Pondelok 19.02.2018
Dnes má meniny 
Vlasta
-0.6°C Bratislava
02.05.2016 04:54

Staňte sa súčasťou podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2016


Pozvánka na podujatie: www.vopz.sk


Podujatie je otvorené pre verejné i súkromné parky a záhrady a iné hodnotné plochy zelene zo všetkých krajov Slovenska.


Aj v tomto roku máte možnosť zapojiť Vašu záhradu, park, arborétum či inú zaujímavú zelenú plochu do medzinárodného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad.

Na podujatí sú vítané všetky parky a záhrady na Slovensku, ktoré sa môžu pochváliť niečím zaujímavým, napr. kultúrno-historickým významom, príťažlivým dizajnom, netradičnou záhradnou architektúrou, ekologickým prístupom a citlivým využívaním, dendrologickými alebo botanickými zbierkami, zaujímavou históriou či príbehmi, ktoré sa k nim viažu.

Zároveň radi privítame zapojenie sa ďalších zaujímavých či významných plôch zelene – ovocné sady, komunitné záhrady, námestia s historickou zeleňou, historické cintoríny, arboréta, historické stromoradia, botanické záhrady ale aj školské záhrady či susedské dvory.

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa uskutočňuje vo viacerých krajinách na svete - v Anglicku, Holandsku, Írsku, Poľsku, Nemecku, Portugalsku, Austrálii, ale aj u našich susedov v Českej republike, Rakúsku či v Maďarsku.

Iniciátorom a organizátorom podujatia na Slovensku je od roku 2007 Národný Trust, n. o. – nezisková organizácia venujúca sa ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Do podujatia sa okrem bratislavských parkov a záhrad zapájajú postupne aj mnohé ďalšie parky a záhrady zo Slovenska.

Hlavným cieľom podujatia je spoločne osláviť a atraktívnou formou prezentovať verejnosti hodnoty parkov a záhrad Slovenska ako aj snaha o zapojenie ľudí všetkých vekových kategórií do ich aktívnej ochrany a zmysluplného využívania.

VIII. ročník čoraz obľúbenejšieho Víkendu otvorených parkov a záhrad už tradične pripravujeme druhý júnový víkend v dňoch 10. - 12. júna 2016, keďže v tomto čase sú zvyčajne naše parky a záhrady už v plnom kvete.

Podrobnejšie informácie o podujatí a jeho minulých ročníkoch sa dozviete na stránke podujatia: www.vopz.sk.

Autor: VOZP


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.04.2016
Jarná výstava pre záhradníctvo a záhradkárov Gardenia
Viac ako 300 vystavovateľov sa prezentuje na jarnej výstave Gardenia, ktorej 20. ročník sa začal 14. apríla 2016 na výstavisku Agrokomplexu v Nitre.
viac
07.06.2016
Botanická, Fándlyho i zámocká záhrada otvoria svoje brány
Počas nadchádzajúceho víkendu otvorených parkov a záhrad budú v Trnavskom kraji sprístupnené dve výnimočné záhrady.
viac
16.12.2016
Park Andreja Hlinku zavonia Farmárskymi trhmi a Adventom
MČ Bratislava - Ružinov a Cultus Ružinov si pre obyvateľov mestskej časti a jej návštevníkov pripravili na víkend 17. a 18. decembra 2016 Farmárske trhy, kde nebude chýbať dobré jedlo, ani bohatý kultúrny program.
viac
23.02.2017
Fašiangová sobota ukončí sezónu zábav a plesov
Na tradičnú fašiangovú veselicu pozýva mesto Trenčianske Teplice, mesto Bánovce nad Bebravou i obec Bošáca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.18 %