Pondelok 19.08.2019
Dnes má meniny 
Lýdia
°C
15.11.2018 02:25

Slovenský ambasádor odprezentoval úspechy odborného vzdelávania na Slovensku


Ilustračná snímka


Na dôležitosť podpory odborného vzdelávania upozorňuje Európska komisia prostredníctvom Európskeho týždňa odborných zručností už tretím rokom. Nemalú zásluhu na šírení významu tejto myšlienky smerom k obyvateľom vlastnej krajiny majú národní ambasádori.


Slovensko vôbec po prvýkrát so svojím ambasádorom, ktorým sa pre rok 2018 stal trenčiansky župan Jaroslav Baška. Oči podnikateľov, profesijných organizácií, predstaviteľov odborného vzdelávania i širokej verejnosti v európskych krajinách sa uplynulých päť dní (t. j. od pondelka 5. novembra 2018 do piatka 9. novembra 2018) upierali do hlavného mesta Rakúska, ktoré hostilo tretí ročník podujatia zameraného na podporu odborného vzdelávania a prípravy.

Európsky týždeň odborných zručností 2018 okrem poukázania na skutočnosť, že odborné vzdelávanie a príprava sú inteligentnou voľbou pre budúcnosť, hľadal aj otázky na odpovede týkajúce sa jeho ďalšieho rozvoja v členských krajinách Európskej únie, kandidátskych krajinách EÚ a krajinách Európskeho združenia voľného obchodu. Za tri roky sa toto vrcholné podujatie stalo medzi verejnosťou ustáleným pojmom a jeho jasné posolstvo symbolicky zaznelo z úst eurokomisárky pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovej: „Odborné vzdelávanie a príprava má byť prvou voľbou, nie druhou možnosťou; voľbou, ktorá prináša prospech celej Európe vo forme talentu, zručností a inovácií. Európsky týždeň odborných zručností 2018 pomohol viac ako 2,2 miliónom ľudí objaviť výhody odborného vzdelávania, a to vďaka viac ako 1 500 sprievodným podujatiam naprieč Európou.“

Záverečného podujatia, ktoré bolo vrcholom Európskeho týždňa odborných zručností vo Viedni, sa zúčastnil aj trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý je vôbec prvým slovenským ambasádorom pre odborné vzdelávanie a prípravu. Ten mal možnosť odprezentovať na ňom úspechy Trenčianskej župy v systéme duálneho vzdelávania. „Trenčiansky kraj sa už štvrtým rokom môže pochváliť prívlastkom lídra tohto systému, do dnešného dňa má podpísaných 23 memoránd o spolupráci s 21 strednými odbornými školami, 300 zamestnávateľmi a 20 stavovskými, resp. profesijnými organizáciami. V aktuálnom školskom roku má v systéme duálneho vzdelávania zapojených 22 stredných odborných škôl, 91 firiem a 878 študentov,“ pochválil sa výsledkami národný ambasádor za Slovensko Jaroslav Baška. V rámci celého Slovenska je do systému zapojených 100 stredných odborných škôl a takmer 4 tisíc študentov; podiel Trenčianskej župy na celoslovenských výsledkoch je teda viac ako pätinový.

Slovensko na záverečnom podujatí nemalo zastúpenie iba v osobe prvého národného ambasádora. V kategórii Cena učiteľa a školiteľa bola jednou z dvoch nominovaných ľudí pedagogička odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach Noemi Ráczová. Cena v tejto kategórii síce napokon putovala do susedného Poľska, o úspešnom príbehu slovenského učiteľa v podobe inovatívneho prístupu k vzdelávaniu sa však dozvedeli nielen prítomní ambasádori, ale i ostatní účastníci podujatia.

Hnacou silou podpory odborného vzdelávania v krajinách európskeho kontinentu sa stala chýbajúca pracujúca sila v niektorých odborných odvetviach. Zo štatistík Európskej komisie vyplýva, že viac ako 40% európskych zamestnávateľov nedokáže nájsť ľudí s potrebnými zručnosťami na obsadenie voľných pracovných miest. Rovnakému problému čelí aj Slovensko. Mnohým firmám chýbajú kvalifikovaní robotníci, remeselníci a zamestnanci vo všetkých kategóriách, od kuchárov a čašníkov, cez vodičov, mäsiarov, obuvníkov, železničiarov, potravinárov až po zdravotníkov. Ide predovšetkým o pracovné miesta vyžadujúce stredoškolské odborné vzdelanie.

Na pretavenie odporúčaní Európskeho týždňa odborných zručností do praxe majú účastníci podujatia rok. Jeho v poradí štvrtý ročník sa uskutoční v týždni od 14. do 18. októbra 2019 vo Fínsku.

Autor: (ts-tsk-Mgr. Barbora Jánošková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.08.2017
Čoskoro začína Európsky týždeň mobility 2017
Do kampane sa môžu svojím tematickým podujatím zapojiť nielen samosprávy miest, ale aj neziskové organizácie, inštitúcie a školy. Registrácia je možná do 16. septembra.
viac
15.09.2018
Tohtoročný Európsky týždeň mobility podporuje myšlienku kombinovanej dopravy
Európsky týždeň mobility (ETM) sa v tomto roku koná pod heslom: "Kombinuj a choď!" v dňoch 16. až 22. septembra. Cieľom tohtoročnej kampane je myšlienka podporiť výber rôznych druhov dopravy tak, aby sa bolo možné nimi dostať v meste do jeho rôznych častí.
viac
05.11.2018
Vo Viedni začal tretí ročník Európskeho týždňa odborných zručností
Od pondelka 5. novembra do piatka 9. novembra 2018 hostí hlavné mesto Rakúska tretí ročník Európskeho týždňa odborných zručností 2018.
viac
27.11.2018
TSK bude v budúcom roku hospodáriť s takmer 200-miliónovým rozpočtom
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom takmer 200 miliónov eur. Rozpočet na rok 2019 schválili na svojom pondelkovom (26. 11.) zasadnutí poslanci Zastupiteľstva TSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.46 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %