Sobota 20.04.2024
Dnes má meniny 
Marcel
°C
26.01.2019 09:55

R. Raši: Mzda u Slovákov, ktorí sa chcú vrátiť z Británie, nie je rozhodujúca


Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši. (Snímka: tasr)


Mzda u Slovákov, ktorí sa chcú vrátiť domov na Slovensko z Veľkej Británie, nie je rozhodujúca. Pre TASR to po podujatí Work in Slovakia – Good Idea!, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 24. januára v Londýne, uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.


Podľa neho Slovákov žijúcich a pracujúcich v zahraničí láka domov najmä návrat za rodinou.       

Raši pripustil, že do Londýna spolu so zástupcami firiem cestovali s očakávaniami, ale aj s viacerými otáznikmi. V Spojenom kráľovstve sa zamerali predovšetkým na Slovákov, ktorí pracujú v IT oblasti a v sektore zdieľaných služieb. Práve takíto ľudia podľa jeho slov na slovenskom pracovnom trhu chýbajú, ich nedostatok odhadol na zhruba 10.000.       

"Prvé dojmy sú veľmi pozitívne. Milo ma prekvapilo, že mzda nie je rozhodujúci faktor. Ľudia sa chcú vrátiť k svojim rodinám," povedal Raši. Zároveň pripustil, že mzda na Slovensku je po odrátaní nákladov vo Veľkej Británii takmer porovnateľná.       

"Myslím si, že tento prvý pilotný projekt bude úspešný," povedal Raši. Zároveň potvrdil, že vďaka podujatiu Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu zistil množstvo informácií. Ide o databázu, čo ľudia potrebujú a čo chcú. "Verím, že sme urobili pilotný projekt, ktorý budú môcť využiť aj iné ministerstvá a sektory," povedal s tým, že verí, že sa na Slovensko podarí pritiahnuť čo najviac občanov, ktorí odišli pracovať do zahraničia.       

"My ako zamestnávatelia hodnotíme túto prvú akciu pozitívne. Mali sme pohovory s vyše 60 záujemcami o prácu na Slovensku," povedal pre TASR prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský. Ako priznal, zamestnávatelia boli prekvapení najmä tým, že na pohovor prišlo množstvo kvalitných ľudí. Zároveň doplnil, že Slováci, ktorí pracujú v Británii, sú typom ľudí, ktorý vie tvrdo pracovať. "Zažili si náročné pracovné podmienky, prežili ich a práve takýto typ ľudí slovenských zamestnávateľov najviac oslovil," uzavrel Lelovský.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.07.2016
Slovensko si pripomenie Deň zahraničných Slovákov
Slovenská republika si 5. júla 2016 pripomenie Deň zahraničných Slovákov. Deje sa tak od roku 1993 na základe zákona NR SR č. 241/1993 Z. z., ktorým sa 5. júl stal pamätným dňom.
viac
18.04.2018
Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí oslávilo štvrťstoročnicu
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pri príležitosti osláv 25. výročia Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí (MC UMB) pripravila slávnostné zhromaždenie s názvom Korene a krídla. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Auly Rotunda na EF UMB dňa 12. apríla 2018.
viac
30.12.2019
Slováci a Česi sa v novoročných sľuboch nelíšia. Dávajú si ich, ale neplnia
Novoročné predsavzatia si tento rok chystá dať 42 % opýtaných Čechov. Zároveň však 34 % priznáva, že im predsavzatia vydržia väčšinou len niekoľko dní. Ukazuje to prieskum agentúry Rondo Data realizovaný v Českej republike na konci roka 2019.
viac
22.04.2022
Priemerný Slovák v roku 2020 vytvoril 433 kilogramov smetí
Priemerný Slovák podľa dát Eurostatu v roku 2020 vytvoril 433 kilogramov smetí, čo bolo o 36 percent viac ako pred desiatimi rokmi. Celkovo Slováci vyprodukovali 2,37 milióna ton odpadu. Uviedla to analytička WOOD & Company Eva Sadovská k Dňu Zeme, pripadajúcemu na 22. februára.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %