Sobota 15.12.2018
Dnes má meniny 
Ivica
0°C Bratislava
05.12.2018 07:50

Slováci vlani vyprodukovali viac ako dva milióny ton odpadu


Ilustračná snímka TASR


Slováci v minulom roku vyprodukovali viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa im podarilo 623 000 ton, čo predstavuje takmer 30 percent.


Na skládkach bolo uložených 62 percent. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR preto vidí možnosť zlepšenia systému odpadového hospodárstva. TASR o tom informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.       

Minister životného prostredia László Sólymos poukázal na to, že MŽP zaviedlo povinnosť používania hnedých kontajnerov na bioodpad, spoplatnilo plastové tašky, ale aj presadilo nový zákon o poplatkoch za skládkovanie odpadov. "Odkedy som nastúpil na post ministra, robíme maximum v boji proti skládkam. Hľadáme a prijímame konkrétne opatrenia, aby sa odpad na Slovensku čo najviac oplatilo triediť a recyklovať. A v tomto boji nepoľavujeme," priblížil.       

Cieľom novely zákona o odpadoch bolo podľa šéfa rezortu zvýšiť triedený zber komunálnych odpadov z obalov a komunálnych odpadov z neobalových výrobkov a znížiť množstvo odpadov ukladaných na skládky odpadov. Pripomenul, že prísnejšie pravidlá dostalo prevádzkovanie i uzatváranie skládok odpadov. Podľa MŽP došlo aj k zjednoteniu postupu štátnej správy vo veci riešenia zodpovednosti za nezákonné umiestnenie odpadu.      

 V novembri tohto roku ministerstvo spustilo aj práce na zavedení zálohovania PET fliaš a plechoviek. Práve tie podľa zeleného rezortu predstavujú "výraznú záťaž pre životné prostredie". MŽP tiež pripomenulo, že v súčasnosti je na ministerstve založená interná pracovná skupina. Jej hlavnou prioritou je zavedenie zálohovania. Šéf rezortu zdôraznil, že už začal rokovania s reťazcami a dotknutými výrobcami.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.12.2018
NRSR: Odmeňovanie obecných poslancov sa od februára upraví
Odmeňovanie poslancov obecných zastupiteľstiev sa upraví. Starosta bude môcť určiť plat svojho zástupcu, ktorý je poslancom, a to najviac vo výške 70 percent vlastného platu. Novelu zákona o obecnom zriadení, ktorú predložili poslanci z Mosta-Híd, schválilo v piatok plénum 108 hlasmi.
viac
08.12.2018
Lozorno zavedie od januára rozvojový poplatok
Obec Lozorno v okrese Malacky zavedie od nového roka miestny poplatok za rozvoj. Pre TASR to potvrdil nový starosta obce Ľuboš Tvrdoň.
viac
07.12.2018
Predvianočný ekodarček pre SAŽP
Slovenská agentúra životného prostredia dostala na záver roka darček, vďaka ktorému môže ďalej znižovať svoju ekostopu - nový elektromobil Nissan LEAF.
viac
08.12.2018
Primátor a poslanci Sobraniec zložili na ustanovujúcom zastupiteľstve sľub
Staronový primátor Sobraniec Pavol Džurina (nezávislý) zložil spolu s mestskými poslancami na piatkovom zastupiteľstve sľub. Ujal sa tak opätovne vedenia samosprávy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %