorú mnohí vítali. Úvodný vklad 2 € za pohár zaplatili len raz, v priebehu akcie si vymieňali použitý prázdny pohár za čistý plný v stánkoch. Na konci podujatia vymenili svoj posledný pohár opäť za dvojeurovku.

„Systém vratných pohárov sme v Myjave odskúšali prvýkrát. Sami sme boli zvedaví, ako naň zareagujú jednak predajcovia a tiež verejnosť, ktorá vratné poháre na myjavských akciách zatiaľ nepoznala. Ukázalo sa, že sa to dá pri dobre nastavenom systéme bez problémov zvládnuť, reakcie návštevníkov boli pozitívne,“ povedal po skončení podujatia hovorca mesta Myjava, Marek Hrin.

Krásne slnečné počasie milovníkom piva naozaj prialo. Ľudia vo veľkom ochutnávali a bolo z čoho vyberať. „Ekologický efekt v praxi bol nezanedbateľný. Po skončení Sviatku piva nebolo námestie vôbec znečistené klasickými nápojovými plastovými pohármi a počas celého trvania akcie nebolo potrebné meniť jediné odpadové vrece či vysýpať kontajner. V porovnaní s minuloročnou pivárskou akciou kleslo množstvo plastového odpadu na minimum, čo nás teší,“ pochvaľuje si Marek Hrin.

OZV ENVI - PAK zabezpečuje triedenie odpadu pre viac než polovicu slovenských miest a obcí. Občanov samospráv, v ktorých pôsobí, informuje nielen o tom, ako správne triediť odpad. Motivovať ľudí k tomu, aby odpad vôbec netvorili a predchádzali jeho vzniku, je rovnako jedným z hlavných cieľov pri vzdelávaní verejnosti. „Aj to je spôsob, ako Myjava „učí“ svojich obyvateľov netvoriť odpad. Sviatok piva bol toho dobrým príkladom. 7 000 plastových pohárov neskončilo v odpade. Tie, ktoré ľudia vrátili, znovu pripravíme na ďalšiu akciu,“ vyjadrila sa Silvia Nosálová, riaditeľka komunikácie a marketingu OZV ENVI - PAK.

 

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2017
Vďaka recyklačným poplatkom sa môžeme elektroodpadu zbaviť ekologicky
Mnohí z nás využívame novoročné výpredaje na nákup nových spotrebičov a potrebujeme sa zbaviť tých starých. Z dôvodu ochrany životného prostredia sa elektroodpad nesmie vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu, ale je potrebné odovzdať ho do zberu.
viac
21.02.2017
OZV pripravujú údaje o zbere triedeného odpadu
V Palárikove triedia pozoruhodných vyše 50 percent komunálnych odpadov. Zvolenčania, naopak, ako informuje firma Marius Pedersen s najväčším podielom spomedzi ostatných zberných spoločností v meste, iba 16,99 percenta.
viac
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
23.03.2017
Potravinári sa sťažujú na činnosť OZV. Nedorozumenie...?
„Nerozumieme, prečo výrobcovia, ktorí si zakladajú a vlastnia OZV, majú potrebu sa od ich činnosti dištancovať,“ reagoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák na zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Potravinárskej komory Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.46 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %