Pondelok 22.07.2019
Dnes má meniny 
Magdaléna
°C
18.06.2019 08:25

SK8: Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane ohrozí chod samosprávy


SK8 - logo


Združenie samosprávnych krajov SK8 nesúhlasí so zámerom skupiny poslancov koaličnej strany Most-Híd zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.


V prípade schválenia tohto poslaneckého návrhu spôsobí krajom výpadok finančných prostriedkov vo výške 44,7 milióna eur, určených na modernizáciu a rozvoj sociálnej starostlivosti, zdravotníctva, vzdelávania, kultúry či cestnej infraštruktúry a ďalších oblastí.       

SK8 považuje za neprípustné, ako uvádza vo vyhlásení predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, aby legislatíva, ktorá má mať negatívny vplyv na rozpočty samospráv, bola schvaľovaná ako poslanecký návrh. "Predstavitelia poslaneckého klubu vôbec nerokovali so zástupcami samosprávnych krajov ani s mestami a obcami, ktorých sa táto novela priamo dotkne v podobe nižších prímov," zdôraznil Viskupič. SK8 a ani ostatné samosprávy a verejnosť nemali pri poslaneckom návrhu podľa neho možnosť zapojiť sa do odbornej diskusie v rámci pripomienkového konania. Návrh prichádza v čase, keď samosprávy čelia zvýšeným nárokom opatrení, ako sú zvýšenie platov zamestnancov alebo zavedenie rekreačných poukazov.       

SK8 upozorňuje, že rada pre rozpočtovú zodpovednosť kvantifikovala vplyv opatrenia z uvedeného poslaneckého návrhu a upozornila, že v dôsledku jeho zavedenia by mohlo dôjsť k zhoršeniu udržateľnosti verejných financií. "Tento návrh zníži príjmy samosprávy o 149 miliónov eur. Z dosahu na samosprávne kraje vo výške 44,7 milióna eur to bude v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom po 4,8 milióna eur, Nitrianskom 6 miliónov eur, Žilinskom 5,6 milióna eur, Banskobystrickom 6,2 milióna eur, Prešovskom 6,6 milióna eur, a Košickom 5,9 milióna eur," uviedol predseda SK8. Združenie sa preto obráti na všetkých poslancov a príslušné výbory Národnej rady SR, ktorým bol tento návrh zákona pridelený a prerokovanie, aby nepodporili tento návrh novely zákona.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.01.2017
Samosprávy šetria viac ako štát
K 30. 9. 2016 samosprávy získali 79,61 % z rozpočtovaného objemu podielových daní a 82,21 % z rozpočtovaného objemu dane z nehnuteľností.
viac
15.05.2019
A. Danko vyhlásil opakované voľby do samosprávy niektorých obcí
Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) vyhlásil opakované voľby do územných samospráv v 25 obciach Slovenska. Konať sa budú 21. septembra. Vyplýva to z rozhodnutia šéfa parlamentu zverejneného na legislatívnom portáli.
viac
24.06.2019
Župa by zvýšením nezdaniteľnej časti dane stratila 5 miliónov, chýbali by školám
Prijatie novely zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, ako ho v súčasnosti predložila v NR SR skupina poslancov, by pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) znamenalo stratu príjmov na úrovni 5 miliónov eur ročne.
viac
27.06.2019
Ján Lunter: Návrh Mostu-Híd nie je dobrý, ohrozuje základné fungovanie samospráv
Samosprávy môžu kvôli návrhu o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane prísť o 150 miliónov eur ročne z rozpočtu. Župan BSK Ján Lunter pripravil výzvu pre poslancov parlamentu, aby zákon neprijali, pod ktorú sa za deň podpísalo vyše 20 predstaviteľov samospráv v kraji.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %