Pondelok 18.06.2018
Dnes má meniny 
Vratislav
25°C Bratislava
14.04.2018 10:14

Šírenie zápachu z ČOV vo Vrakuni chce mať starosta vyriešené do leta


Ilustračná snímka (tasr)


Starosta bratislavskej Vrakune Martin Kuruc chce mať problém so šírením nepríjemného zápachu z čistiarne odpadových vôd (ČOV) v mestskej časti vyriešený do leta. Chcel by totiž, aby už v letných mesiacoch bola v čistiarni namontovaná technológia fungujúca na báze rozprašovania aerosólovej zmesi.


Tá by šírenie zápachu eliminovala. Kuruc o tom informoval prostredníctvom sociálnej siete.       

Starosta sa spolu so zástupcami vedenia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a jej dcérskej firmy Bionergy tento týždeň zúčastnil ukážky technológie proti šíreniu zápachu z ČOV v Banskej Bystrici. Toto zariadenie rozprašuje aktívnu, zdraviu neškodnú látku, reagujúcu s pachotvornými látkami. "Takúto technológiu by sme chceli tento rok nainštalovať aj vo vrakunskej ČOV, aby aj našim občanom zápach neznepríjemňoval bývanie a život. Táto technológia pochádza z Francúzska, je etablovaná v 30 krajinách sveta a v 3000 podobných zariadeniach," povedal Kuruc.       

Po inštalácii tohto zariadenia sa podľa neho zápach nešíri ďalej do okolia. Vyskúšať ho chcú aj vo Vrakuni v priebehu dvoch až troch týždňov. Starosta bude rokovať s vedením BVS, aby už v letných mesiacoch bola táto technológia namontovaná aj v ČOV v mestskej časti.       

BVS na jeseň minulého roka v tejto veci uviedla, že každá ČOV ovplyvňuje svoje blízke okolie určitým stupňom zápachu, vo zvýšenej miere pri zmenách tlaku ovzdušia. "To je aj jedným z hlavných dôvodov existencie ochranných pásiem v okolí ČOV, ktoré by mali byť záväzné a trvalé. BVS vo svojich vyjadreniach k stavebným zámerom v blízkosti ČOV upozorňuje na možnosť nižšieho komfortu bývania občasným zápachom v okolí čistiarní. V prípade snáh o zmenšenie ochranných pásiem ČOV, má BVS vždy záporné stanovisko," povedal pre TASR hovorca BVS Ján Pálffy. Ako podotkol, pri Ústrednej čistiarni odpadových vôd Vrakuňa bolo ochranné pásmo zmenšované celkovo trikrát, a to aj napriek nesúhlasným stanoviskám BVS a odvolacím konaniam.       

V minulosti sa v čistiarni vo Vrakuni podľa Pálffyho zaviedol systém "prania zhrabkov", čím sa mal výrazne eliminovať zápach šíriaci sa z budov mechanického predčistenia. V tomto roku predpokladá BVS inštaláciu pračky piesku. Má sa tým znížiť tvorba odpadu, ktorý je nutné z hľadiska jeho ďalšieho spracovania určitú dobu skladovať na kalových poliach v areáli čistiarne. "Taktiež pripravujeme opatrenie na zníženie zápachu pomocou dávkovania odorizantov na kanalizačnej sieti pred čistiarňou. Tým dôjde k ďalšiemu zníženiu tvorby zápachu," podotkol Pálffy.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2016
V mestskej časti Vrakuňa pribudnú nové cyklotrasy
V bratislavskej Vrakuni vzniknú nové cyklotrasy. Mestské zastupiteľstvo schválilo 38 750 eur z rozpočtu hlavného mesta na realizáciu cyklistických projektov v tejto mestskej časti.
viac
03.10.2016
Mesto upozorňuje na povinnosť odstraňovať invázne rastliny
Mesto Poprad vyzýva vlastníkov pozemkov, aby v prípade zistenia výskytu inváznych rastlín a drevín na svojom pozemku ich bezodkladne odstránili a ďalej nerozširovali.
viac
27.10.2016
Toxická skládka sa týka všetkých
Toxická skládka po CHZJD v bratislavskej Vrakuni musí byť odstránená skôr, než dôjde k ekologickej katastrofe. Ako a kedy sa tak stane, na to by mala dať odpoveď diskusia na pôde Bratislavskej župy, ktorá sa uskutoční v priebehu novembra.
viac
07.04.2018
Mesto hľadá možnosti financovania ČOV a kanalizácie v Zolnej
Mesto Zvolen plánuje postaviť vo svojej časti Zolná čistiareň odpadových vôd (ČOV) a vybudovať kanalizáciu v dĺžke približne 2,34 kilometra. Samospráva ako stavebník v súčasnosti už disponuje k tejto stavbe aj územným rozhodnutím a stavebným povolením.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.48 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.94 %