Utorok 16.07.2019
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
27.09.2018 10:50

Stropkov oslávi 100. výročie konca vojny a odhalia monument na cintoríne


Ilustračný výrez plagátu pozývajúceho na ukážku nástupu dobových vojsk a ich výcviku.


Stropkov sa chystá na veľkú slávnosť. V sobotu 29. septembra sa tam v rámci celodenného programu uskutoční séria podujatí pripomínajúca vojnové udalosti spred sto rokov. Jeho hlavným motívom budú oslavy 100. výročia ukončenia I. svetovej vojny.


 „Túto významnú udalosť si práve u nás pripomíname z dôvodu, že naše mesto a celý vtedajší okres boli v časoch Rakúsko – Uhorska dôležitým strategickým územím monarchie. V predvojnovom období, od 12. do 15. septembra 1911, sa stal Stropkov centrom vojenských manévrov celej severovýchodnej časti Rakúsko – Uhorska za účasti viac ako 100-tisícovej armády. V našom kaštieli bol vtedy ubytovaný následník trónu František Ferdinand d´Este,“ priblížil primátor mesta Ondrej Brendza.

Okolie Stropkova je z hľadiska histórie I. svetovej vojny jedným z najvýznamnejších regiónov na Slovensku. Mestom sa trikrát prehnal front, v rokoch 1914 – 1918 tu bol zriadený vojnový cintorín, na ktorom je podľa dostupných údajov pochovaných vyše 700 vojakov rôznych národností. V blízkom okolí, v obci Veľkrop, sa nachádza najväčší vojnový cintorín z I. svetovej vojny na východnom fronte. Je tam pochovaných okolo 9000 vojakov. Aj preto považuje samospráva za nevyhnutné pripomínať si udalosti, ktoré pred sto rokmi výrazným spôsobom ovplyvnili politický, hospodársky, sociálny a spoločenský vývoj Európy i našej krajiny. „Vďaka dotácii z Ministerstva vnútra aktuálne dokončujeme záverečnú etapu rozsiahlej rekonštrukcie stropkovského vojnového cintorína. V rámci podujatia je naplánované odhalenie monumentálneho pamätníka obetiam Veľkej vojny s menoslovom 320 doteraz identifikovaných pochovaných,“ dodal O. Brendza. Posviacka cintorína za účasti vojenských duchovných, vojenského sprievodu a čestnej stráže v dobových uniformách je naplánovaná na sobotné predpoludnie. Účastníci sa následne presunú k miestnemu kaštieľu, kde bude odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca návštevu Františka Ferdinanda d´Este v Stropkove.

Druhá časť programu začína o 13.00 hod. nástupom dobových vojsk a príchodom veliteľského zboru. Na tunajšom námestí je naplánovaná ukážka výcviku dobových armád, vystúpenia vojenskej i ľudovej hudby, tvorivé dielne pre deti, v priestoroch kaštieľa sa uskutočnia odborné prednášky domácich a zahraničných historikov zamerané na tému I. svetovej vojny.

Chýbať nebude dobový tábor vojsk s poľnou kuchyňou, vojenskými stanmi a ukážkou výzbroje jednotlivých armád, počas celého dňa budú po meste „patrolovať“ c.k. rakúsko-uhorskí vojaci. Ozbrojené sily SR budú mať na námestí zriadené regrutačné stredisko.

Desiatka umelcov z okolitých krajín bude od štvrtka tvoriť v rámci plenéra zbierku diel viažucich sa k vojenskej histórii Stropkova. V kaštieli sa uskutočnia aj tri vojenské výstavy. Návštevníci budú môcť vidieť napríklad skicár významného slovenského maliara Ladislava Medňanského, ktorý bol priamym účastníkom bojov I. svetovej vojny a zachovala sa aj jeho skica stropkovského námestia.

Celý scenár podujatia bude prebiehať v réžii mesta a Klubu vojenskej histórie Beskydy. V rámci propagácie tohto významného výročia pripravuje mesto Stropkov reprint historickej pohľadnice z tunajších manévrov z roku 1911, vyrazená bude aj replika pamätnej medaily k manévrom, ktorej originál sa nachádza v súkromných zbierkach miestnych historikov.

 

Autor: Peter Novák, hovorca mesta Stropkov


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.08.2016
Prioritou obce je rekonštrukcia miestnych komunikácií
Obyvateľov dolnooravskej obce Párnica by najviac potešili zrekonštruované miestne komunikácie. Podľa starostky Milady Antalovej potrebujú na obnovu povrchu existujúcich ciest v dĺžke približne štyroch kilometrov takmer 900 000 eur.
viac
10.10.2016
Stropkov investoval do opravy parku, osvetlenia i dopravy
Stropkovská samospráva sa na prelome leta a jesene zamerala na realizáciu viacerých menších investičných akcií. Novinkou v centre mesta je kompletná obnova oplotenia v historickom parku, ktoré bolo podľa dostupných informácií staré približne 70 rokov.
viac
14.01.2019
Samospráva chce pokračovať v obnove miestneho pamätníka
Po čiastočnej obnove Pamätníka fašistami umučených občanov a partizánov nachádzajúceho sa v obci Kľak realizovanej v roku 2016, by chcela miestna samospráva pokračovať aj v jeho ďalšej obnove.
viac
09.07.2019
Na Martinskom cintoríne budú rekonštruovať vstupné priestory
Na Martinskom cintoríne začali v pondelok rekonštruovať vstupné priestory. "Je preto potrebné rátať s obmedzeniami a znížením komfortu pri vstupe na pietne miesto," informoval TASR Radoslav Vavruš, riaditeľ organizácie Marianum - Pohrebníctva mesta Bratislavy, ktoré sa stará o mestské cintoríny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %