Utorok 22.01.2019
Dnes má meniny 
Zora
-7°C Bratislava
20.04.2016 12:02

Projekt na udržanie vody v krajine pomôže severovýchodnému regiónu


Ondava


V obci Nižná Polianka v okrese Bardejov dnes verejne prezentovali dvojročný projekt Obnova ekosystémových funkcií krajiny horného povodia rieky Ondava – Ondava pre život, ktorý sa dostal do záverečnej fázy.


Projekt pomôže životnému prostrediu regiónu v povodí riek Ondava a Ladomírka. Región tvorí združenie 44 obcí v okresoch Bardejov a Svidník. Zastrešuje ho obec Nižná Polianka a ďalší piati partneri.      

 Projekt sa týka regiónu s plochou 332 kilometrov štvorcových, kde žije viac ako 8000 obyvateľov. Jeho dlhodobým cieľom je zadržať vodu v krajine a napomôcť obnove malého vodného cyklu. Navrhnuté zásahy do terénu priniesli dočasnú prácu 150 tunajším ľuďom, ktorí si dlho nevedeli nájsť zamestnanie. Výsledkom snaženia je vytvorenie približne 500 individuálnych vodozádržných opatrení, ktoré zadržia vodu v objeme 625.000 metrov kubických v krajine.       

Starosta Nižnej Polianky Ján Cundra počas realizácie projektu uviedol, že tento región za posledných desať rokov sužovali záplavy, ktoré striedali obdobia sucha. Pripomenul aj prietrž mračien z roku 2014, ktorá v susedných obciach Zborov a Stebník narobila veľké škody. Záplavy pocítili na vlastnej koži za posledné roky aj obyvatelia mnohých ďalších obcí. Pritom voda vystúpila nielen z potokov, ale v tomto kopcovitom teréne sa valila z lesov poškodených holorubmi. Spoločný projekt samospráv bol reakciou na negatívny synergický efekt dosahov klimatických zmien a nevhodných až likvidačných zásahov do krajiny. Združenie obcí z projektových peňazí získalo aj techniku, ktorá sa využila pri úprave terénu.       

V prvej etape projektu odborný tím zostavený zo špecialistov na oblasť environmentalistiky, geológie a lesníctva mapoval terén a vypracoval mapu regiónu s analýzou a návrhom opatrení. Potom nastúpili do terénu ľudia, ktorí navrhnuté zmeny v krajine uskutočnili. Pracovali hlavne s drevom a kameňom, gabiónovými košmi, stavali hrádzky a priepusty, upravovali brody pre dobytok, robili protierózne výstuhy, drenážne zásypy, vsakovacie jamy v okolí Dubovej, Cigly, Jurkovej Voli, Šarišského Čierneho a v ďalších lokalitách. Výsledkom celého snaženia je zadržanie vody v krajine a obnova malého vodného cyklu.       

Obec Nižná Polianka realizovala tieto aktivity v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska, Lesmi SR, š. p., Štátnou ochranou prírody SR, obcou Šarišské Čierne a nórskym partnerom projektu Norwegian Forest and Landscape Institute.       

Rozpočet projektu predstavuje viac ako 1,6 milióna eur, z čoho výška nenávratného finančného príspevku z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu tvorí 85 percent. Nadácia pre ochranu biodiverzity Karpát Stakčín prispela na realizáciu projektu vo výške 15 percent z celkových nákladov projektu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2016
Dokončili revitalizáciu Karloveského ramena
Po rokoch príprav a siedmich týždňoch terénnych prác dnes dokončili sprietočnenie bratislavského Karloveského ramena. Dunaj tade opäť prúdi bez prekážok.
viac
30.08.2016
Odkanalizovanie Považského Chlmca si vyžiada investíciu 3,3 milióna eur
Mesto Žilina pripravuje v spolupráci s akciovou spoločnosťou Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) Žilina komplexné odkanalizovanie mestskej časti Považský Chlmec.
viac
09.12.2016
Rómske domácnosti majú šancu získať prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre časť Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) vyhlásilo dňa 7. decembra 2016 výzvu zameranú na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
28.09.2018
Pri vybraných školách v L. Mikuláši by mohli vzniknúť dažďové záhrady
Vo vybraných areáloch škôl v Liptovskom Mikuláši by už na jar budúceho roka mohli vzniknúť záhrady bohaté na rastlinstvo, vtáctvo a hmyz. Predstavitelia liptovskomikulášskej radnice sa totiž v uplynulých dňoch rozhodli zapojiť mesto do projektu na vytváranie tzv. dažďových záhrad.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.58 %