Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
8°C Bratislava
19.01.2018 02:48

Šaľa má ďalšiu kultúrnu pamiatku


Trafostanica na Kráľovskej ulici je už zaradená medzi národné kultúrne pamiatky. Snímka zdroj: (MsÚ).


Transformátorová stanica pri bývalom mlyne sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Rozhodol o tom Pamiatkový úrad SR. Budovu, ktorá vznikla v rokoch 1913-1914 vyhlásil pamiatkový úrad za technickú pamiatku.


S nápadom zaradiť budovu na Kráľovskej ulici medzi pamätihodnosti prišli členovia Komisie kultúry a cestovného ruchu, Gabriela Lacková, Ján Belovič a Lívia Pešádiková. Podľa ich návrhu by sa mohla budova zrekonštruovať a umiestniť na nej nápis o jej histórii.

Ako sa píše v knižnej publikácii Petroviča R. s názvom „Trafostanica v Šali“, mlyn v roku 1918 zamestnával 17 robotníkov. Ročná výroba múky presahovala 17 000 metrických centov. Produkoval krupicu, chlebovú múku a otruby. Transformátorová stanica vznikla pravdepodobne okolo roku 1924. „Trafostanica ako súčasť bývalého mlyna a elektrárne dodnes predstavuje hodnotný doklad priemyselnej histórie Šale,“ píše sa v oficiálnych dokumentoch.

Historický pohľad na mlyn. Snímka zdroj: (MsÚ).

V objekte sa síce nezachovalo pôvodné transformátorové zariadenie, samotná budova reprezentuje architektonické dielo priemyselnej architektúry z obdobia prvých desaťročí 20. storočia na Slovensku. Objekt je totiž zachovaný v pôvodnom stave.

Na území mesta sa nachádzajú aj ďaľšie štyri kultúrne pamiatky – kaštieľ, stĺp pod sochou sv. Juraja, samotná socha sv. Juraja a Dom ľudového bývania v Šali.

Autor: (ek)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.04.2017
Bernolákovský kaštieľ dnes po komplexnej rekonštrukcii sprístupnia
Po takmer trojročnej rekonštrukcii dnes slávnostne otvoria jedno z najvýznamnejších barokových diel na Slovensku - kaštieľ v Bernolákove. Zapísaný je v zozname národných kultúrnych pamiatok.
viac
22.12.2017
Sabinovská radnica v novom šate
V týchto dňoch boli úspešne ukončené práce na obnove fasády národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Mestského úradu v Sabinove na Námestí slobody č. 57.
viac
11.01.2018
Ministerstvo prijíma žiadosti o dotáciu na obnovu národných kultúrnych pamiatok
Mestá, obce, samosprávne kraje, ale aj vysoké školy, cirkevné inštitúcie či občianske združenia a neziskové organizácie môžu Ministerstvo kultúry (MK) SR požiadať o dotáciu na rekonštrukciu objektov zapísaných do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Lehota na predkladanie žiadostí je do 16. marca.
viac
24.09.2018
Hlavné mesto chce zachrániť budovu Astorky jej vyhlásením za kultúrnu pamiatku
Súkromný investor, ktorému hlavné mesto budovu v roku 2004 predalo, v nej doteraz nevybudoval mestské divadlo, k čomu sa zaviazal, naopak, nechal budovu schátrať. Hlavné mesto preto vyvíja úsilie, aby bola budova vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, čím by sa zvýšila jej ochrana.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %