Sobota 22.09.2018
Dnes má meniny 
Móric
13°C Bratislava
19.08.2018 11:19

Pri príležitosti výročia SNP sa v Dolnom Kubíne konala spomienková akcia


Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (uprostred vľavo) počas prehliadky vojenskej techniky v Oravskej Porube 19. augusta 2018. EASYFOTO TASR - Miroslava Siváková


Pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa v nedeľu v Dolnom Kubíne konalo pietne spomienkové podujatie.


Program sa začal dopoludnia položením vencov a kvetov pri viacerých miestnych pamätných tabuliach či pomníkoch za prítomnosti ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS), zástupcov mesta, Ozbrojených síl (OS) SR i Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Následne sa presunuli do areálu Gäceľského parku pri Oravskej Porube, kde si v rámci podujatia s názvom „Orava 1944 – Do Zbrane!“ pozreli ukážky techniky a výzbroje OS SR.      

„Dolný Kubín má, samozrejme, svojich hrdinov z obdobia SNP. Patrila medzi ne napríklad aj študentka Alžbeta Csillaghyová, ktorá má pamätnú tabuľu na miestnom gymnáziu. Takisto v mestskej časti Srňacie sa nachádza pamätníček partizánskemu oddielu Signál, ktorý tu počas druhej svetovej vojny aktívne bojoval. Našli by sme tu však i ďalšie pamätníky a hroby práve tých, ktorí obetovali svoje životy, napríklad na Historickom cintoríne v Dolnom Kubíne. Viacerí ľudia sa pýtajú, prečo si to po 74 rokoch ešte pripomínať. Odpoveď je jednoduchá. Keď zabudneme, prečo zomierali naši starí otcovia a staré mamy, potom sa veľmi ľahko môže stať, že temná doba sa vráti,“ povedal pre TASR dolnokubínsky primátor Roman Matejov.      

Podľa ministra obrany nesmieme zabúdať na význam a úlohy SNP, ale aj úlohy vojakov. „Vojaci dolnokubínskej posádky sa 27. augusta pripojili k partizánom a spoločne bojovali proti zverstvám, ktoré fašizmus páchal. Toto výročie je odkazom bojovníkov, ktorí nechali napísať na bojovú zástavu: My sme vám slobodu vybojovali, vy ju musíte udržať. Myslím, že aj pre mládež je to odkaz, že sloboda nebola, nie je a nebude zadarmo. Preto musíme ako občania SR tvrdo bojovať proti vzniku rôznych polovojenských skupín, pretože zákony si musíme ctiť,“ uviedol Gajdoš.      

Ako ďalej doplnil, spoločensko-kultúrne podujatie „Orava 1944 – Do zbrane!“ predstavuje príležitosť, ako priblížiť mladej generácii udalosti, ktoré sa v tomto regióne odohrávali počas druhej svetovej vojny.      

Návštevníci kempu v Oravskej Porube si okrem rekonštrukcie historických udalostí z obdobia SNP na Orave mohli pozrieť aj dobové zbrane, techniku z obdobia druhej svetovej vojny, ale aj ukážky techniky Ozbrojených síl SR. Pre návštevníkov bolo zároveň pripravené aj vystúpenie Čestnej stráže prezidenta SR.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.10.2016
V Banskej Bystrici sa uskutoční spomienková akcia Metále (pre vrahov)
V nedeľu, 30. októbra 2016 sa uskutoční na Námestí SNP v Banskej Bystrici spomienková akcia s podtitulom Metále (pre vrahov), ktorej navrhovateľom je laureát ocenenia Biela vrana Ján Mičovský. Organizátormi podujatia sú neformálne hnutie NIOT (Nie v našom meste), CKO a Múzeum SNP v Banskej Bystrici.
viac
08.12.2017
Oravská galéria pozýva na výstavu betlehemov s názvom Mystérium Vianoc
Oravská galéria počas adventného i vianočného obdobia ponúka návštevníkom opäť nahliadnutie do svojich bohatých zbierok.
viac
10.12.2017
V Dolnom Kubíne sa bude bežkovať prakticky v centre
Počas zimnej sezóny budú športovým nadšencom v jednotlivých oblastiach Oravy k dispozícii desiatky kilometrov tratí, v Dolnom Kubíne čoskoro pribudne bežkárska stopa len pár stoviek metrov od Hviezdoslavovho námestia.
viac
12.12.2017
Vianočné obdobie na Orave spríjemní rozmanitý program
Tak ako každý rok, aj tento podčiarkne vianočnú atmosféru na Orave séria podujatí Oravského kultúrneho strediska, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.59 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.33 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.09 %