Streda 15.08.2018
Dnes má meniny 
Marcela
22°C Bratislava
19.01.2018 02:48

Šaľa má ďalšiu kultúrnu pamiatku


Trafostanica na Kráľovskej ulici je už zaradená medzi národné kultúrne pamiatky. Snímka zdroj: (MsÚ).


Transformátorová stanica pri bývalom mlyne sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Rozhodol o tom Pamiatkový úrad SR. Budovu, ktorá vznikla v rokoch 1913-1914 vyhlásil pamiatkový úrad za technickú pamiatku.


S nápadom zaradiť budovu na Kráľovskej ulici medzi pamätihodnosti prišli členovia Komisie kultúry a cestovného ruchu, Gabriela Lacková, Ján Belovič a Lívia Pešádiková. Podľa ich návrhu by sa mohla budova zrekonštruovať a umiestniť na nej nápis o jej histórii.

Ako sa píše v knižnej publikácii Petroviča R. s názvom „Trafostanica v Šali“, mlyn v roku 1918 zamestnával 17 robotníkov. Ročná výroba múky presahovala 17 000 metrických centov. Produkoval krupicu, chlebovú múku a otruby. Transformátorová stanica vznikla pravdepodobne okolo roku 1924. „Trafostanica ako súčasť bývalého mlyna a elektrárne dodnes predstavuje hodnotný doklad priemyselnej histórie Šale,“ píše sa v oficiálnych dokumentoch.

Historický pohľad na mlyn. Snímka zdroj: (MsÚ).

V objekte sa síce nezachovalo pôvodné transformátorové zariadenie, samotná budova reprezentuje architektonické dielo priemyselnej architektúry z obdobia prvých desaťročí 20. storočia na Slovensku. Objekt je totiž zachovaný v pôvodnom stave.

Na území mesta sa nachádzajú aj ďaľšie štyri kultúrne pamiatky – kaštieľ, stĺp pod sochou sv. Juraja, samotná socha sv. Juraja a Dom ľudového bývania v Šali.

Autor: (ek)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.12.2016
Dotácie umožnili mestu pokračovať v obnove najvýznamnejších kultúrnych pamiatok
Mesto Komárno aj v tomto roku pokračovalo v obnove Župného domu, Starej a Novej pevnosti, najvýznamnejších kultúrnych pamiatok na území mesta.
viac
06.04.2017
Bernolákovský kaštieľ dnes po komplexnej rekonštrukcii sprístupnia
Po takmer trojročnej rekonštrukcii dnes slávnostne otvoria jedno z najvýznamnejších barokových diel na Slovensku - kaštieľ v Bernolákove. Zapísaný je v zozname národných kultúrnych pamiatok.
viac
22.12.2017
Sabinovská radnica v novom šate
V týchto dňoch boli úspešne ukončené práce na obnove fasády národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Mestského úradu v Sabinove na Námestí slobody č. 57.
viac
11.01.2018
Ministerstvo prijíma žiadosti o dotáciu na obnovu národných kultúrnych pamiatok
Mestá, obce, samosprávne kraje, ale aj vysoké školy, cirkevné inštitúcie či občianske združenia a neziskové organizácie môžu Ministerstvo kultúry (MK) SR požiadať o dotáciu na rekonštrukciu objektov zapísaných do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Lehota na predkladanie žiadostí je do 16. marca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.23 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.99 %