Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
8°C Bratislava
06.05.2016 08:00

Slovensko sa má počas predsedníctva v Rade EÚ zaoberať aj vesmírnou stratégiou


Prednáška generálneho riaditeľa Európskej vesmírnej agentúry (European Space Agency - ESA) Johana-Dietricha Wörnera (na snímke) o vesmírnych aktivitách a projektoch, do ktorých by sa mohla SR zapojiť v aule Slovenskej technickej univerzity na Mýtnej ulici v Bratislave 5. mája 2016. Snímka TASR - Michal Svítok.


Počas svojho predsedníctva v Rade EÚ bude Slovensko moderovať diskusie o európskej vesmírnej stratégii. V rámci návštevy Slovenska to dnes uviedol generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johan-Dietrich Wörner. Stratégia by mala byť predstavená do konca tohto roka.


      "Slovensko bude predsedať EÚ od 1. júla až do konca roka. Počas tohto obdobia sa bude vytvárať európska vesmírna stratégia a úlohou Slovenska bude moderovať diskusie a vplývať na tento proces," uviedol dnes riaditeľ ESA. Slovensko nateraz pôsobí v rámci ESA ako spolupracujúci štát. Wörner dúfa, že naša krajina sa čoskoro stane aj riadnym členom združenia. "Slovensko má svoju históriu vo vede a priemysle a má čím prispieť v rámci ESA. Nie je dôležité, či to budú veľké, alebo malé veci, ale či budú užitočné," dodal.       

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) uviedol, že Slovensko by sa malo stať riadnym členom ESA okolo roku 2020. "Ubezpečil som pána riaditeľa, že počas toho, ako budeme predsedajúcim členom EÚ, budeme podporovať, čo najtesnejšie väzby medzi EÚ a ESA," dodal Plavčan.       

Slovenská republika v roku 2010 podpísala základnú rámcovú Dohodu o spolupráci s ESA (tzv. „Cooperation agreement“), čím splnila podmienku 1. etapy spolupráce s ESA. Prezident SR Andrej Kiska 14. januára 2016 podpísal ratifikačnú listinu k Zmluve o európskom spolupracujúcom štáte medzi SR a ESA, čím sa Slovensko dostalo do 2. etapy spolupráce s ESA – tzv. „Európsky spolupracujúci štát – ECS“. Treťou etapou spolupráce je vstup SR do ESA ako plnoprávneho člena.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.03.2016
Na východe pribudne desať meteostaníc, budú aj pri ukrajinskej hranici
Po spustení monitorovacieho systému na slovensko-poľskom pohraničí pokračuje Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) v jeho rozširovaní. V ďalších troch okresoch na východnej hranici pribudne desať meteostaníc.
viac
24.08.2016
Regionálne rozdiely na Slovensku ...nezníži len diaľnica...
V posledný júnový deň vyšlo printové vydanie Hospodárskych novín s titulkou „Bratislava sa v bohatstve rekordne vzďaľuje východu“. Na druhý deň zverejnil analytik Trendu, M. Lehuta, na Facebooku graf o vývoji príjmov s popisom „regionálne rozdiely po krajoch sú najnižšie, odkedy máme dáta“.
viac
22.12.2017
Nitra bude hľadať spôsoby, ako zmierniť dopady klimatických zmien
Nitrianska radnica sa chce zapojiť do projektu, ktorého výsledkom má byť zhodnotenie súčasného stavu mestskej zelene a zároveň hľadanie spôsobov, ako zmierniť dopady klimatických zmien.
viac
03.02.2019
Rezort školstva začal spoluprácu s OECD navytvorení Národnej stratégie zručnosti
Zručnosti potrebné pre budúci trh práce v kontexte Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania (NPRVaV) boli 29. januára, okrem iného, témou podujatia s názvom Skills Strategy Seminar: Slovak Republic.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %