Pondelok 25.03.2019
Dnes má meniny 
Marián
°C
14.04.2018 10:14

Šírenie zápachu z ČOV vo Vrakuni chce mať starosta vyriešené do leta


Ilustračná snímka (tasr)


Starosta bratislavskej Vrakune Martin Kuruc chce mať problém so šírením nepríjemného zápachu z čistiarne odpadových vôd (ČOV) v mestskej časti vyriešený do leta. Chcel by totiž, aby už v letných mesiacoch bola v čistiarni namontovaná technológia fungujúca na báze rozprašovania aerosólovej zmesi.


Tá by šírenie zápachu eliminovala. Kuruc o tom informoval prostredníctvom sociálnej siete.       

Starosta sa spolu so zástupcami vedenia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a jej dcérskej firmy Bionergy tento týždeň zúčastnil ukážky technológie proti šíreniu zápachu z ČOV v Banskej Bystrici. Toto zariadenie rozprašuje aktívnu, zdraviu neškodnú látku, reagujúcu s pachotvornými látkami. "Takúto technológiu by sme chceli tento rok nainštalovať aj vo vrakunskej ČOV, aby aj našim občanom zápach neznepríjemňoval bývanie a život. Táto technológia pochádza z Francúzska, je etablovaná v 30 krajinách sveta a v 3000 podobných zariadeniach," povedal Kuruc.       

Po inštalácii tohto zariadenia sa podľa neho zápach nešíri ďalej do okolia. Vyskúšať ho chcú aj vo Vrakuni v priebehu dvoch až troch týždňov. Starosta bude rokovať s vedením BVS, aby už v letných mesiacoch bola táto technológia namontovaná aj v ČOV v mestskej časti.       

BVS na jeseň minulého roka v tejto veci uviedla, že každá ČOV ovplyvňuje svoje blízke okolie určitým stupňom zápachu, vo zvýšenej miere pri zmenách tlaku ovzdušia. "To je aj jedným z hlavných dôvodov existencie ochranných pásiem v okolí ČOV, ktoré by mali byť záväzné a trvalé. BVS vo svojich vyjadreniach k stavebným zámerom v blízkosti ČOV upozorňuje na možnosť nižšieho komfortu bývania občasným zápachom v okolí čistiarní. V prípade snáh o zmenšenie ochranných pásiem ČOV, má BVS vždy záporné stanovisko," povedal pre TASR hovorca BVS Ján Pálffy. Ako podotkol, pri Ústrednej čistiarni odpadových vôd Vrakuňa bolo ochranné pásmo zmenšované celkovo trikrát, a to aj napriek nesúhlasným stanoviskám BVS a odvolacím konaniam.       

V minulosti sa v čistiarni vo Vrakuni podľa Pálffyho zaviedol systém "prania zhrabkov", čím sa mal výrazne eliminovať zápach šíriaci sa z budov mechanického predčistenia. V tomto roku predpokladá BVS inštaláciu pračky piesku. Má sa tým znížiť tvorba odpadu, ktorý je nutné z hľadiska jeho ďalšieho spracovania určitú dobu skladovať na kalových poliach v areáli čistiarne. "Taktiež pripravujeme opatrenie na zníženie zápachu pomocou dávkovania odorizantov na kanalizačnej sieti pred čistiarňou. Tým dôjde k ďalšiemu zníženiu tvorby zápachu," podotkol Pálffy.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2016
V mestskej časti Vrakuňa pribudnú nové cyklotrasy
V bratislavskej Vrakuni vzniknú nové cyklotrasy. Mestské zastupiteľstvo schválilo 38 750 eur z rozpočtu hlavného mesta na realizáciu cyklistických projektov v tejto mestskej časti.
viac
20.10.2016
Finálne riešenie parkovacej politiky bude výhodné pre Bratislavčanov
V utorok (18. októbra) sa uskutočnilo zasadnutie Komisie dopravy a informačných systémov, na ktorom poslancom mestského zastupiteľstva a členom komisie primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a experti hlavného mesta a spoločnosti Deloitte predstavili model fungovania parkovacieho systému v Bratislave.
viac
08.08.2018
Hlavné mesto bude odstraňovať nefunkčné nadchody na Kazanskej vo Vrakuni
Hlavné mesto začne tento víkend s demolačnými prácami na odstránení dvoch nefunkčných nadchodov pre peších na Kazanskej ulici v MČ Bratislava – Vrakuňa a Podunajské Biskupice, ktoré potrvajú do 20. augusta a budú spojené s úplnou uzávierkou tejto ulice.
viac
02.02.2019
Nespokojní obyvatelia Ružomberka spustili petíciu za zdravé mesto
Petíciu za zdravý Ružomberok spustili v piatok (1. 2.) počas ďalšieho verejného protestu v blízkosti administratívnej budovy Mondi SCP nespokojní obyvatelia mesta. Žiadajú v nej štátne orgány a miestnu samosprávu o urýchlené vyriešenie situácie v súvislosti s obťažujúcim zápachom v meste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %