Štvrtok 19.07.2018
Dnes má meniny 
Dušana
28°C Bratislava
10.07.2017 02:10

Pri vodnom mlyne čakajú na deti aj domáce zvieratá


Vodný mlyn v Kolárove a celodrevený kolonádový most.


Na mŕtvom ramene Malého Dunaja pri obci Kolárovo v okrese Komárno sa nachádza Národná kultúrna pamiatka plávajúci vodný mlyn a 86 metrov dlhý, celodrevený kolonádový most, ktorý spája dva brehy mŕtveho ramena Malého Dunaja.


Ako informovala Helena Šáliová z občianskeho združenia Spolok Vodný mlyn Kolárovo, okrem toho tu na rodiny s deťmi čakajú domáce zvieratá.      

Podľa jej ďalších slov sa most svojou dĺžkou radí medzi najdlhšie mlyny s drevenou konštrukciou v Európe. "Mlyn je jedinečnou technickou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa v ňom expozícia Múzea vodného mlynárstva. Okrem technologickej časti je možné vidieť aj pôvodné zariadenie izby mlyna. V areáli je aj amfiteáter s prírodným sedením. Okrem toho tu návštevníci môžu nájsť sedliacky dom s klasickou sedliackou pecou a na rodiny s deťmi tu čakajú domáce sliepky, husy a jedno prasiatko, pričom sem chceme doviezť aj jedného somárika," uviedla Šáliová.      

Organizujú sa tu denné prehliadky s prednáškou, pričom hlavná sezóna sa začína od 1. mája a končí 31. októbra, no na požiadanie je možné mlyn navštíviť aj mimo sezóny. "V areáli sa počas sezóny usporadúvajú aj rôzne podujatia, festivaly a dokonca rodiny s deťmi si tu zvyknú robievať pikniky. Aktuálne máme za sebou 2. ročník Kattancs festivalu. Je to miestna špecialita, paprikový koláč, v rámci festivalu sa uskutočnila súťaž v jeho pečení. Okrem toho sa tu konajú aj rôzne súťaže vo varení gulášu, klobásový festival a rôzne firemné akcie," poznamenala.       

Vodný mlyn v Kolárove je kópiou posledného dunajského lodného mlyna, ktorý niekto v polovici 50. rokov minulého storočia podpálil pri obci Radvaň nad Dunajom. "Túto kópiu postavili v roku 1983 v komárňanských lodeniciach ako technickú pamiatku. Takéto mlyny si ako prví začali stavať Rimania na rieke Tiber ešte v prvej polovici 6. storočia a od nich sa šírili na ďalšie európske rieky. Od 9. storočia sa začali spomínať dunajské mlyny a vážske až od 14. storočia. Najviac takýchto mlynov tu bolo na prelome 18. a 19. storočia, v tom čase ich obec Kolárovo mala až 17 kusov," dodala s tým, že takéto typy mlynov sa používali najmä na mletie obilia.      

V poslednom období na mlyne prebehli viaceré rekonštrukcie. "V roku 2015 sa menila šindľová strecha, o rok neskôr sa upravovala zadná loď, začiatkom tohto roka sa upravila predná loď. Najväčšiu pozornosť si však vyžaduje výmena dreveného hriadeľa kolesa mlyna. Bude to náročné, pretože hriadeľ je z jedného veľkého kusu dreva a nevieme, či vôbec zoženieme takýto kus dreva. Okrem toho sme zvedaví, či sa na túto prácu niekto podujme, keďže to má aj svoju váhu," ukončila Šáliová.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Potulka mestom Revúca predstaví významné historické pamiatky
Spoznať významné pamiatky a zaujímavé historické miesta jednej z metropol Gemera trochu inou formou než doteraz môžu turisti vďaka sérii podujatí Potulka mestom Revúca.
viac
04.01.2017
Bratislavskú ZOO čaká v novom roku otvorenie chovnej stanice pre vlky
V roku 2017 je pre verejnosť v lesnej časti ZOO naplánované slávnostné otvorenie nového chovného zariadenia pre vlky európske aj s drevenou vyhliadkovou plošinou pre návštevníkov. Okrem toho bude tiež zväčšené chovné zariadenie pre pandy červené.
viac
07.04.2017
Na Spišskom hrade pripravili na letnú sezónu viacero podujatí
Jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku sa pripravuje na začiatok letnej turistickej sezóny. Po rekordnej minuloročnej návštevnosti, ktorá prekročila hranicu 209 000 turistov, pripravilo Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum v Levoči, ktoré hrad spravuje, viacero podujatí.
viac
11.08.2017
Mesto Kolárovo so SVP podpísalo zmluvu o prenájme vodného diela
Mestské zastupiteľstvo v Kolárove v okrese Komárno schválilo na svojom pondelkovom (7. 8.) zasadnutí uzatvorenie nájomnej zmluvy medzi mestom a Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP) na vodné dielo na rieke Malý Dunaj.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.47 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.35 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.18 %