Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
2°C Bratislava
15.03.2016 02:21

Projekt s novými metódami vzdelávania získal ocenenie


Na snímke zľava: Štefan Bieľak, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska; Dana Rušinová, správkyňa Nadácie pre deti Slovenska; Vladimír Bakeš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti KOMUNÁLNA poisťovňa; Dkfm. Hans Raumauf, člen predstavenstva Wiener Städtische WechselseitigerVersicherungsverein, hlavný akcionár Vienna Insurance Group.


Nadácia pre deti Slovenska už 20 rokov pomáha deťom na Slovensku a v spolupráci s partnermi im zároveň poskytuje systematické vzdelávanie.


Nadácia pre deti Slovenska a KOMUNÁLNA poisťovňa reagujú na situáciu v školstve. Prostredníctvom projektu Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom boli mapované potreby detí a mladých ľudí v 6 regiónoch Slovenska a navrhnuté odporúčania pre samosprávy. Výsledky projektu ocenila aj Vienna Insurance Group, materská spoločnosť partnera projektu – KOMUNÁLNEJ poisťovne, Cenou Güntera Geyera za sociálnu angažovanosť.

Dôležitým odporúčaním projektu je zvýšiť zapojenie mladých do komunálnej politiky a do rozhodovaní, ktoré sa ich týkajú. Mladí ľudia chcú byť rešpektovanými partnermi dospelých. „Do projektu bolo aktívne zapojených 1 439 detí a mladých ľudí vo veku 8 až 15 rokov a 124 dospelých, 23 záujmových združení a 6 samospráv,“ povedala Dana Rušinová, správkyňa Nadácie pre deti Slovenska. Projektu Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom predchádzali tri rozsiahle štúdie potrieb detí a mladých ľudí z rokov 2009, 2014 a 2015.

Zo štúdií vyplynuli problémové okruhy: chýbanie rodičov deťom v rôznych podobách, príležitosti a ohrozenia informačnými technológiami a vplyv médií, zastarané a nevyhovujúce spôsoby učenia a vyučovania, nárast stresu a agresivity, tlak na výkon a úspešnosť detí, príležitosti a problémy s trávením voľného času, dôsledky životného štýlu na zdravie detí a sociálne a ekonomické ohrozenie rodín s deťmi.

„Želáme si, aby sa deti a mladí ľudia cítili v našich mestách a obciach bezpečne, aby boli ich reálne potreby naplnené a aby boli miestom, kde chcú zostať žiť a zakladať si svoje rodiny,“ zdôraznil Štefan Bieľak, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. „Aj preto sme sa rozhodli zastrešiť Ocenenie Komunita priateľská deťom a mladým ľuďom, ktorého slávnostné odovzdávanie bude súčasťou snemu ZMOS v máji tohto roka,“ dodal. Ocenenie má pomôcť upozorniť verejnosť na tie komunity a samosprávy, ktoré zohľadňujú reálne potreby detí a mladých a vytvárajú pre nich bezpečné a priateľské prostredie.

„Každé dieťa je iné a potrebuje priestor na prejavenie vlastnej originality a jedinečnosti. Na to potrebuje, aby ho niekto vypočul. Práve toto poslanie si osvojil projekt Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom,“ vyzdvihol Vladimír Bakeš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ hlavného partnera projektu – spoločnosti KOMUNÁLNA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group. „Naša spoločnosť za uplynulých šesť rokov výrazne napredovala. S narastajúcim trhovým podielom a ziskom prišiel aj záväzok v podobe spoločenskej zodpovednosti. Zodpovedné podnikanie pre nás znamená spôsob, akým dosahujeme zisk, etický a transparentný prístup k našim obchodným partnerom, klientom i zamestnancom. A ak máme možnosť urobiť niečo navyše, chceme podporovať najmä budúcu generáciu, teda deti a mladých ľudí,“ doplnil V. Bakeš.

Systematický a dlhotrvajúci spoločensky zodpovedný prístup KOMUNÁLNEJ poisťovne ocenila aj jej materská spoločnosť. KOMUNÁLNA poisťovňa získala bronzovú Cenu Güntera Geyera za sociálnu angažovanosť za rok 2015. Túto cenu udeľuje spoločnosť Wiener Städtische Versicherungsverein, hlavný akcionár Vienna Insurance Group, od roku 2012. „KOMUNÁLNA poisťovňa získala Cenu Güntera Geyera predovšetkým za svoju komplexnú a dlhodobú angažovanosť pre budúce generácie. Podľa nášho názoru projekt Komunity priateľské deťom a mladým ľudom príkladným spôsobom stelesňuje sociálnu angažovanosť, sociálne povedomie a orientáciu na budúcnosť, a to z pohľadu spoločenského, i hospodárskeho,“ povedal pri odovzdávaní ceny Hans Raumauf, člen predstavenstva Wiener Städtische WechselseitigerVersicherungsverein, hlavného akcionára Vienna Insurance Group.

Autor: (ts- kp)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.12.2016
Spoločenská zodpovednosť partnerov ZMOS
Partnermi Združenia miest a obcí Slovenska sú inštitúcie, ktoré mimoriadne aktívne rozvíjajú spoločenskú zodpovednosť a komunitné zámery. Pravidelne podporujú dobré nápady a zaujímavé projekty prostredníctvom svojej nadácie, alebo iným spôsobom. Viac nám priblížili vo svojich odpovediach.
viac
29.03.2017
Vďaka deťom a mladým ľuďom spúšťa Zvolen filmový klub
 V meste ožije filmový klub (nielen) pre mladých. Premietanie bude pravidelné a vstup voľný.
viac
06.09.2017
Nadácia VÚB podporí komunity sumou 80 000 eur
Nadácia VÚB spúšťa po tretíkrát grantovú výzvu pre komunitné projekty, v ktorej prerozdelí 80 000 eur. Šancu majú tri projekty v každom kraji. Pripravené sú tiež dve špeciálne ocenenia, každé vo výške 4000 eur.
viac
28.05.2018
Druhý ročník ENVIROvzdelávanie mladých prebehne na deviatich stredných školách
Nadácia Ekopolis, vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, môže aj v roku 2018 uskutočniť ďalší ročník environmentálneho vzdelávania pre študentov gymnázií a odborných stredných škôl po celom Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %