Piatok 19.01.2018
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
6.7°C Bratislava
11.01.2018 12:36

Štátna opera získala ocenenie japonského ministra zahraničia


Snímka zdroj: (operaslovakia.sk, autor - Ľudovít VONGREJ).


Štátnej opere v Banskej Bystrici udelilo Veľvyslanectvo Japonska v SR Cenu ministra zahraničných vecí Japonska pre rok 2017 za zásluhy pri prehlbovaní vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskom prostredníctvom hudby.


Informovala o tom Zuzana Ondrejková Želinská zo sekcie kultúry a PR veľvyslanectva. Slávnostné odovzdanie ocenenia sa uskutoční 16. januára v Bratislave v rezidencii japonského veľvyslanca.       

Podľa Ondrejkovej Želinskej začiatky spolupráce medzi operou a Japonskom sa datujú do roku 1996, kedy bol podpísaný protokol o udelení grantu japonskej vlády pre banskobystrickú operu vo výške 47,5 milióna jenov. To jej pomohlo vyriešiť mnohé technické problémy.

„Od roku 1999 koncertuje Štátna opera v Japonsku každoročne. Hlavnou filozofiou spolupráce je vzájomné spoznávanie oboch kultúr a propagácia slovenskej opernej kultúry v Japonsku. Treba pripomenúť, že táto spolupráca nie je založená na komerčnom základe. Koncerty sú organizované najmä prostredníctvom miestnych samospráv, výborov pre vzdelávanie alebo miestnych záujmových spolkov a aj vďaka ochote mnohých obetavých japonských priateľov a podporovateľov,” konštatovala Ondrejková Želinská.       

Ako zdôraznila, Štátna opera sa rovnako snaží približovať japonskú kultúru slovenskému publiku. Na jej pozvanie vystúpila v roku 2000 skupina z prefektúry Nagano s divadelným spracovaním japonského šintoistického tanca kagura. O päť rokov neskôr v rámci spolupráce s Veľvyslanectvom Japonska v SR vystúpil v opere umelecký súbor z Okinawy. Zo spoločnej slovensko–japonskej spolupráce vznikol aj zatiaľ najväčší spoločný projekt - hudobno-dramatické dielo podľa literárnej predlohy Anga Sakaguchiho Pod rozkvitnutými sakurami. Opera aktívne spolupracuje so sólistami a dirigentmi z tejto krajiny. V roku 2016 si pripomenula 20. výročie slovensko–japonskej spolupráce a usporiadala viacero podujatí. Zatiaľ jej posledné turné sa uskutočnilo vlani v lete v mestách Kurume, Sapporo, Uonuma, Hayama a na ďalšie sa sólisti Štátnej opery vydajú už o pár dní, 26. januára.       

Banskobystrická opera v roku 2015 získala prestížne ocenenie japonského veľvyslanca. Teraz jej pribudla do zbierky Cena ministra zahraničných vecí Japonska. Tá sa udeľuje jednotlivcom alebo skupinám, ktorí mimoriadnymi aktivitami na medzinárodnom poli výrazne prispievajú k vzájomnému porozumeniu a prehlbovaniu priateľských vzťahov medzi Japonskom a cudzími krajinami. Zámerom je tiež zvýšiť povedomie japonskej verejnosti o týchto záslužných aktivitách a prejaviť tak podporu a vďaku oceneným za ich úsilie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Otvorením Barborskej cesty, Hodinovej veže a fontány sa začne sezóna
Otvorenie letnej turistickej sezóny v Banskej Bystrici bude v sobotu (30. 4.) nabité viacerými podujatiami a atrakciami.
viac
16.05.2016
Začína lepší a väčší Ekotopfilm – Envirofilm 2016
V Bratislave a Banskej Bystrici dnes začína ďalší ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Návštevníci sa môžu tešiť na kvalitné a pútavé dokumentárne filmy a bohatý sprievodný program.
viac
05.01.2017
Štafetu Európskeho mesta športu si od Košíc prevezme Banská Bystrica
Trojkráľovým behom 6. januára o 15.00 h sa Košice symbolicky rozlúčia s titulom Európske mesto športu 2016. V ten istý deň prevezme titul Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017.
viac
15.12.2017
Rok zelene a materských škôl v Banskej Bystrici
Banskobystrickí poslanci na svojom 21. zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2018. Počíta s investíciami do obnovy materských a základných škôl, miestnych komunikácií, športovej infraštruktúry i do budovania parkovísk.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.20 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
17.20 %