Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
18.03.2019 12:05

Rozbicyklujme Žilinu! Koncom marca štartuje žilinský bikesharing


Ilustračná snímka


Dlho očakávaný systém zdieľaných bicyklov v Žiline pod značkou BikeKIA bude slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta od piatka 29. marca 2019. Žilinská samospráva slávnostne spustí nový systém o 15-tej hodine na Námestí Andreja Hlinku.


Žilinčania budú mať k dispozícii 120 bicyklov na 20 stanovištiach. Dokovacie stanice sú rozmiestnené prevažne v centre a širšom centre mesta tak, aby pokryli dôležité dopravné uzly. Záujemcovia o službu sa môžu už teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie, dostupnej bezplatne pre Android a iOS. Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana. Bikesharing v Žiline je bezplatný po dobu jednej hodiny. Ak chce bicykel cyklista využívať dlhšie, stačí ho vždy do 60 minút vrátiť a v prípade potreby si požičať ďalší. Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Systém zdieľaných bicyklov v Žiline zafinancovala Nadácia Kia Motors Slovakia v roku 2018 sumou viac ako 320 000 eur. Za túto sumu bolo zrealizované osadenie dokovacích staníc, zakúpili sa bicykle, stojany, hardvér a softvér, časť peňazí išla na vývoj aplikácie a webstránky. „S mestom Žilina budeme po dobu piatich rokov spolufinancovať údržby systému, a teda rozvoz bicyklov, ich čistenie, opravu a uskladnenie. Okrem toho budeme zo strany nadácie aj naďalej hradiť náklady spojené so zákazníckou linkou, poistením a aktualizáciou softvéru,“ vyjadril sa Branislav Hadár, správca Nadácie Kia Motors Slovakia. Popri financovaní projektu vybrala Nadácia i dodávateľa systému, spoločnosť ARRIVA, ktorá má skúsenosti s prevádzkovaním tohto systému aj v iných mestách. „Chceli sme sa kvalitou systému vyrovnať ostatným európskym mestám, kde zdieľané bicykle fungujú roky. Preto sme už od septembra 2017 začali s porovnávaním rôznych dodávateľov v európskych metropolách. Dúfame, že BikeKIA sa stane každodennou súčasťou života Žilinčanov a systém bude plne využívaný,“ doplnil správca nadácie. „Som nesmierne rád, že sa nám podarilo dotiahnuť tento projekt do úspešného konca a už o niekoľko dní sa tento obľúbený systém rozbehne aj v našom meste. Bikesharing nám prinesie novú formu mobility, komfortnejší a zdravší spôsob prepravy. Aj vďaka verejným zdieľaným bicyklom si budú môcť Žilinčania, ale i návštevníci nášho mesta uľaviť od preplnenej mestskej dopravy či čoraz častejších kolón áut,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne. Doplnil, že počas prvotnej fázy projektu bude mesto využívanie jednotlivých staníc analyzovať a následne vyhodnotí rozmiestnenie staníc a v prípade potreby bude túto sieť upravovať, prípadne dopĺňať.

ARRIVA bude pre obyvateľov a návštevníkov Žiliny prevádzkovať plne funkčný systém zdieľaných bicyklov. „Verím, že bikesharing bude medzi Žilinčanmi obľúbený minimálne rovnako ako v Nitre, kde po dvoch veľmi úspešných sezónach pripravujeme spustenie tretej. Vysoko si cením iniciatívu a financovanie projektu Nadáciou Kia Motors Slovakia a podporu bikesharingu zo strany mesta Žilina. Dokázali spolu podporiť správnu vec, ktorá zlepší obyvateľom Žiliny život,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku. Podľa jeho slov zjednodušujú zdieľané bicykle dopravu ľudí najmä v centrách miest. „Na základe našej skúsenosti z Nitry môžeme povedať, že bikesharing je ako doplnok mestskej verejnej dopravy ďalším zo spôsobov, ako zvýšiť záujem obyvateľov a návštevníkov miest o cestovanie verejnou dopravou. A pomáha im uprednostniť ho pred individuálnym cestovaním osobnými autami. Práve stále väčší počet ľudí, áut, a teda aj dopravných zápch v mestách je jedným z dôvodov, prečo sa opäť po rokoch stal rozvoj verejnej osobnej dopravy jednou z priorít primátorov a županov na celom Slovensku," doplnil L. Ivan.

Verejné bicykle budú môcť Žilinčania používať od 29. marca 2019. Nový systém slávnostne spustí do prevádzky žilinský primátor Peter Fiabáne spolu s prezidentom spoločnosti Kia Motors Slovakia Kyong-Jae Lee a generálnym riaditeľom spoločností ARRIVA na Slovensku Lászlóom Ivanom. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program. Už od 10.00 hod. začnú na Hlinkovom námestí aktivity pre najmenších, približne od 13.00 hod. budú k dispozícii stánky partnerov, v ktorých prítomným predstavia aktivity spojené s bicyklovaním, rovnako sa záujemcovia dozvedia, ako sa možno zaregistrovať do bikesharingu a o 15.00 hod. štartuje oficiálne otvorenie. Približne o 16.00 hod. si prídu na svoje fanúšikovia slovenského speváka Martina Haricha, ktorý celý program zakončí svojím koncertom.

Viac informácií nájdu záujemcovia na webe www.bikekia.sk, môžu však kontaktovať aj linku zákazníckej podpory na telefónnom čísle +421 905 073 073 denne vrátane víkendov od 9.00 do 17.00 hod. alebo o informácie môžu požiadať e-mailom na adrese info@bikekia.sk.

 

 

Autor: Barbora Zigová, hovorkyňa mesta


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2018
Čarovná predvianočná atmosféra začína už aj v Žiline
Oproti minulému roku bude na Mariánskom námestí viac predajných stánkov. Návštevníci tu nájdu 14 stánkov s občerstvením, osem z nich bude predávať prioritne tradičné jedlá, šesť stánkov tradičné nápoje.
viac
29.03.2019
Po Nitre prevádzkuje ARRIVA plne funkčný systém bikesharingu aj v Žiline
Žilina je po Nitre druhým krajským mestom, v ktorom je od dnešného dňa obyvateľom a návštevníkom mesta k dispozícii plne funkčný systém zdieľaných bicyklov ako doplnok mestskej verejnej dopravy. Bikesharing v Žiline prevádzkuje spoločnosť ARRIVA pod názvom BikeKIA.
viac
07.05.2019
Svetový rekord bikesharingu v Žiline
Systém zdieľaných bicyklov BikeKIA v Žiline sa teší mimoriadnej obľube obyvateľov a návštevníkov Žiliny. Dôkazom toho je aj svetový rekord v rámci systémov nextbike v počte prenajatí jedného bicykla počas 24 hodín.
viac
04.07.2019
Žilinský bikesharing funguje už tri mesiace a zaznamenáva rekordné výpožičky
Systém zdieľaných bicyklov v Žiline BikeKIA je obyvateľom a verejnosti k dispozícii už od konca marca tohto roku. Za prvé tri mesiace sa bikesharing stal obľúbenou súčasťou verejnej prepravy a zaznamenal prvé rekordy. Cyklisti uskutočnili ku koncu júna takmer 135-tisíc jázd.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %