Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
20.05.2019 03:25

Štátni zamestnanci z vybraných okresov sa zdokonalia v maďarčine a rusínčine


Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky. Snímka zdroj: tyzdennikkoment.sk


Koncom mája sa začne kompetenčné vzdelávanie zamestnancov okresných úradov v jazyku národnostnej menšiny.


 „Je to súčasť programu Rozvoj maďarsko-slovenskej a rusínsko-slovenskej bilingválnej kompetencie z administratívnych žánrov,“ informoval splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky.       

Počas približne mesiac trvajúceho školenia budú úradníci rozvíjať svoje bilingválne schopnosti v komunikácii a rétorike, úradnej korešpondencii, budú sa venovať pravopisu i metodike prekladu. Ako prví absolvujú kompetenčné vzdelávanie v maďarskom jazyku zamestnanci okresných úradov Šaľa, Galanta, Senec, Nové Zámky, Komárno a Dunajská Streda. V septembri čaká na pracovníkov OÚ z Rimavskej Soboty a Rožňavy. "Jazykové zručnosti v maďarskom jazyku by si tak malo celkovo zlepšiť 59 zamestnancov okresných úradov,“ priblížil Bukovszky. K nim by sa takisto na jeseň malo pridať aj osem úradníkov, ktorí v priestoroch Okresného úradu v Medzilaborciach absolvujú kompetenčné vzdelávanie v rusínskom jazyku,“ dodal.       

Bukovszky pripomenul, že i napriek zlepšujúcej sa aplikácii jazykových práv v oblasti používania menšinových jazykov ostáva v oblasti úradnej komunikácie okrem rozdielnej odbornej terminológie a chýbajúcich dvojjazyčných formulárov naďalej problémom aj nedostatočný počet jazykovo vybavených úradníkov. Jazykové vzdelávania by preto mali byť jedným z riešení ako prekonať bariéry. "Efektívna a otvorená verejná správa musí slúžiť každému občanovi a jazyková bariéra nesmie byť prekážkou. Verím, že v blízkej budúcnosti sa takáto forma vzdelávania štátnych zamestnancov naštartuje aj v ostatných rezortoch” zdôraznil Bukovszky.       

Možnosť kompetenčného vzdelávania štátnych zamestnancov v menšinových jazykoch zapracovali v roku 2019 do vládnej vyhlášky. O optimálnych mechanizmoch vzdelávania viedol splnomocnenec viacstranné rokovania s Ministerstvom vnútra (MV) SR, Fakultou stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre a Ústavom rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity (PU) v Prešove.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2016
Nemecké investície do vzdelávania v Považskej Bystrici
Základná škola, ktorá sa nachádza na sídlisku Rozkvet v Považskej Bystrici, mení svojho zriaďovateľa. Namiesto mesta sa nim stáva spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien, a. s. (DSA).
viac
03.10.2016
Lesníci zo Slovenska a Ukrajiny sa budú venovať zážitkovému sprevádzaniu
Na vzdelávacom programe Lesný sprievodca sa v Poprade a vo Vysokých Tatrách zúčastní oddnes do piatka 7. októbra 20 lesníkov zo Slovenska a Ukrajiny.
viac
03.01.2017
V bratislavskom kraji vyrastie unikátny rodinný park
Nový rodinný park v atraktívnej lokalite, ktorý bude mať zábavno-vzdelávací či oddychovo-rekreačný charakter, bude klásť dôraz na životné prostredie či ekológiu a určený bude predovšetkým pre rodiny s deťmi a mládež.
viac
20.03.2017
Mladí mechatronici v Trnave dokážu pripravenosť na povolanie
Stredoškoláci sa koncom marca stretnú v Trnave. V poradí piaty ročník súťaže Mladý mechatronik bude priestorom na ukážky vedomostí, zručností a samozrejme pripravenosti na povolanie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %