Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
8°C Bratislava
16.05.2018 11:51

Prestavlky chystajú stretnutie rovnomenných obcí z bývalého Československa


Ilustračná snímka


Obec Prestavlky v Žiarskom okrese chystá tento rok stretnutie rovnomenných obcí z bývalého Československa. Kým na Slovensku je obec s takýmto menom jediná, v susednej Českej republike je podľa starostu Jána Abraháma takýchto dedín až deväť.


Z nich podľa jeho slov oslovili päť obcí s názvom Prestavlky, pričom dve už aj stihli potvrdiť svoju účasť. Ambíciou starostu je založiť zo stretnutí tradíciu, pričom by sa nemali konať len v Prestavlkoch, ale aj v susedných Čechách.       

"Na základe tohto nás už 15. júna pozval starosta Přestavĺk u Čerčan na oslavy, kde vystúpime s naším folklórnym pásmom Asentírka," podotkol Abrahám.       

Stretnutie obcí bude spojené s oslavami 735. výročia prvej písomnej zmienky o obci a konať sa bude 11. augusta. Podľa starostu si tak symbolicky pripomenú aj 100. výročie vzniku prvej Československej republiky.       

Názov obce Prestavlky nie je náhodný. "Sme bývalá lovecká osada, kde šarapatili vlky. Aby sa ľudia pre nimi ubránili, tak stavali stavidlá, kde ich lovci odchytávali. Od toho je odvodené aj pomenovanie - prestati - vlky," poznamenal Abrahám.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.05.2017
Kam kráčaš agrokomplex?
Nezisková organizácia rozvoja vidieckej turistiky a Slovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistiky pozývajú na seminár o premenách slovenského vidieka a trendoch ďalšieho vývoja v agrorezorte a na vidieku, ktorý sa uskutoční 16. – 17. mája 2017 v Penzióne Harmónia*** v Modre.
viac
16.11.2017
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk sú už známi
Víťazi súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2017 sú známi. Vyhlásenie výsledkov 14. ročníka súťaže samospráv, nad ktorou prevzal záštitu Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, sa konalo počas medzinárodného kongresu ITAPA v Bratislave.
viac
27.10.2018
100. výročie vzniku Česko-Slovenska pripomenie aj poštová známka
Alegória mladej Česko-Slovenskej republiky v podobe dievčaťa v kroji lemovanom trikolórou – to je motív novej poštovej známky, ktorú Slovenská pošta vydáva pri príležitosti 100. výročia vzniku Česko-Slovenska.
viac
31.01.2019
Uzávierky k D4R7 a Mlynských nív sa dotknú viacerých obcí pri Bratislave
Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa 29. januára stretol so starostami okolitých obcí, ktorých obyvatelia cestujúci do Bratislavy najviac pocítia dopravné uzávierky súvisiace s výstavbou diaľničného obchvatu D4R7 a výstavby autobusovej stanice Mlynské nivy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %