Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
14.03.2018 11:25

Rozbor vody zo studní aj súťaže budú súčasťou osláv Svetového dňa vody


Chemické laborantky Zdenka Rajniaková a Zuzana Matáková vyhodnocujú rozbor vzoriek vody zo studní. Foto: Archív LVS


Orientačný rozbor vody zo studní, výtvarná súťaž, exkurzie aj medzinárodný futbalový turnaj mládeže budú súčasťou osláv Svetového dňa vody v Liptovskom Mikuláši.


Žiadanou službou zo strany obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš je bezplatný rozbor vody zo studní. Preto v rámci tohtoročného Svetového dňa vody Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., Liptovský Mikuláš (LVS) vyhovie týmto žiadostiam a pre záujemcov bude robiť orientačný rozbor zameraný na: pH, vodivosť, tvrdosť, zákal, farbu, absorbanciu 254 nm, dusičnany, dusitany, amoniak, železo a mangán.

Záujemcovia o orientačný rozbor sa budú môcť prihlásiť telefonicky na čísle, ktoré nájdu v aktualitách na internetovej stránke spoločnosti. „Počas Svetového dňa vody, teda vo štvrtok 22. marca si záujemcovia môžu v našom akreditovanom laboratóriu telefonicky dohodnúť termín, kedy donesú vzorku vody zo studne na rozbor. Zároveň dostanú aj informáciu, akým spôsobom majú odobrať vzorku vody z lokálneho zdroja, z ktorého chcú získať výsledky orientačného rozboru,“ vysvetlil Ing. Tibor Burger, vedúci oddelenia kvality vody LVS s tým, že výsledky orientačného rozboru môžu záujemcovia prekonzultovať s pracovníkmi laboratória.

 Vodári a mladí umelci zo škôl

Svetový deň vody oslávia aj žiaci a študenti liptovskomikulášskych škôl. Na exkurzie do čistiarne odpadových vôd v Liptovskom Mikuláši a do úpravne vody v Demänovskej Doline viac ako stovka žiakov zo základných škôl v okrese Liptovský Mikuláš.

Okrem exkurzií prejavujú základné školy záujem aj o výtvarnú súťaž s názvom Voda pre život. Do III. ročníka súťaže poslalo svoje výtvarné práce 160 žiakov.

 Vodári a mladí futbalisti

V rámci osláv Svetového dňa vody budú hrať žiaci vo veku 8 až 11 rokov aj futbal. LVS sa zapojila do aktivity, pri ktorej sa deti nielen venujú pohybu, ale niečo sa aj dozvedia. Dušan Matejka, organizuje medzinárodný mládežnícky futbalový turnaj s názvom O pohár vody. LVS počas turnaja účastníkom a fanúšikom priblíži význam vody, potrebu ochrany jej povrchových a podzemných zdrojov a spôsob, akým sa pitná voda dostáva do domácností.

„Vodu ako životný zdroj oslávime 25. marca v Liptov Aréne v Liptovskom Mikuláši na medzinárodnom mládežníckom futbalovom turnaji Pohár vody 2018 v kategóriách U8, U9, U10, WU11. Malí vodníci z 24 družín budú súťažiť za čistú vodu,“ povedal Dušan Matejka. 

„Myslím si, že civilizácia, ľudstvo, dospeláci sme nabrali veľmi zlý smer svojej existencie. Veľkú nádej musíme preto vkladať do detí a ukázať im dôležitosť súladu človeka s prírodou a vodou. Deti sú vnímavé na správne hodnoty. Pre nich je voda živá, ale hlavne vzácna,“  povedal D. Matejka.

Ing. Marián Lesanský, generálny riaditeľ LVS, potvrdil potrebu organizovať podujatia pre deti a mládež: „Prostredníctvom mladých ľudí vplývať aj na ich rodičov a vysvetľovať, že je dôležité zachovať naše zatiaľ dostatočné zdroje pitnej vody čisté. Spätná väzba a záujem o akcie, ktoré LVS robí, nám dávajú nádej, že naša snaha hádam nie je zbytočná.“

Autor: (ts-lvs)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2016
Stoličné dni tento rok pripomenú príbeh mesta
Prvá písomná zmienka o Liptovskom Mikuláši pochádza z 8. mája 1286. Tohtoročné Stoličné dni (16. – 18. júna) sa budú niesť v duchu minulosti a pri príležitosti 730. výročia prvej zmienky o meste si budú obyvatelia i návštevníci pripomínať príbeh mesta.
viac
10.11.2016
Proti čiernym skládkam pomôžu nové fotopasce
Do boja proti čiernym skládkam nasadí liptovskomikulášska a žilinská samospráva fotopasce.
viac
12.01.2017
V silných mrazoch praskajú potrubia a zamŕzajú prípojky
V ostatných dňoch odstraňovali liptovskomikulášski vodári desiatky porúch. Pri výkopoch v premrznutej zemi museli používať aj hydraulické zbíjacie kladivo. Zem je v súčasnosti zamrznutá do hĺbky viac ako stodesať centimetrov.
viac
28.09.2018
Pri vybraných školách v L. Mikuláši by mohli vzniknúť dažďové záhrady
Vo vybraných areáloch škôl v Liptovskom Mikuláši by už na jar budúceho roka mohli vzniknúť záhrady bohaté na rastlinstvo, vtáctvo a hmyz. Predstavitelia liptovskomikulášskej radnice sa totiž v uplynulých dňoch rozhodli zapojiť mesto do projektu na vytváranie tzv. dažďových záhrad.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %