Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
2°C Bratislava
02.05.2018 12:13

Slovensko-maďarský projekt získal z eurofondov na rozvoj turistiky 1,3 mil. eur


Interreg - Slovenská republika - Maďarsko


Po tri inštitúcie na Slovensku a v Maďarsku sa budú nasledujúce dva roky podieľať na realizácii projektu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika-Maďarsko, na ktorý získali z eurofondov dohromady viac ako 1,3 milióna eur.


Do projektu s názvom "Palóc – Hont – Podpoľanie: Rozvoj turisticky prístupných tematických trás so zameraním na spoločné kultúrne dedičstvo" sú zapojené združenie Palóc Út Turisztikai Klaszter, Podpoľanie-KC Detva, Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány, Slovenské národné múzeum, obce Hrušov a Vanyarc.       

Spoločným cieľom zapojených organizácií je zlepšovať využívanie už existujúcich a nových turistických atrakcií, kultúrnych tradícií a prírodných hodnôt. Ďalším spoločným plánom je rozvíjanie a pripojenie tematických ciest, vytvorenie turistického balíčka pre rodiny s deťmi a k tomu potrebného organizačného systému.       

Ako pre TASR uviedla Renáta Encsi zo združenia Palóc Út Klaszter, v daných regiónoch Slovenska a Maďarska sa uskutočnia workshopy, putovné výstavy, vytvoria sa aplikácie umožňujúce naplánovanie tematických chodníkov pre pešiu turistiku, cykloturistiku a tiež automobilová verzia, vytvoria sa programové balíčky na rozvoj a spájanie kultúrnych a prírodných hodnôt.       

Oblasť sa obohatí novou stálou expozíciou, plánuje sa zorganizovať desať veľkých akcií, vybudovať 15 tradičných ihrísk, vytvorí sa možnosť vypožičiavania bicyklov v dedinách, kde ešte chýbajú rodinné programy a atrakcie pre turistov.       

Za slovenskú stranu chce Slovenské národné múzeum - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku za získané zdroje obnoviť park Kaštieľa Imre Madácha v Dolnej Strehovej. Komunikačné centrum v Detve zase zmapuje spôsob tradičného ľudového odievania, ľudovú architektúru a sakrálne pamiatky na Podpoľaní a obec Hrušov zrealizuje údržbu bodov, ktoré sú využívané v čase najväčšieho festivalu tradičnej kultúry Hontu - Hontianskej parády.       

 

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.03.2017
Zhasnite svetlá a podporte myšlienku ochrany našej planéty
Myslíte si, že klimatická zmena je témou pre budúce generácie? Že ide o výhradne environmentálny problém týkajúci sa iných častí sveta, ale nie Slovenska? Že zodpovednosť za jeho riešenie je v rukách vlád a nie v rukách jednotlivcov?
viac
24.05.2017
Projekt vykurovania Trebišova biomasou zaujal Európsku komisiu
Rekonštrukcia centrálneho systému vykurovania v Trebišove s využitím obnoviteľných zdrojov sa stala finalistom celoeurópskej súťaže energetických projektov, ktorú každoročne vyhlasuje Európska komisia.
viac
19.10.2017
Slovensko a Maďarsko vytvoria spoločný prírodný park v Podunajsku
Prípravné aktivity prírodného parku Szigetkoz - Žitný Ostrov sa zameriavajú na vypracovanie konceptu cezhraničného projektu. Iniciatíva podporí ekoturizmus a podporí ochranu prírody v regiónoch.
viac
10.01.2018
Nové Zámky sa zapoja do projektu budovania cyklotrás
Mesto Nové Zámky sa zapojí do projektu s názvom KOMBI, ktorého cieľom je vybudovanie siete cyklotrás v slovensko-maďarskom pohraničí. Hlavným partnerom projektu je Európske zoskupenie územnej spolupráce (EZÚS) Pons Danubii.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %