Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
05.03.2019 02:30

Prešovský kraj prezentoval starostom sieť cyklotrás


Ilustračná snímka TASR


Primátori miest, starostovia obcí a zástupcovia záujmových združení, ktoré sa venujú cyklistickej doprave alebo cykloturistike sa v utorok oboznámili v Prešove so strategickým dokumentom - Kostrovou sieťou cyklistických komunikácií Prešovského kraja.


Podujatie zorganizoval Úrad Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý si dal dokument vypracovať.       

"Koncepčný dokument bude prioritou v budúcom období pri plánovaní a predovšetkým financovaní cyklistickej infraštruktúry. Dokument je urobený tak, aby bolo každej zo 189 samospráv zrejmé, čo na svojom území môže robiť ako prioritné riešenie. To znamená, sú to väzby na širšie vzťahy, vedľajšie obce, regióny, aby to vytváralo sieť, musia byť navzájom prepojené. V súčasnosti prebieha Výzva pre región, kde samosprávy môžu požiadať o financovanie realizácie časti kostrovej siete na ich území," uviedla pre TASR cyklokoordinátorka z Koordinačného centra pre rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Prešovskom kraji Viera Štupáková.       

Ako povedala, vedia, kadiaľ vedie každý meter celej trasy a na základe toho vedia ďalej plánovať a manažovať. "Nie je to všetko len o peniazoch, ale aj o tom, ako sa aktívne k tomu pristupuje, aká je projektová príprava, lebo peniaze sa vždy nájdu. Chcela by som upriamiť pozornosť na to, aby sa samosprávy chytili tejto myšlienky a skúsili zlepšiť kvalitu života svojich obyvateľov aj tým, že začnú investovať a venovať pozornosť cyklistickej infraštruktúre," vysvetlila Štupáková.       

Podľa koordinátora cyklistickej mobility v kraji Matúša Gogu sieť cyklotrás je v súčasnosti neucelená. "Sú viaceré čiastkové úseky, ktoré si robia jednotlivé obce zvlášť. Tým, že kraj k tomu zodpovedne pristúpil a zvolil koncept kostrovej siete, tak tým pádom sa v podstate snaží dať tomu celistvosť a jednotlivé úseky logicky poprepájať," povedal Goga s tým, že približne 42 percent cyklotrás v kraji, čo predstavuje 348,5 kilometra, je k dispozícii a zvyšné je potrebné vybudovať alebo zrekonštruovať.       

"V minulom roku sme sa zapojili do eurofondovej výzvy, ktorej účelom bolo zvýšiť cyklistickú atraktivitu a hlavne dochádzanie do práce. Náš projekt korešponduje práve aj s kostrovou sieťou PSK, ako aj s medzinárodnou sieťou Eurovelo 11. Získali sme finančné krytie na tento projekt vo výške jeden milión eur. Očakávame, že v tomto roku by mohlo byť spojené mesto Veľký Šariš s obcou Šarišské Michaľany. Pôjde o päťkilometrový úsek na medzinárodnej trase Eurovelo 11," priblížil primátor Veľkého Šariša Viliam Kall a dodal, že na vybudovanie lávok pre peších a cyklistov získali 600 000 eur.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2017
Hľadajú sa najkrajšie zábery Prešovského kraja
KOCR Severovýchod Slovenska vyhlásila piaty ročník fotografickej súťaže Choď a foť. Fotografie finalistov súťaže sa znova dočkajú vlastnej putovnej výstavy.
viac
27.09.2018
Prešovský kraj je zložením obyvateľstva najmladším krajom Slovenska
Celkovo mala v roku 2017 župa 823 826 obyvateľov, pričom vyše 565 000 obyvateľov bolo v produktívnom vek a takmer 111 000 ľudí v poproduktívnom veku.
viac
12.11.2018
Informačno-poradenské centrum PSK je najlepšie na Slovensku
Informačno-poradenské centrum Prešovského samosprávneho kraja funguje už dva roky. Jeho projektový tím pomáha zabezpečovať informovanosť v rámci kraja o možnostiach čerpania eurofondov pre široké spektrum žiadateľov.
viac
05.04.2019
Prihlášky na stredné školy do 10. apríla
Do 10. apríla sa tohtoroční deviataci musia rozhodnúť, akú strednú školu si vyberú pre svoje ďalšie štúdium. Na nových stredoškolákov je pripravených aj 75 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %