Štvrtok 23.11.2017
Dnes má meniny 
Klement
2°C Bratislava
05.06.2017 10:00

Regionálne školstvo v širších súvislostiach


Ilustračná snímka zdroj: schoolforeveryone.org


Regionálne školstvo je v situácii, keď - než poukazovať na problémy - potrebuje skôr ponúkať východiská a pozitívne zmeny. Združenie miest a obcí Slovenska v rámci Národného projektu Centrum sociálneho dialógu II. sa venuje regionálnemu školstvu v širších súvislostiach.


ZMOS preto z pohľadu územnej samosprávy pripravuje analýzu súčasného stavu a potrieb v oblasti zamestnávania v regionálnom školstve s ohľadom na štruktúru siete škôl a školských zariadení, výchovu a vzdelávanie pre potreby trhu práce.

„Hlavným cieľom tejto aktivity je poskytnúť mestám a obciam, ale aj ostatným sociálnym partnerom podklad podporujúci zlepšenie podmienok výchovy a vzdelávania v regionálnom školstve v pôsobnosti týchto zriaďovateľov,“ približuje zámer riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS Zdenko Krajčír. Podľa jeho slov „dokument bude zameraný na oblasť zlepšenia kvality vzdelávania, vrátane zvýšenia jeho efektivity a zlepšenia riadenia, čo súčasne vytvára predpoklad na zvyšovanie miery zamestnávania a podporu trhu práce v regiónoch“.

Pracovný tím expertov od analýzy očakáva návrhy zmien v školskej legislatíve, ktoré by mali slúžiť ako podklad pre sociálny dialóg, odmeňovanie a ďalšie vzdelávanie zamestnancov. Zároveň od dokumentu očakávajú, že bude predstavovať podklady pre decízne orgány v oblasti tvorby a optimalizácie siete škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti miest a obcí.

Dokument bude spracovávaný v osnove, ktorá bude jednak úvodom do problematiky, ale ponúkne aj analýzu súčasného právneho stavu a analýzu siete škôl a školských zariadení z pohľadu žiakov, pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov a z pohľadu financovania. Okrem toho bude reagovať na dostupnosť a rozmiestnenie siete škôl a školských zariadení. Zároveň ponúkne aj analýzu foriem a odbornosti riadenia zo strany zriaďovateľov, možnosti pre zefektívnenie procesu a tiež závery. A to najpodstatnejšie je, že na základe komplexných analýz budú ponúknuté aj návrhy na riešenia, samozrejme, len v tých veciach, v ktorých vieme riešenie ponúknuť.

„Práca na komplexnom materiáli je nám zaberie najbližších 6 až 7 mesiacov. Už teraz však môžeme konštatovať, že poskytne výraznú výpovednú hodnotu pre ďalšie kroky vo vzťahu k regionálnemu školstvu. Preto sa touto oblasťou budeme zaoberať v širších súvislostiach,“  konštatuje Zdenko Krajčír.

Obecné noviny č. 21-22/2017 na str. 13

Autor: Michal KALIŇÁK, hovorca ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.09.2015
KOMENTÁR Michala Kaliňáka: Vlastné prieskumy znamenajú ďalšie argumenty
Združenie miest a obcí Slovenska spustilo sériu prieskumov, ktoré budú zamerané na rôzne oblasti života územnej samosprávy. Pomôžu dotvoriť obraz o témach, ktoré niekto považuje za problém, ale ďalší v nich vidí riešenie. Tento zámer je jednou z aktivít v rámci Národného projektu.
viac
17.06.2017
Regionálne školstvo potrebuje vecné východiská
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora a riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS Zdenko Krajčír v polovici mája absolvovali v Kežmarských Žľaboch rokovanie s predstaviteľmi školských odborov.
viac
07.08.2017
Zmena stanoviska ZMOS k úprave platov v regionálnom školstve má svoju genézu
Ako sme už informovali 20. júla 2017 v Liptovskom Mikuláši rokovala Rada ZMOS. Šlo o mimoriadne zasadnutie a jeho kľúčovým bodom bola navrhovaná úprava platov v regionálnom školstve. Na prvý pohľad prekvapivá zmena stanoviska ZMOS má však svoju genézu. Pripomeňme si ju.
viac
01.11.2017
V Bratislave rokovala školská sekcia ZMOS
V poradí piate riadne zasadnutie odbornej sekcie Rady Združenia miest a obcí Slovenska pre školstvo, kultúru a šport sa uskutočnilo v polovici októbra v priestoroch Kancelárie ZMOS v Bratislave. Rokovanie sa venovalo školstvu, športu aj konkrétnej oblasti z kultúry.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
17.17 %