Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
8°C Bratislava
19.08.2018 11:19

Pri príležitosti výročia SNP sa v Dolnom Kubíne konala spomienková akcia


Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (uprostred vľavo) počas prehliadky vojenskej techniky v Oravskej Porube 19. augusta 2018. EASYFOTO TASR - Miroslava Siváková


Pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa v nedeľu v Dolnom Kubíne konalo pietne spomienkové podujatie.


Program sa začal dopoludnia položením vencov a kvetov pri viacerých miestnych pamätných tabuliach či pomníkoch za prítomnosti ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS), zástupcov mesta, Ozbrojených síl (OS) SR i Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Následne sa presunuli do areálu Gäceľského parku pri Oravskej Porube, kde si v rámci podujatia s názvom „Orava 1944 – Do Zbrane!“ pozreli ukážky techniky a výzbroje OS SR.      

„Dolný Kubín má, samozrejme, svojich hrdinov z obdobia SNP. Patrila medzi ne napríklad aj študentka Alžbeta Csillaghyová, ktorá má pamätnú tabuľu na miestnom gymnáziu. Takisto v mestskej časti Srňacie sa nachádza pamätníček partizánskemu oddielu Signál, ktorý tu počas druhej svetovej vojny aktívne bojoval. Našli by sme tu však i ďalšie pamätníky a hroby práve tých, ktorí obetovali svoje životy, napríklad na Historickom cintoríne v Dolnom Kubíne. Viacerí ľudia sa pýtajú, prečo si to po 74 rokoch ešte pripomínať. Odpoveď je jednoduchá. Keď zabudneme, prečo zomierali naši starí otcovia a staré mamy, potom sa veľmi ľahko môže stať, že temná doba sa vráti,“ povedal pre TASR dolnokubínsky primátor Roman Matejov.      

Podľa ministra obrany nesmieme zabúdať na význam a úlohy SNP, ale aj úlohy vojakov. „Vojaci dolnokubínskej posádky sa 27. augusta pripojili k partizánom a spoločne bojovali proti zverstvám, ktoré fašizmus páchal. Toto výročie je odkazom bojovníkov, ktorí nechali napísať na bojovú zástavu: My sme vám slobodu vybojovali, vy ju musíte udržať. Myslím, že aj pre mládež je to odkaz, že sloboda nebola, nie je a nebude zadarmo. Preto musíme ako občania SR tvrdo bojovať proti vzniku rôznych polovojenských skupín, pretože zákony si musíme ctiť,“ uviedol Gajdoš.      

Ako ďalej doplnil, spoločensko-kultúrne podujatie „Orava 1944 – Do zbrane!“ predstavuje príležitosť, ako priblížiť mladej generácii udalosti, ktoré sa v tomto regióne odohrávali počas druhej svetovej vojny.      

Návštevníci kempu v Oravskej Porube si okrem rekonštrukcie historických udalostí z obdobia SNP na Orave mohli pozrieť aj dobové zbrane, techniku z obdobia druhej svetovej vojny, ale aj ukážky techniky Ozbrojených síl SR. Pre návštevníkov bolo zároveň pripravené aj vystúpenie Čestnej stráže prezidenta SR.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2017
Pietnym aktom si SR pripomenie Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie
Na spomienkový a pietny akt kladenia vencov k pamätníkom v Svidníku pozýva pri príležitosti 73. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie okresné mesto na severovýchode Slovenska. Podujatie je pripravené na piatok 6. októbra, na Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie.
viac
08.12.2017
Oravská galéria pozýva na výstavu betlehemov s názvom Mystérium Vianoc
Oravská galéria počas adventného i vianočného obdobia ponúka návštevníkom opäť nahliadnutie do svojich bohatých zbierok.
viac
04.02.2018
Poslanci schválili rozpočet mesta na rok 2018, provizórium sa skončilo
Dolnokubínski poslanci na svojom štvrtkovom mimoriadnom rokovaní jednohlasne schválili rozpočet na rok 2018 v objeme viac ako 15,8 milióna eur. Pre mesto sa tým skončilo mesačné obdobie rozpočtového provizória.
viac
20.11.2018
Vybavenie školských kuchýň a jedální doplnili moderné spotrebiče
Ďalšie moderné spotrebiče doplnili vybavenie kuchýň a jedální v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Dolný Kubín. Materská škola (MŠ) Na Sihoti dostala v týchto dňoch nový elektrický sporák, v dvoch základných škôl (ZŠ) pribudol konvektomat.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %