Piatok 23.03.2018
Dnes má meniny 
Adrián
7.7°C Bratislava
11.01.2018 03:27

SRZ spustil petíciu za zachovanie všeľudového rybárstva na Slovensku


Ilustračná snímka: (slovenskyrybar.sk).


Slovenský rybársky zväz (SRZ) odštartoval v súvislosti s pripravovaným novým zákonom o rybárstve petíciu za zachovanie všeľudového, rekreačného a športového rybárstva na Slovensku. Cieľom je odolať tlaku záujmových skupín a zachovať v rámci pripravovaného zákona o rybárstve súčasné postavenie SRZ.


Problémom pre rybárske hnutie je najmä paragraf 4 pripravovaného zákona, ktorý umožňuje prideliť výkon rybárskeho práva aj Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) a Štátnej ochrane prírody (ŠOP). Podľa tajomníka Rady SRZ a člena petičného výboru Ľuboša Javora rybári v petícii žiadajú vládu Slovenskej republiky a Národnú radu Slovenskej republiky, aby zachovali v rámci novo navrhovaného zákona o rybárstve súčasné postavenie Slovenského rybárskeho zväzu a subjektov, ktorým štát pridelí výkon rybárskeho práva.

Petičný výbor ustanovila Rada SRZ 9. decembra 2017 s tým, že jej činnosť aktivizujú až po tom, ako sa v medzirezortnom pripomienkovom konaní ukáže, že zostavovatelia zákona ponechajú v jeho návrhu sporné ustanovenia paragrafu 4. „Na základe aktuálneho stavu je indícia, že ministerstvo trvá na tých pripomienkach, ktoré vzišli z interného pripomienkového konania,“ zdôraznil Javor.       

Petičné hárky podľa neho rozoslal petičný výbor v elektronickej i printovej forme na všetky základné organizácie SRZ po celom Slovensku. Nie je časovo ohraničená, zbieranie podpisov bude minimálne do konca marca tohto roku. „Petícia bude výstupom pre rokovanie parlamentu o novom zákone, do konca marca by sme chceli vyzbierať okolo 100 000 podpisov. Nehovoríme iba o zachovaní rybárstva, ale aj o ochrane životného prostredia a zachovaní genofondu rýb,“ skonštatoval tajomník Rady SRZ.   

Ako dodal, termín spustenia petície nevybrali náhodou, od začiatku roka si rybári na celom Slovensku preberajú rybárske doklady na novú sezónu a vo februári sú na programe členské schôdze mestských a miestnych rybárskych organizácií.   

Slovenský rybársky zväz existuje už viac ako 90 rokov, tvorí ho takmer 120 000 členov z toho 22 000 detí a mládežníkov. „Je nepochybné, že ako najväčšie občianske združenie na Slovensku SRZ už roky zabezpečuje úlohy vo verejnom záujme pri ochrane vôd a prírody. Členovia SRZ odpracujú ročne státisíce brigádnických hodín v záujme ochrany životného prostredia. Preto dúfame, že každému záleží na budúcnosti rybárstva na Slovensku,“ uzavrel Javor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2016
Petíciu za zmenu parkovania s viac ako 17 000 podpismi odovzdali mestu
Petíciu za zmenu koncepcie parkovania v Košiciach s viac ako 17 000 podpismi odovzdal dnes petičný výbor na magistráte mesta.
viac
01.03.2017
Nový návštevný poriadok Slovenského raja ponúkne viacero noviniek
Správa Národného parku (NP) Slovenský raj pripravuje nový návštevný poriadok parku. Jeho pracovnú verziu zverejnila na pripomienkovanie na svojej webstránke.
viac
08.08.2017
Krajská prokuratúra podá pre zákaz herní na mesto žalobu
Krajská prokuratúra v Bratislave podá na hlavné mesto žalobu. Dôvodom je, že bratislavskí mestskí poslanci koncom júna nevyhoveli protestu prokurátora voči všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o zákaze umiestnenia herní v hlavnom meste.
viac
01.11.2017
Envirorezort prichádza po 15 rokoch s návrhom nového zákona o rybárstve
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prichádza s návrhom nového zákona o rybárstve. Tento týždeň ho predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.88 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.35 %